Oświadczenie Burmistrza Włodawy

Drodzy Mieszkańcy Włodawy!

Podjąłem decyzję w sprawie przyszłości pomnika w zabytkowym centrum Włodawy.

Wyniki przeprowadzonej przez Urząd Miejski we Włodawie ankiety jednoznacznie wskazują, że większość mieszkańców jest za zmianą pomnika w zabytkowym centrum Włodawy.

Na pytanie: Czy Pani/Pana zdaniem istniejący pomnik znajdujący się w otoczeniu tzw. „czworoboku” we Włodawie powinien pozostać w obecnym kształcie w tym samym miejscu? – twierdząco odpowiedziało 212 ankietowanych. Przeciwnego zdania było 468 osób.

Na pytanie: Czy Pani/Pana zdaniem istniejący pomnik znajdujący się w otoczeniu tzw. „czworoboku” we Włodawie powinien zostać zdemontowany, a na jego miejscu posadowiony nowy pomnik poświęcony tzw. „Rzeczpospolitej Włodawskiej”? – pozytywnie odpowiedziało 434 ankietowanych. Przeciwnego zdania było 246 osób. Podejmując decyzję wziąłem również pod uwagę wszystkie petycje i głosy mieszkańców, które do mnie wpłynęły w tej sprawie.

Cieszę się, że spodobał się Państwu pomysł powstania w tym miejscu nowego monumentu poświęconego tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej. Pozwoli on mieszkańcom Włodawy oraz turystom na nowo odkryć piękną historię naszego miasta z czasów kampanii wrześniowej 1939 r. Przy nowym pomniku staną maszty, na których umieszczone zostaną flagi Polski, Włodawy i Unii Europejskiej oraz tablica informacyjna. Jestem przekonany, że dzięki zaplanowanym zmianom nasze miasto zyska nową atrakcję turystyczną.

W najbliższych dniach rozpoczną się prace rozbiórkowe. Dotychczasowy pomnik zostanie zdemontowany do fundamentów, które nie zostaną naruszone. To właśnie na nich już za 3 miesiące stanie nowy monument poświęconego tzw. Rzeczpospolitej Włodawskiej. Projekt nowego pomnika zostanie Państwu niebawem zaprezentowany.

Jednocześnie pragnę Państwa poinformować, że koszty demontażu starego oraz budowy nowego pomnika pokryje Instytut Pamięci Narodowej.

Z wyrazami szacunku

Wiesław Muszyński
Burmistrz Włodawy

1 Komentarz do "Oświadczenie Burmistrza Włodawy"

 1. Z okolic | 30 maja 2022 at 12:33 |

  Decyzję podjęli mieszkańcy oraz IPN bo ktoś nie miał … Liczymy, że nowo proponowana ekspozycja składająca się z masztów, flag i tablicy informacyjnej będzie miała wymiar tymczasowy a docelowy pomnik powstanie po przeprowadzonym konkursie.

  • Decyzje nie podjęli mieszkańcy tylko część mieszkańców,a IPN może se podejmować decyzje w IPNie, nie rozumiem od czego jest Rada Miejska Włodawy, powinna być uchwałą do tej akcji, sama ankieta to chyba trochę za mało. Ankieta raczej ustawiona, parę dni po ankiecie już jest rozbiórka, pewnie też i bez zgłoszenia tym bardziej że na terenie prowadzona jest niezakończona inwestycja. Sporo michałków. Mam nadzieje że będzie “ankieta” dotycząca nowego pomnika, chociaż doświadczenie podpowiada że decyzja w tej sprawie jest już podjęta. Nie krytykuje nikogo ale profesjonalizmu w realizacji zabrakło.

 2. Kwa. Rzeczpospolita Włodawska. Propagandowa bajeczka dla ciemnoty. Drzewo kretyni zasadźcie a nie kolejne przegrane wojenki.

 3. Czy ta ankieta ma jakąś moc prawna? Bo to chyba nie było żadne referendum? Czyli Wlodawska koalicja PiS/ SLD nabiera tępa! Można by pomyśleć, że w mieście ludzie nie mają większych problemów, niż ten pomnik. Teraz można się będzie polansowac na tle rozbieranego pomnika (w tv). Już są pierwsze foty w mediach!

 4. No tak widziałem, Mariusz Z.

 5. Szybko! Może zdąża rozebrać i postawić nowy do ,,Dni Wlodawy”. Czyżby ktoś, obiecał to panu AD?!

 6. czytelniczka | 30 maja 2022 at 21:13 |

  Aj waj, aj waj!!! Koromysło zniknie, komuchy już ogłaszajcie żałobę. Buahahaha!!!

 7. Kolejny etap heroicznej walki z nieboszczką partią prawie 35 lat od jej śmierci. Pierwszy front oczywiście ex zomowiec, wnuczek najgorliwszych utrwalaczy władzy ludowej i jakiś patus- nekrofil, obecnie na zmywaku w Anglii. Brawo!

 8. W miejscu zlikwidowanego pomnika powinien być maszt z flagą narodową.

 9. Upsss i po pomniku

 10. Miał być przeniesiony na cmentarz ruskich żołnierzy. Sfinansowany przez IPN. A skąd IPN ma forsę ? czy nie z budżetu? debile………

 11. Wątpiący | 1 czerwca 2022 at 01:07 |

  Zdemontowanie pomnika? No i dobrze, ale ankieta była opracowana tak, że pytania zaprzeczały sobie. Rozbiórka owszem, już się dokonała, ale co do następnego pomnika, to mam mieszane odczucia. To osobny problem do rozstrzygnięcia. Chyba nie jestem za propozycją Rz. Włodarskiej.

 12. byłem, widziałem….pomnik już tylko w pamięci …..więcej powietrza we Włodawie …..

 13. Lansik, tym razem w tv! Ktoś tu lubi ,,błysnąć” i to nie raz….A ceny rosną- benzyny także. Czekamy na kolejne zdjęcia na stacji paliw ( z aktualną ceną) Panie MZ.

 14. trochę gruzu nie ma za czym płakać a jak chcecie czcić pamięć żołnierzy to są cmentarze żołnierzy i radzieckich i naszych

 15. Manius nudzi sie na wichurze i zamiast pracowac kombinuje jakby sie polansoawac. Wez sie lepiej chlopie do roboty bo Cie zwolnia. Juz duzo kariery ci nie zostalo. Wypadles z obiegu. Nawet twoj kolega sie dogadal i zalatwil sobie Cie place posadke. Nikt juz Cie powaznie nie traktuje lacznie z partyjnymi kolegami. Nawet zdjecia z adrianem nie pomoga wiec pakoj karton.

 16. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content