Lubelskie chciało milionów na remonty dróg. Nie dostało ani złotówki

Ani złotówki nie otrzymało województwo lubelskie w ostatnim rozdaniu funduszy unijnych na remonty dróg wojewódzkich w Polsce Wschodniej. Negatywnie ocenione zostały wszystkie cztery projekty złożone przez lubelski samorząd. Marszałek z Prawa i Sprawiedliwości dziwi się, że ogłoszenie wyników konkursu „zbiegło się” ze zmianą władzy w kraju i rozważa złożenie odwołania. – To wstyd! – komentuje jeden z opozycyjnych radnych sejmiku.

Chodzi o ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkurs dotyczący infrastruktury drogowej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Jego celem była kontynuacja przebudowy dróg wojewódzkich, mająca zapewnić ich lepsze połączenie z europejską siecią transportową (tzw. TEN-T) i ważnymi węzłami logistycznymi, jak przejścia graniczne czy węzły kolejowe. O dofinansowanie mogły ubiegać się samorządy z sześciu województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i części mazowieckiego (bez Warszawy i dziewięciu okolicznych powiatów). Do podziału było 2 mld 374 mln zł.

Na ogłoszonej właśnie liście rankingowej znalazły się trzy projekty z województwa świętokrzyskiego, po dwa z warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz po jednym z Podkarpacia i Mazowsza. Dotacji nie otrzymał żaden z czterech wniosków złożonych przez samorząd województwa lubelskiego. Wszystkie zostały ocenione negatywnie.

Lubelskie projekty dotyczyły remontów dróg wojewódzkich nr: 820 (niespełna 20-kilometrowy odcinek między Sosnowicą i Ludwinem), 829 (7 km między Kijanami i Spiczynem), 833 (11 km między Godowem w gm. Chodel i Urzędowem) i 844 (5 km między Wereszynem w gm. Mircze i Witkowem w gm. Dołhobyczów). Łączna wartość wszystkich zgłoszonych zadań opiewała na ponad 464 mln zł.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego rozstrzygnięcie konkursu zostało przyjęte z zaskoczeniem. Proszony o komentarz marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) zaznacza, że są to dopiero wstępne wyniki, a samorząd rozważy rozpoczęcie procedury odwoławczej.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

4 komentarzy "Lubelskie chciało milionów na remonty dróg. Nie dostało ani złotówki"

  1. Moje miasto | 25 stycznia 2024 at 09:03 |

    Pocztowy Sasin i dzban roku Czarnek nie pomogli tylko po głosy przyjeżdżają przepraszam o skazanym przestępcy Kamińskim zapomniałem.

  2. Jak to ktoś już mówił; lubelskie?A ch..j z lubelskim!

  3. To już mamy ponownie POLSKĘ B – koalicja 15 października. Gratulacje wyborcom tym słabo widzącym którzy byli ślepi na inwestycje poprzedniej władzy.

  4. Nowa wladza tylko duże miasta i zachód sfinansuje cyt klasyka z PO,, a hu. Z ta Polska Wschodnią,,

  5. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content