Włodawa. Myśliwi znów strzelają do dzików. ASF nadal niebezpieczny

Na terenie powiatu włodawskiego rozpoczął się sanitarny odstrzał dzików. To w ramach zwalczania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Rozporządzenie w tej sprawie wydał Powiatowy Lekarz Weterynarii we Włodawie. Myśliwi mają zlikwidować do końca roku prawie 600 sztuk dzików.

– Czy strzelanie do tych zwierząt, to na pewno dobry pomysł? Odstrzały są organizowane regularnie od lat. Jak tak dalej pójdzie, dzików będzie można w naszej okolicy ze świecą szukać. Uważam, że to barbarzyństwo – usłyszeliśmy od pani Katarzyny z Włodawy.

W podobnym tonie wypowiada się pan Wacław, emeryt z gminy Hańsk. – Dzika ostatni raz widziałem lata temu. Szkoda ich, za chwilę znikną z naszych lasów zupełnie.

Tymczasem, jak tłumaczą specjaliści, sanitarny odstrzał dzików to, obok stosowania zasad bioasekuracji przez hodowców trzody chlewnej, główna metoda walki z wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń. A ten, choć nie stanowi zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka, dla świń jest chorobą śmiertelną, która powoduje ogromne straty gospodarcze. Dziki są głównymi nosicielami wirusa ASF.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

1 komentarz "Włodawa. Myśliwi znów strzelają do dzików. ASF nadal niebezpieczny"

  1. Kolejna plaga egipska dotyka naszą spokojną krainę mlekiem i miodem płynąca. Dobrze że mamy rząd który o nas dba bo za poprzednich znowu by o nas zapomnieli.

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content