Nakładka żelowa na siodełko – jakie są jej zalety?

Jazda na rowerze powinna być komfortowa. W końcu nikt nie lubi niewygodnego siodełka. Z tego względu warto pomyśleć o zakupie odpowiedniej nakładki, dzięki której podróżowanie stanie się znacznie przyjemniejsze.

Nakładka na siodełko – do czego służy?

Zasadniczo powinna ona spełniać dwie funkcje. Pierwszą z nich jest rola ochronna – zabezpiecza siodełko przed wpływem czynników atmosferycznych, chroni przed deszczem, wilgocią, ale również i żarzącym słońcem. Ponadto stanowi również dodatkową osłonę przed uszkodzeniami takimi jak pęknięcia czy też innymi przetarciami, do których może dojść w trakcie jazdy.

Nie ukrywajmy, nakładka żelowa na siodełko jest używana głównie po to, aby podnieść komfort podczas siedzenia. Zwykłe siodełka, szczególnie te, które możemy spotkać przy rowerach czy górskich, są wykonane z twardego materiału. W efekcie dłuższa jazda może być problematyczna. Zdarza się nawet, że na naszej skórze pojawiają się otarcia spowodowane kilkugodzinnym dyskomfortem. To z całą pewnością nie zachęca nie tylko do treningów, ale i zwykłej rekreacyjnej jazdy.

Jeśli dobierzemy odpowiednią nakładkę żelową, to komfort naszej jazdy zostanie znacznie podwyższony. Pamiętajmy również o tym, aby stabilnie ją zamontować. Nie chcemy bowiem, żeby w trakcie jazdy zaczęła się zsuwać z siodełka. Swoją drogą, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nakładkę można stosować również na rowerach stacjonarnych. Jeśli korzystamy z takowego, ale do tej pory czuliśmy ból po dłuższym użytkowaniu tego sprzętu, to wiemy już, co może skutecznie rozwiązać ten problem.

Zalety nakładek żelowych na siodełko

Gdy patrzymy na akcesoria tego typu, to ważne jest to, że dobrze amortyzują nierówności na drodze. Nakładka zwykle ma grubość około 3 cm, co jest w pełni wystarczające do poprawienia komfortu podczas jazdy. Żelowe wypełnienia sprawia, że nawet podczas długich tras nasze pośladki nie ucierpią.

Jest ona również prosta w montażu. Co także istotne, da się ją dopasować do różnych rozmiarów siodełka. Za pomocą specjalnego ściągacza możemy ją idealnie przymocować. Dzięki temu mamy pewność, że nie zsunie się ona w trakcie jazdy.

Dodajmy także, że są one bardzo estetyczne. Wyglądają więc dobrze na każdym rowerze i nie zaburzają jego stylu. W sklepach znajdziemy nakładki w różnych kolorach, więc możemy dobrać taką, która najbardziej pasuje do naszego gustu.

Ważna jest również ich uniwersalność. Dzięki ściągaczowi, o którym już pisaliśmy, jesteśmy w stanie dopasować nakładki do siodełek o różnych rozmiarach. Zasadniczo jednak najlepiej sprawdzą się one w przypadku rowerów górskich.

Wiele osób docenia nakładki żelowe, ponieważ oprócz komfortu zapewniają one także lepszą manewrowość oraz dobrą pozycję podczas jazdy. Dzięki temu jazda rowerem staje się znacznie przyjemniejsza i nie czujemy dyskomfortu nawet po dłuższych przejażdżkach.

Skip to content