NOWE PRZEJŚCIA SZANSĄ NA ROZWÓJ GOSPODARCZY

Samorządowcy ze wschodnich powiatów województwa lubelskiego chcą budowy nowych przejść granicznych z Białorusią i Ukrainą. Ich zdaniem ożywi to życie gospodarcze na wschodzie regionu. Chodzi m.in. o polsko-białoruskie przejście kolejowe Włodawa-Tomaszówka oraz polsko-ukraińskie Zbereże-Adamczuki.

Kolejowe przejście graniczne w Orchówku byłoby znaczącym impulsem do rozwoju gospodarczego. Liczą na to samorządowcy, którzy przygotowali już projekt wystąpienia w tej sprawie do rządu. Przekonują, że nowa inwestycja wcale nie jest odległą perspektywą.

Jednym z najbardziej zaangażowanych w inicjatywę, która ma na celu lobbowanie za budową nowego przejścia granicznego jest Adam Peruta, przedsiębiorca z Wielkiej Brytanii, a prywatnie były mieszkaniec Włodawy, który teraz zastanawia się nad powrotem do kraju. Postanowił zaangażować w to przedsięwzięcie wszystkich parlamentarzystów z regionu.

Dalszą część wiadomości jak i materiał wideo znaleźć państwo mogą na stronie LUBLIN.TVP.PL

43 komentarzy "NOWE PRZEJŚCIA SZANSĄ NA ROZWÓJ GOSPODARCZY"

 1. Nie ma Czworoboku, nie ma solarów, nie ma fotowoltaiki, nie ma promenady, może tym razem omamimy mieszkańców przejściem.

 2. No dobrze, “nowe przejście szansą na rozwój gospodarczy” ale czy ktoś jest w stanie chociaż przybliżyć tę szansę? Jakie korzyści z tych przejść byłyby dla naszego Miasta i regionu?
  Słowa, słowa, słowa a konkrety?

 3. a czas leci | 27 lutego 2017 at 15:25 |

  Od 30 lat ta sama spiewka, przejscie juz tylko dotknac. Toz Franek juz dzialki sprzedawal przy przejsciu na dzialanosc gastronomiczna.

 4. Burmistrz, przewodniczący rady i inni orazPERUTA obiecają co chcecie aby nie stracić koryt. Po co to przejście i tak pełno fajek ze wschodu. Peruta z Anglii to przejście pewne. Jeszcze Pum powinien działać z Grecjii.

 5. widzisz facet w angli a mylsli o wlodawie a ty tylko siedzisz i narzekasz

 6. tow.wiesław ps karakan | 27 lutego 2017 at 22:44 |

  a niech to

 7. Facet z Anglii wróci na wybory samorządowe ! Ot i cała tajemnica.

 8. Czy wiecie że miasto Włodawa zajęło pierwsze miejsce w Polsce pod wpływem pozyskanych środków z RPO Czyli 0 zł Czas robić referendum

 9. Na co wy wszyscy liczycie ??? Co tu daleko szukać? W Sławatyczach – po sąsiedzku, jest przejście graniczne a w samej miejscowości nie ma nawet poczty czy posterunku policji!!!
  Przejście, a do tego kolejowe w Orchówku, ma ożywić region… Pytam JAK???

 10. adam Peruta | 28 lutego 2017 at 09:29 |

  witam ,
  dementujac komentarze czytelnikow ,
  1. nie mam zamiaru wracac na wybory samorzadowe nie interewsuje mnie polityka
  2. anu Ja ani Burmistrz nikomu nic nie obiecujemy , Inicjatywe rozpoczolem samn z kilkoma moimi pracownikami ,
  3. pytaja panstwo o szanse powstanie przejsca ?? NAJLEPIEJ ZAPYTAC POSLOW oni wiedza najlepiej , maja i ludzi i narzedzia do oceny inwestycji pod wzgledem i gospodarczym i turystycznym .

  jesli Panstwo sie poddadza i nie beda sie upominac u poslow oto co sie wam nalezy zapewniam ze nikt za Panstwa tego nie zrobi ., o inwestrycje powinni sie upominac nie tylko samorzadowcy ale rowniez MIESZKANCY

  Adam Peruta

 11. Panie Adamie w jakim narzeczu Pan do nas pisze? Gwara burzańska? Czy to już może dialekt z przemysłowych dzielnic Manchester?

 12. adam Peruta | 28 lutego 2017 at 11:39 |

  witam.
  prosze Pana SEFSF czy jak Panu tam, niemieszkam i nie pracuje w przemyslowych dzielnicach Manchester. serdecznie Pana zapraszam do Manchester zabiore Pana na Mecz Manester United , no coz przykro mi ze zburzylem Pana pojecie o Polakach pracujach tylko w fabrykach i tylko fizycznie.

  jak widac Panstwa bardziej interesuje moja pisownia , ortorgafia , gdzie pracuje niz wasze WLASNE WLODAWSKIE SPRAWY nie dziwotA ze poslowie nie interesuja sie Powiatem ,

  adam peruta

 13. Słowem się nie zająknąłem Panie Adamie o miejscu, w którym Pan mieszka i pracuje ani nie wyraziłem swojego “pojęcia” czy jak Pan to nazywa o Polakach pracujących za granicą. Proszę się tak nie podniecać. Przejściu kibicuje całym moim zawistnym serduszkiem.

 14. Przyjdzie czas ,że Peruta będzie we Włodawie panem burmistrzem.

 15. ot propaganda

 16. Śmieszno i straszno.

 17. Najsmieszniejsze, ze byle populistyczny temat sie pojawi, natychmiast nasi pseudopolitycy sie pod niego podpinaja i sie napinaja. A nawet uwazaja za swoj pomysl.

 18. Burmistrzem niech bedzie i peruta, gorszego od obecnego nie bedzie!

 19. Kiedyś dyżurnym i nośnym tematem był szeroko pojęty “gaz”. No i doczekaliśmy się gazu w mieście … i co ? A no nic! Nie ma bumu inwestycyjnego, jak to obiecywali nam lokalni “politycy”. Radzę abyśmy wszyscy zeszli na ziemię. Przejście kolejowe dosłownie nic nam nie da a osobowe da ale jedynie kłopoty z przemytem i porządkiem. Możemy być zagłębiem turystycznym bo są pewne okoliczności przyrody, które mogą nam w tym pomóc. Ani przemysłu, ani rolnictwa z prawdziwego zdarzenia tu nie będzie. Uszanuję i zagłosuję na każdego, kto tak to widzi bo reszta to makaron na uszy i puste obiecanki ludzi oderwanych od rzeczywistości.

 20. Przejście to w zasadzie spoko pomysł. Raczej by nie zaszkodziłoby i delikatnie pobudziłoby (zwłaszcza piesze/ samochodowe) handel. Nic więcej. Jeżeli ktoś liczy, że Włodawa zacznie się niebotycznie rozwijać to albo jest niepoprawnym marzycielem albo ciężkim idiotą, ze wskazaniem na to drugie. Problemem jest to, że nikt oprócz włodawiaków i mieszkańców Tomaszówki tego przejścia nie potrzebuje. Pisanie do posłów raczej nie przyniesie efektów innych niż gospodarska wizyta i kilka obietnic bez pokrycia. Przeciętny poseł z Białej będzie lobbował za inwestycjami w Białej a nie we Włodawie. Radzę się pogodzić, że Włodawa to raczej koniec świata niż jego pępek.

 21. waldemar zakrzewski | 1 marca 2017 at 15:13 |

  Nie ma Czworoboku, nie ma solarów, nie ma fotowoltaiki, nie ma promenady, może tym razem omamimy mieszkańców przejściem.

 22. Edward Longwa | 1 marca 2017 at 15:15 |

  Szanowny Pan “wańka” byłby lepszy niż ten obecny nieudacznik.

 23. Może nie na temat,ale nie mogę znależć jasnej odpowiedzi ,kogo uważamy za osobę niepełnosprawną?czy osoba po szkole specjalnej z umiarkowanym orzeczeniem chyba od psychiatry,zdrowa fizycznie ,samodzielna ,40 letnia może być podstawą aby matka otrzymywała od MOPSU zasiłek opiekuńczy w wysokości 1.400zł?no nóż się w kieszeni otwiera jak lenie okradają podatników.

 24. Wiesz co Tadek? Chyba wszyscy z magistratu spełniają Twoja definicje niepełnosprawności. Bo i wyglądają i działają jakby ukończyli jedynie szkołę specjalną, wszyscy powinni poprosić o opinię psychiatry a co do okradania podatników to już nie ma żadnych wątpliwości!

 25. Agata zakrzewzka | 2 marca 2017 at 06:15 |

  Edek czy jest szansa ze ten twój przyglup skorzysta z pisowskiej ustawy i wytnie kilka drzew aby zrobić w centrum parking?

 26. maniek patol | 3 marca 2017 at 00:01 |

  pisowcy tacy wygadani na forum a boja się opinii ludzi i wyłączają komentarze pod zaproszeniem na spotkanie. a ja chciałem tylko zapytać czy mogę liczyć na dodatkowa kasę w zamian za poparcie bo pincet plus to już trochę mało

 27. kandydat | 3 marca 2017 at 06:50 |

  czy będą podwody z wiosek na spotkanie z posłami?

 28. Czytam i płaczę. Ludzie, którzy w wieku średnim odkryli czym jest INTERNET. Nie rozumiejąc jego zasad a raczej ich brak, siedzą bijąc pianę między sobą. Smutne to bardzo, że zamiast próbować robić coś wspólnie.. Z resztą nieważne. I tak każdy z panów/pań wie lepiej. Pusty motłoch sterowany z górnych sfer w myśl “dziel i rządź”. Każdy ma prawo wyrażać argumenty bo na tym polega dyskusja ludzi inteligentnych. Jednak czego innego można spodziewać się po małpach niż języka nienawiści i racji “mojszej niż twojsza!!!!”…

 29. adam Peruta | 3 marca 2017 at 14:15 |

  przykre jest tylko to ze wiekszosc ludzi tu piszacych , bedzie tylko pisac , nie pojawi anonimowo , nie pojawi sie nas spotkaniu , nie zada pytan ktore chcial by zadac a potem bedzie wszem i wobec pisac ze organizatorzy to oszolomy bo nie poruszyli tej czy innej sprawy .
  OD SIEDZENIA W DOMU NIKOMU NIE PRZYBYLO , NIKT NIKOMU NIC NIE DA ZA DARMO

 30. maniek patol | 3 marca 2017 at 15:49 |

  jak to nikt nikt nikomu nie da nic za darmo? przecież dostałem już darmowe pińcet plus za darmo. mogę siedzieć w domu i śmiać się z tych roboli co na mnie tyrają 😀 ja muszę tylko raz na 4 lata pójść postawić krzyżyk dla pisu i kasa się zgadza

 31. Pianę to biją tutaj Ci, którzy głoszą o wpływie przejścia gospodarczego na rozwój gospodarczy Włodawy. Temat ten poruszany jest od momentu powstania samorządów i były prowadzone rozmowy z parlamentarzystami i podczas wizyty Prezydenta Kwaśniewskiego. Jednak dopóki Białoruś będzie według polskiego rządu, krajem zależnym od Rosji, dopóty nikt nie wyrazi zgody na budowę przejścia, które już od dawna widnieje w Strategi Rozwoju Województwa Lubelskiego. Rozumiem, że SLD widząc słabość swojego przewodniczącego i nikłe szanse na jego drugą kadencję szuka szans na wprowadzenie kogoś nowego ze swojego grona, ale znajdzie inny projekt, a nie odgrzewacie stare kotlety. Ponadto zamiast bicia piany, wskażcie konkretne korzyści w związku z otworzeniem przejścia, poparte liczbami i wskaźnikami.

 32. I LOVE PIS | 4 marca 2017 at 14:33 |

  Władze zainteresowanych jednostek samorządu od lat dążą do odbudowy mostu kolejowego na Bugu pod Orchówkiem i utworzenia bezpośredniego połączenia szerokotorowego między Białorusią a Linią Hutniczą Szerokotorową. Niedawno podjęto kolejne działania w tej sprawie. Jednak z dotychczasowego stanowiska Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wynika, że nie ma szans na szybką budowę nowego kolejowego przejścia granicznego, która jest konieczna do podejmowania kolejnych etapów realizacji tego przedsięwzięcia.
  Kolejowe przejście graniczne w planach

  Temat budowy kolejnej przeprawy przez granicę w województwie lubelskim regularnie powraca w regionalnych mediach. Zwolennicy inwestycji uważają, że budowa kolejowego przejścia granicznego Włodawa – Tomaszówka pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy jednego z najbiedniejszych, o najwyższym bezrobociu i wyludniającego się powiatu województwa lubelskiego. Wprawdzie utworzenie kolejowego przejścia granicznego zapisano w dokumentach o charakterze strategicznym (np. w Strategii Współpracy Transgranicznej Województwa Lubelskiego, Obwodu Lwowskiego, Obwodu Wołyńskiego i Obwodu Brzeskiego na lata 2014 – 2020) i charakterze planistycznym (Plan Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Lubelskiego), jednak od lat inwestycja pozostaje w sferze planów i koncepcji. Nie pomaga zaangażowanie władz samorządowych, które stale lobbują za tym przedsięwzięciem. Jeszcze mniej realny wydaje się pomysł, aby nowe przejście połączyć linią szerokotorową z Linią Hutniczą Szerokotorową. Nowa droga żelazna miałaby przebiegać wzdłuż istniejących linii kolejowych nr 81 Chełm – Włodawa, nr 7 na odcinku Chełm – Rejowiec oraz nr 69 na odcinku Rejowiec – Zawada.

  Lobbing, przygotowania do inwestycji…

  Jak poinformował „Dziennik Wschodni”, Józef Górny, wiceprezydent Chełma, w porozumieniu z innymi samorządowcami przygotowuje wystąpienie w sprawie budowy kolejowego przejścia granicznego w Orchówku pod Włodawą i wspomnianego połączenia do Zawady. Po realizacji inwestycji w otoczeniu nowej trasy miałyby powstać m.in. nowe terminale przeładunkowe, co miałoby wpłynąć na rozwój gospodarczy kilku powiatów województwa lubelskiego. Przedsięwzięcie miałoby być finansowane m.in. ze środków przyznanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina na lata 2014 – 2020. Jednak lista dużych projektów nie uwzględnia realizacji choćby części tego przedsięwzięcia. Dominują na niej inwestycje związane z siecią dróg, a tylko jedno zadanie dotyczy transportu kolejowego (rozbudowa przejścia granicznego w Siemianówce).

  Warto podkreślić, że przedsięwzięcie to popierają PKP Polskie Linie Kolejowe. Prowadzone były rozmowy z partnerami z Białorusi na temat ruchu kolejowego po linii nr 81 Chełm – Włodawa. Jednak jak informowaliśmy na naszym portalu przed niespełna 2 laty, ze względu na długość procesu inwestycyjnego rozpoczęcie prac przed 2020 r., a tym bardziej „zmieszczenie się” z realizacją zadania w granicach wspomnianego programu unijnego, już wtedy wydawało się mało prawdopodobne.

  MSWiA studzi nadzieje…

  Problemem w realizacji zadania jest również (niezmienne od lat) stanowisko najwyższych władz państwowych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi na kilka interpelacji poselskich (ostatnie datowana jest na 20 stycznia 2017 r.), studzi nadzieje na szybką budowę nowego kolejowego przejścia granicznego. Jakub Skiba, Sekretarz Stanu w MSWiA, informuje, że utworzenie nowego przejścia granicznego ustala się w umowach międzynarodowych dwustronnych. A dotychczas utworzenie kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Orchówku nie była przedmiotu uzgodnień ze stroną białoruską. Wskazał również, że obecnie uzgodnionymi zadaniami jest modernizacja dwóch z istniejących drogowych przejść granicznych i choćby dlatego przejście graniczne w Orchówku „nie jest priorytetem na najbliższe lata”.

  Wiceminister wskazywał również na różne uwarunkowania związane z utworzeniem nowego przejścia granicznego, w tym rachunek ekonomiczny. Koszt jego powstania oszacowano na ok. 100 mln zł. Kwota nie uwzględnia jednak nakładów na przebudowę infrastruktury kolejowej, w tym budowę nowego mostu granicznego, a także budowy dróg dojazdowych do przejścia. Jakub Skiba podkreślił również, że na istniejących kolejowych przejściach granicznych istnieją rezerwy przepustowości, dlatego zasadność utworzenia nowej przeprawy granicznej musi być poprzedzone szerokimi analizami, głównie w zakresie możliwości wygenerowania dodatkowego ruchu kolejowego. Jeśli dokumentacja wykaże zasadność budowy nowego połączenia, wtedy można będzie podjąć kolejne działania.

 33. I LOVE PIS | 4 marca 2017 at 14:38 |

  RZĄD W WARSZAWIE (PiS) MA W D.U.P.IE ŚCIANĘ WSCHODNIĄ :
  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi na kilka interpelacji poselskich (ostatnie datowana jest na 20 stycznia 2017 r.), studzi nadzieje na szybką budowę nowego kolejowego przejścia granicznego. Jakub Skiba, Sekretarz Stanu w MSWiA, informuje, że utworzenie nowego przejścia granicznego ustala się w umowach międzynarodowych dwustronnych. A dotychczas utworzenie kolejowego przejścia granicznego z Białorusią w Orchówku nie była przedmiotu uzgodnień ze stroną białoruską. Wskazał również, że obecnie uzgodnionymi zadaniami jest modernizacja dwóch z istniejących drogowych przejść granicznych i choćby dlatego przejście graniczne w Orchówku „nie jest priorytetem na najbliższe lata”.

 34. I LOVE PIS | 4 marca 2017 at 15:27 |

  PODZIĘKUJEMY BEACIE, ANDRZEJOWI I JARKOWI ORAZ MARIUSZOWI :
  Prezes Rady Ministrów Beata Szydło, na wniosek Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, powołała wiceministrów resortu. Skład kierownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji uzupełniają: Sekretarz Stanu Jakub Skiba, Sekretarz Stanu Jarosław Zieliński, Podsekretarz Stanu Sebastian Chwałek i Podsekretarz Stanu Tomasz Zdzikot.

 35. maniek patol | 4 marca 2017 at 18:54 |

  i bardzo dobrze! po co nam jakieś przejście z sowietami tym bardziej ze to tyle kosztuje. jakby mieli zbudować ta granice to by mi jeszcze zasiłek zabrali i 500+ i kazali isć do roboty. boruta niech lepiej zmywa gary u angoli i nie wtranca sie w nasze sprawy!nawet jak on nie zaglosuje wiecej na pis to moj glos i mojej rodziny i znajmych juz maja dopuki daja nam kase.

 36. Wiesław Kolejna Porażka znów nie wstrzelił się z tematem. A tak chciał zabłysnąć przed Włodawianami!

 37. yyyyyyyyy | 4 marca 2017 at 19:48 |

  WKP | 4 marca 2017 at 19:16 – chyba sobie kpisz człowieczku małej wiary, to nie jest porażka Wiesława, nie Starosty, nie woj. Lubelskiego, a tego rządu, który obecnie panuje w Polsce. Stado gamoni, które jest ślepe i nie widzi małych miast, gmin, powiatów i ich problemów. A ty jesteś zwykłym pieniaczem, trolem, potrafisz tylko szczekać anonimowo w komentarzach i do tego tylko w życiu jesteś zdolny, tylko to najlepiej potrafisz. Jesteś w stanie odpowiedzieć na jedno konkretne pytanie co zrobiłeś dla dobra miasta ? jakie są twoje osiągnięcia ? Jakie masz plany wobec Włodawy i w jaki sposób zamierzasz osiągnąć ten cel ?. Jak szczekniesz pustym frazesem, to znaczy, że jesteś zwykłym cepem małorolnym ….

 38. szeroki tor prawie do środka Polski to potrzebny, ale armii czerwonej 🙂

 39. yyyyyyyyy | 4 marca 2017 at 20:06 |

  wania | 4 marca 2017 at 19:54 – o widzę znalazł się znawca z dziedziny transportu i logistyki na jakim wydziale skończyłeś studia ? bo z tego co widzę to chyba na wydziale piiieprzenia głupot trzy po trzy i co ślina przyniesie na język. Czy przypadkiem Kononowicz to nie jest twoja rodzina ? Obudź się człowieku bo pustką wieje w twojej głowie, masz zubożały zasób wiedzy, może czas na edukację ? Dobranoc samosiejko głupoty … pisz tak dalej, a nagroda Darwina na ciebie czeka.

 40. xxxxxxxxx | 5 marca 2017 at 13:08 |

  yyyyyyyy z jego wypowiedzi przedstawia się jako inteligentna osobowość pełna miłości i dobrych rad drugiej osobie, spokojna i ceniąca sobie szczerość stąd brzydzi się tymi, którzy są anonimowi na portalu. Więcej takich w szeregach Wiesława, a Włodawa stanie się gospodarczym liderem. Wiesław jednak potrafi sobie dobrać towarzyszy, z którymi tworzy wizję rozwoju miasta.

 41. xxxxxxxxx – Przyganiał kocioł garnkowi, a sam smoli …

 42. xxxxxxxxx | 5 marca 2017 at 13:08 – Proszę bardzo, twój guru od rozwoju Włodawy : http : // tinyurl . com/hcnrprc

 43. Agata zakrzewzka | 31 marca 2017 at 07:02 |

  Edek mam plan. Odgrzejmy temat z przejściem. I tak nic z tego nie będzie ale.glupi lud to kupi.

 44. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content