Oczyszczająca ekofala w Poleskiej Dolinie Bugu

Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! Takie hasło przyświeca Lokalnej Grupie Działania Stowarzyszenie „Poleska Dolina Bugu”, która od blisko roku zachęca mieszkańców regionu do świadomych zmian w codziennym życiu na rzecz czystego środowiska. Cały projekt odbywa się pod nazwą „Klimat się zmienia – zmieniamy sposób myślenia! – Ekoedukacja w Poleskiej Dolinie Bugu”, zaś sposób, jaki wybrało LGD na ekologiczną edukację, to przede wszystkim inspirowanie do zdrowego stylu życia w zgodzie z naturą i jej poszanowaniem oraz podkreślenie znaczenia małych kroków, wywołujących swoisty efekt oczyszczającej ekofali.

Pokazują, informują i inspirują

Osoby zaproszone do wspólnych działań brały dotychczas udział w szeregu warsztatów ekologicznych. Wszystko zaczęło się od wizyty studyjnej w ogrodach permakultury w Podlodówku 20, gdzie Monika Podsiadła podzieliła się dwudziestoletnimi doświadczeniami w prowadzeniu permakulturowego, edukacyjnego siedliska.

Ta wizyta okazała się wyjątkowo inspirująca dla uczestników warsztatów. Permakultura to działania zmierzające do integracji krajobrazu i środowiska z działalnością człowieka w celu zapewnienia mu pożywienia, energii, schronienia, czyli po prostu powrót do natury. Zalewani cywilizacyjnymi „ulepszeniami” typu środki ochrony roślin czy opakowania z tworzyw sztucznych zapominamy jak niewiele potrzeba, by żyć w zgodzie z naturą. Wystarczy tylko otworzyć się na prawdy znane nam od lat, które kultywowali nasi dziadkowie i babcie – podkreśla Beata Paszkiewicz, uczestniczka wizyty studyjnej.

Gorzki omlet wprost z dzikiej kuchni

Kolejne wydarzenie, w którym wzięli udział uczestnicy projektu, to warsztaty pod nazwą „Rozpoznawanie oraz przyrządzanie do spożycia dziko rosnących roślin jadalnych”. Szkolenie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Korolówce Osada, a prowadziła je Justyna Pargieła, zielarka fitoterapeutka. Pełnia lata i obfitość rosnącej w naszym regionie flory, doskonale wpisały się w ideę wydarzenia. Zadaniem uczestników było zebranie 25 rodzajów dziko rosnących roślin jadalnych, a następnie przygotowanie z nich potraw.

Zbieraliśmy między innymi komosę białą, kolczurkę klapowaną, bylicę pospolitą, pokrzywę, babkę lancetowatą i zwyczajną, klon jesionolistny, wiesiołek, dziką marchew, portulakę, szparagi zwyczajne, wierzbę, krwawnik, nawłoć kanadyjską, czyściec błotny, rudbekię, podagrycznik, bylicę pospolitą, przymiotno kanadyjskie – wylicza Katarzyna Bajdek-Tetiurka, uczestniczka warsztatów.

Z tych roślin powstały między innymi zupa pokrzywowa, gorzki omlet z krwawnika, pokrzywy i bylicy, bigos z liści babki, czy surówka z portulaki i podagrycznika.

Wiele z zaprezentowanych dań było nie lada zaskoczeniem oraz nowością dla kubków smakowych – dodaje Marzena Borowik, uczestniczka warsztatów.

Tajniki piękna i czystości zaklęte w naturze

Kulinarne inspiracje, to zaledwie ułamek tego, co może podarować człowiekowi natura. Przekonali się o tym uczestnicy kolejnych dwóch warsztatów, którzy tworzyli naturalne środki czystości oraz kosmetyki. Sposoby i przepisy na naturalne środki czystości zaprezentowała farmaceutka i aromaterapeuta Agata Kwaśna Nowak, podczas warsztatów „Ekologiczne środki czystości metodą zrób to sam”.

Jak się okazało z odpowiednio dobranych naturalnych składników można samodzielnie stworzyć proszek do prania, pastę czyszczącą, mgiełkę odświeżającą do domu oraz pastę do zębów – mówi Barbara Jaroszewicz, pracownik Biura LGD.

Podczas następnych warsztatów pod nazwą „Ekologiczne kosmetyki metodą zrób to sam” Agata Kwaśna Nowak zdradziła tajniki piękna zaklęte w naturze. W świetlicy wiejskiej w Korolówce Osada powstały kwiatowe kremy, peelingi, sole do kąpieli oraz ziołowe stemple do masażu twarzy.

Zarówno środki czystości, jak i kosmetyki zapakowane zostały w piękne, wielorazowe opakowania – podkreśla Jolanta Goleman, uczestniczka warsztatów.

Bez świadomości nie ma ekoczystości
Kolejne działanie LGD Poleska Dolina Bugu trafi do większej ilości odbiorców. Tym razem mieszkańcy gmin Włodawa miejska i wiejska, Hanna, Wyryki, Stary Brus, Hańsk, Wola Uhruska oraz Ruda-Huta znajdą w swoich skrzynkach ekogazetę.

Wiedza w niej zawarta pomoże świadomie dbać o środowisko. Zamieszczony zostanie tam szereg informacji odnoszących się do zwykłych czynności życia codziennego. Czytelnicy dowiedzą się jak minimalizować ilość produkowanych odpadów zgodnie z trendem zero waste i prawidłowo segregować odpady. Zaproponujemy też wiele prostych sposobów na ograniczenie zużycia wody, energii elektrycznej czy paliw – wylicza Justyna Jellinek, Dyrektor Biura LGD.

Gazeta będzie dostępna też w postaci cyfrowej na stronie http://www.dolina-bugu.pl/leader/operacja-wlasna-lgd/ oraz na stronach urzędów gmin.

Marcin Jaszak na zlecenie Stowarzyszenia “Poleska Dolina Bugu”

1 komentarz "Oczyszczająca ekofala w Poleskiej Dolinie Bugu"

  1. Drodzy Ekolodzy mam pytanie, bo do kogo jak nie do Was? Co sądzicie o budowie zapory na Włodawce? Taką np 150 cm wysokości.

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content