Przebudowa budynków przedszkolnych na terenie MOF Włodawa

Gmina Włodawa w partnerstwie z Gminą Miejską Włodawa realizuje projekt pn. „Przebudowa budynków przedszkolnych na terenie MOF Włodawa”, który współfinansowany jest z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 7.5 Infrastruktura edukacyjna w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027.

Projekt zakłada kompleksową przebudowę, rozbudowę oraz termomodernizację przedszkoli zlokalizowanych na terenie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego (MOF) Włodawa. Głównym celem Projektu jest zwiększenie dostępności edukacji przedszkolnej oraz poprawa jej jakości poprzez budowę sal terapeutycznych i gabinetów specjalistycznych dla dzieci wymagających dodatkowego wsparcia. Inwestycja umożliwi indywidualną pracę z dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz organizację zajęć grupowych, co podniesie standardy opieki przedszkolnej w regionie. Projekt przewiduje także usunięcie barier architektonicznych, zapewniając pełną dostępność obiektów dla osób niepełnosprawnych, co przyczyni się do ich integracji w środowisku edukacyjnym i zmniejszenia wykluczenia społecznego.

Przedsięwzięcie obejmuje następujące działania:
1) Rozbudowa i termomodernizacja budynku Przedszkola Integracyjnego we Włodawie, w tym dobudowę nowej sali terapeutycznej, utworzenie gabinetów specjalistycznych, przebudowę/modernizacja ciągów komunikacyjnych, wykonanie nowych posadzek, stropów, stolarki, przebudowa układu funkcjonalnego budynku, a także modernizacja więźby dachowej i instalacji.
2) Przebudowa i rozbudowa z częściową nadbudową zamiejscowych oddziałów przedszkolnych w Korolówce (podlegających pod Szkołę Podstawową w Żukowie), która obejmuje m.in. docieplenie budynku, dobudowę drugiej klatki schodowej, wykonanie pochylni dla osób niepełnosprawnych, wymianę dachu, przystosowanie łazienki dla potrzeb osób niepełnosprawnych oraz remont sal dydaktycznych i ciągów komunikacyjnych. Dodatkowo, przewidziano montaż schodołazu gąsienicowego.
3) Remont pomieszczeń w oddziałach przedszkolnych Szkoły Podstawowej w Różance, z przeznaczeniem na sale terapeutyczne i gabinety specjalistyczne.

Projekt jest odpowiedzią na wspólne wyzwania miasta i gminy związane z niewystarczającą infrastrukturą przedszkolną, co ogranicza możliwości przyjęcia większej liczby dzieci oraz prowadzenia zajęć terapeutycznych i edukacyjnych. Realizacja inwestycji przyczyni się do podniesienia jakości edukacji przedszkolnej oraz stworzenia warunków sprzyjających pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Projekt przewiduje także dostosowanie obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych, co umożliwi pełną integrację dzieci z niepełnosprawnościami w przedszkolach. Dzięki termomodernizacji budynków zostaną osiągnięte korzyści ekologiczne i ekonomiczne, w tym obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Projekt wpisuje się w strategiczne cele rozwoju MOF, w szczególności w zakresie poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska. Zastosowanie rozwiązań proekologicznych, wspiera zrównoważony rozwój regionu, łącząc działania w sferze edukacji, integracji społecznej i ochrony środowiska.

Grupami docelowymi Projektu są:

  1. Dzieci w wieku przedszkolnym – zwłaszcza te z deficytami rozwojowymi i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które dzięki nowoczesnym salom terapeutycznym oraz gabinetom specjalistycznym będą miały dostęp do indywidualnego wsparcia terapeutycznego i edukacyjnego, co wpłynie na poprawę ich rozwoju oraz integrację z rówieśnikami.
  2. Dzieci z niepełnosprawnościami – Projekt zakłada usunięcie barier architektonicznych, co umożliwi pełną integrację tych dzieci w środowisku edukacyjnym, oferując im równy dostęp do infrastruktury przedszkolnej i zajęć terapeutycznych.
  3. Rodziny z małymi dziećmi – zwiększenie dostępności miejsc w przedszkolach oraz rozwój infrastruktury pozwolą na łatwiejszy dostęp do edukacji przedszkolnej, co wesprze rodziców, zwłaszcza matki, w powrocie na rynek pracy, zmniejszając jednocześnie ryzyko migracji zarobkowej.
  4. MOF Włodawa – dzięki inwestycji w infrastrukturę przedszkolną poprawi się jakość życia lokalnej społeczności, a termomodernizacja budynków przedszkolnych wpłynie na ochronę środowiska i zmniejszenie kosztów utrzymania budynków, co przyniesie korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.
  5. Personel przedszkoli – pracownicy placówek przedszkolnych zyskają nowoczesne warunki pracy, co podniesie jakość świadczonych usług edukacyjnych i terapeutycznych oraz umożliwi skuteczniejszą pracę z dziećmi o specjalnych potrzebach.

Główne rezultaty projektu:
• Roczna liczba użytkowników nowych lub zmodernizowanych placówek opieki nad dziećmi – 178
• Liczba osób z niepełnosprawnościami korzystających ze wspartych dostosowanych obiektów -12
Okres realizacji projektu: 2024-02-27 – 2026-12-31

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Wartość projektu: 4 928 822,33PLN
Wartość wkładu z Funduszy Europejskich: 3 107 149,31PLN

Komentuj jako pierwszy na "Przebudowa budynków przedszkolnych na terenie MOF Włodawa"

Dodaj komentarz



Przejdź do treści