Polana mogił w Sobiborze. Muzeum ma ogłosić przetarg jeszcze w tym roku

Jeszcze w tym roku Muzeum na Majdanku chce ogłosić przetarg na zabezpieczenie tak zwanej polany mogił, czyli masowych grobów na terenie Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Termin uzależniony jest od tego, jak szybko projektanci uwzględnią opinie wydane przez eksperta z Izraela. Jego zadaniem było dopilnowanie, aby sam projekt i idea upamiętnienia była zgodna z prawem rabinicznym.

W Sobiborze budowa nowego, nowoczesnego muzeum wraz z upamiętnieniem całego tamtejszego hitlerowskiego miejsca kaźni miała rozpocząć się jeszcze w ubiegłym roku. Na przeszkodzie stanęło między innymi długo oczekiwane odkrycie przez archeologów pozostałości komór gazowych i protesty izraelskich historyków opowiadających się za kontynuowaniem prac archeologicznych. Siłą rzeczy przełożyło się to na potrzebę wprowadzenia pewnych zmian w gotowym już projekcie.


– Grupa złożona z przedstawicieli rządów Izraela, Holandii, Słowacji i Polski nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie niektórych szczegółów ostatecznego projektu – przyznaje Grzegorz Plewik, zastępca dyrektora Muzeum na Majdanku. – Na teren dawnego obozu wrócą jeszcze archeolodzy, aby dodatkowo przebadać niektóre miejsca. W ramach nadzorów będą także towarzyszyć wszelkim planowanym pracom budowlanym.

Pełna treść artykułu znajduje się na stronie Dziennika Wschodniego.

3 komentarzy "Polana mogił w Sobiborze. Muzeum ma ogłosić przetarg jeszcze w tym roku"

  1. jude raus

  2. Serio administratorze tolerujesz takie prostactwo jak powyżej?

  3. po prostu amin olewa komentarze od czasu wprowadzenia nowego designu strony

  4. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content