Słowo, muzyka i obraz na spotkaniu w Danutą Agnieszką Kurczewicz

W czwartek, 19 października 2023 r., w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbyło się spotkanie z Danutą Agnieszką Kurczewicz, które w pełni realizowało hasło: SŁOWO – MUZYKA – OBRAZ.

Wydarzenie otworzyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie Dorota Redde-Sawczuk, a spotkanie poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP Włodawa. Plan wieczoru obejmował otwarcie wystawy malarstwa Danuty Agnieszki Kurczewicz „Pęknięcia wiry”, prezentację jej dwóch tomików poezji „Pęknięcia i wiry” i „Kruszenie piekła” oraz koncert gitarowy w wykonaniu zespołu MARMIRASZE.

Artystka opowiedziała o swoich pasjach, dziełach malarskich i literackich, historii pracy twórczej, wydanych tomikach i planach na przyszłość. „Pewnego dnia Danuta zaczęła malować. Tak jak 10 lat wcześniej jakaś wewnętrzna siła popchnęła ją w stronę poezji, teraz wyobraźnia zapragnęła obrazu… i zaczęły z niej wychodzić kolory, kształty, faktury, rozbłyski – harmonia chaosu, konsekwencja przypadku, zbiegi okoliczności i przeznaczenia. Eklektyzm duszy” – mówiła malarka słowami z tomiku „Rozbłyski”.
Sam cykl „Pęknięcia i wiry” powstawał cztery lata. Pierwsze obrazy zostały namalowane w 2020 r. na początku pandemii, ostatnie powstały w tym roku.

Usłyszeliśmy też kilka utworów z tomiku „Pęknięcia i wiry” w interpretacji autorki. „(…) to wędrówka szlakami, które są w nas, ale nie zawsze o tym wiemy. To kompilacja sennych metafor, przygaszeń myśli, wulkanów emocji i balonowych zadziwień, do których prowadzą bajkowe tunele, pęknięcia przestrzeni i rurociągi bez końca i bez początku. Każdy zakręt to kolejny rozdział życia, a życie to wir, który wciąga” – charakteryzowała zbiorek wierszy i cykl obrazów „Pęknięcia i wiry”. Poezje z drugiego prezentowanego tomiku „Kruszenie piekła” odczytała Ewa Krukowska, pracownik MBP Włodawa.

O oprawę muzyczną zadbał przedstawiciel duetu wokalno-gitarowego MARMIRASZE Marek Miszczuk. W jego wykonaniu usłyszeliśmy utwory: „Pielgrzym”, „W objęciach Muzy”, „Złodziej”, „Odzyskałem spokój”, „Sumienie w dobie gier komputerowych” i „Na ulicach Włodawy”. Zainteresowanych twórczością muzyka zachęcamy do odwiedzenia jego kanału „Chełmski grajek” na portalu youtube.com.

Uczestnicy spotkania chętnie zabierali głos gratulując artystce wspaniałych osiągnięć zarówno w malarstwie, jak i literaturze. Natomiast sama artystka przekazała do zbiorów biblioteki tomiki swoich wierszy: „Domy bez głów”, „Iluminacje jesieni”, „Kręgi zwielokrotnione”, „Kruszenie piekła”, „Od ulicy do ulicy”, „Pęknięcia i wiry”, „Półproste”, „Przenikanie”, „Przęsła nie-pamięci”, „Rozbłyski”, „W galaktyce czasu”, „Żarówki gasną pod ziemią” oraz „(O)pary” wydany wspólnie z Robertem Dariuszem Gałanem.
Serdecznie dziękujemy za podarowane publikacje, już wkrótce, po opracowaniu, będą dostępne dla naszych czytelników.

Wśród publiczności zgromadzonej na spotkaniu znaleźli się artyści ze Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie, w tym poeci z Nadbużańskiej Frazy, panie z Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych „Pasja” przy MBP Włodawa, uczestnicy bibliotecznych klubów i kursów, czytelnicy i przyjaciele biblioteki oraz rodzina i przyjaciele artystki – wszystkim bardzo dziękujemy za przybycie i poświęcony czas. Dziękujemy też wszystkim pracownikom biblioteki, którzy włączyli się w przygotowanie i realizację wydarzenia. Na wystawę „Pęknięcia i wiry” prezentowanej w Galerii Na Parterze zapraszamy do 30 listopada 2023 r.

MBP Włodawa

Skip to content