Powiat włodawski. Przedsiębiorstwa padają jak muchy. Jakie branże są w kryzysie?

Zaledwie w ciągu trzech miesięcy w naszym powiecie z rynku zniknęło 127 firm, a nowych powstało tylko 31. Tendencja do likwidowania lub zawieszenia działalności gospodarczej nie maleje. Wysokie koszty, duże podatki oraz brak klientów – to główne powody zamykania biznesów. Jakie branże kryzys dotyka najbardziej? Postanowiliśmy to sprawdzić.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy aż 39 firm na terenie powiatu włodawskiego zdecydowało się zakończyć swoją działalność, z czego 13 z nich prowadziło ją w samej Włodawie. Statystyki Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie pozostawiają złudzeń. Przedsiębiorstwa padają jak muchy.

O wiele więcej osób zdecydowało się na zawieszenie swojej działalności gospodarczej, w samej Włodawie takich wniosków złożono 33, a w powiecie na taki krok zdecydowało się 88 przedsiębiorstw. Nowych działalności powstało jedynie 31, z czego 14 we Włodawie. Swoje biznesy w powiecie wznowiło 16 podmiotów, z czego 11 w mieście. Przedsiębiorcy nie ukrywają, że ten stan będzie się pogłębiał.

– Nowe działalności powstają, ponieważ przy początkowej składce ZUS przez dwa lata mają szansę się utrzymać. Ale jak pokazują liczby, zdecydowana większość będzie się zamykać, ponieważ koszty rosną cały czas, a pełna składka do ZUS-u jest bardzo wysoka. Ja pracuję z domu, ale mimo wszystko rozglądam się za etatem, ponieważ nawet i taka działalność powoli staje się nieopłacalna – mówi pan Piotr z branży ubezpieczeniowej. 

– Branża kulturalna i turystyczna w naszych regionach zmierza ku przepaści. Zlecenia, jeśli się pojawiają, to opiewają na tak niskie kwoty, że często są po prostu nieopłacalne. Zaproponowano mi prowadzenie zajęć w ramach ferii 70 km od Włodawy, dwie godzinny dziennie za stawkę 60 zł/h brutto. W dzisiejszych czasach sam dojazd byłby droższy, nie mówiąc o podatkach, składkach, materiałach itd. Wielu moich znajomych z branży turystycznej już “się zamknęło” albo za chwilę zakończą prowadzenie działalności gospodarczej. Swoją firmę również będę musiał zamknąć, bo nie widzę innej możliwości. Niestety, nie da jej się utrzymać, choć wiele lat na nią pracowałem. W pewnym sensie to było moje dziecko – żali się właściciel agencji artystycznej. 

Jakie firmy zamykają się w naszych regionach? W mieście kryzys dotknął przede wszystkim branżę budowlaną, sprzedażową i finansową. Rezygnują z działalności fachowcy, księgowi czy agenci ubezpieczeniowi. Zamykane są sklepy stacjonarne i internetowe, pojedyncze firmy z sektora usług sportowych, medycznych czy edukacji pozaszkolnej. W powiecie tendencja do zamykania biznesu jest bardzo podobna. Jednak z danych z całego powiatu wynika, że kryzys dotyka także turystykę, rozrywkę czy drobne usługi. 

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

Skip to content