Skąd wziął się fenomen klocków LEGO?

Firma zabawkarska LEGO cieszy się uznaniem na całym świecie. Gdzie sięgają jej początki? Jak to się stało, że nikomu nieznany stolarz z małego duńskiego miasteczka podłożył fundament dla jednej z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek świata? Sprawdźmy.

Artykuł sponsorowany

Zaczęło się od drewna

Swój fenomen klocki Lego zawdzięczają Ole Kirk Christiansenowi. Jego historia zaczyna się całkiem zwyczajnie, ponieważ Ole przyszedł na świat pod koniec XIX wieku w ubogiej rodzinie farmerów. Wydawać by się mogło, że koleje jego losu będą z góry ustalone: chłopiec wyuczył się na stolarza, osiadł w miasteczku Billund, założył rodzinę. Istotnym punktem zwrotnym dla naszej opowieści będzie Wielki Kryzys, który położył się cieniem na gospodarkę całego świata. Zakład stolarski Ole mocno ucierpiał i odnotowywał straty finansowe, jednak prawdziwym ciosem dla przyszłego założyciela LEGO była strata żony. Zamiast poddać się, Ole – mając na wychowaniu czwórkę dzieci – wpadł na ryzykowny pomysł, aby z drewna z jego warsztatu zacząć wyrabiać zabawki.

Leg godt

Jak przyciągnąć uwagę klientów i przekonać ich, by zechcieli zaufać marce i kupić jej produkty? Przed takimi pytaniami stanął w połowie lat trzydziestych bohater naszej opowieści. Nie brakowało mu kreatywności, toteż na bazie duńskiego wyrażenia „leg godt” oznaczającego: „Baw się dobrze”, stworzył słowo, które w jego opinii najlepiej oddawało ideę jego firmy: „Lego”. Nazwa popchnęła firmę do przodu i przyczyniła się do wzrostu zamówień oraz do realnego zysku, czego nie pokrzyżowała nawet II Wojna Światowa.

Coraz bliżej klocków LEGO

Krótko po wojnie Ole i jego syn Godtfred wykupili maszynę, która mogła formować tworzywa sztuczne. Dzięki niej Ole rozpoczął produkcję plastikowych klocków. W tym czasie pojawił się pomysł, aby tworzyć zabawki rozwijające wyobraźnię, nie zaś będące gotowcami. Wkrótce tym rozwiązaniem stały się klocki LEGO, czyli klocki-cegiełki. Ta śmiała decyzja zrewolucjonizowała świat zabawek. Firma Olego zyskała rozgłos na cały świat i weszła na rynek międzynarodowy. Jednak wciąż mówimy o prototypie klocków LEGO, ponieważ bardzo się różniły od tego, co znamy dziś. Mianowicie nie miały tego, co czyni je tak wyjątkowymi – czyli patent pasujących do siebie wypustek i gniazd.

Kiedy LEGO stały się LEGO?

W 1958 roku firma opatentowała stosowany po dziś dzień system łączenia cegiełek w spójne całości, jednak w tym samym roku odszedł Ole, zostawiając odpowiedzialność za rozwijające się przedsiębiorstwo w rękach Godtfreda. Kolejne lata rozwoju firmy LEGO wiążą się z coraz bardziej pomysłowymi zestawami klocków, czego największym sukcesem miał być otwarty w 1968 roku Legoland – pierwszy park rozrywki przedsiębiorstwa, który powstał nie gdzie indziej, tylko w Billund.

Fenomen klocków LEGO

Dziś na czele przedsiębiorstwa wciąż stoi rodzina Christiansen. Tak jak chciał tego Ole Christensen, gdy przekształcał mały zakład stolarski w równie skromny warsztat zabawkarski, idea, aby dostarczyć dobrego jakościowo produktu, rozwinęła się w przedsiębiorstwo znane dzieciom i dorosłym na całym świecie. Firma LEGO nie zamyka się wyłącznie na potrzeby najmłodszych. Magia łączenia klocków w skomplikowane systemy sprawia, że dorośli chętnie wracają do czasów dzieciństwa i dają się ponieść wyobraźni.

Co LEGO może zaproponować dzieciom i dorosłym?

Wydaje się, że rozrzut oferty będzie ogromny. Z jednej strony odbiorcami klocków LEGO są dzieci w wieku przedszkolnym, z drugiej seniorzy. Pomiędzy nimi są jeszcze nastolatkowie, młodzi dorośli, osoby w średnim wieku. Jak pogodzić interesy każdej grupy demograficznej zainteresowanej składaniem klocków LEGO? Patrząc po ofercie, można powiedzieć, że firma pragnie zapełnić jak najwięcej nisz. Pojawiają się zestawy LEGO nawiązujące do komiksów, filmów i gier. Widzimy LEGO z postaciami z uniwersum Marvela, DC, Star Wars, Harry’ego Pottera, Disneya. Są to oczywiście zestawy skierowane do fanów. W przypadku dorosłych, którzy nie są aż tak zainteresowani popkulturą, lepiej sprawdzą się zestawy LEGO pozwalające tworzyć architekturę oraz sztukę.

Skip to content