Kompleksowe ubezpieczenie – ile jest warte i czy jest potrzebne?

Wartość pełnego ubezpieczenia będzie się różnić w zależności od okoliczności. Jeśli masz nowy pojazd, a naprawa lub wymiana uszkodzonych części byłaby bardzo kosztowna, warto wykupić kompleksowe ubezpieczenie. W ten sposób nie będziesz obciążony takimi kosztami. Z drugiej strony, jeśli użytkujesz stary pojazd lub uważasz, że jesteś w stanie pokryć nieoczekiwane koszty napraw, dodanie kompleksowej ochrony do istniejącej polisy ubezpieczeniowej (najlepsza polisa oc przez internet) może być zbyteczne i kompletnie nie mieć sensu.

Jakie są plusy kompleksowego ubezpieczenia?

  • Chroni przed uszkodzeniami bezkolizyjnymi
  • Kosztuje zdecydowanie mniej niż pokrycie kolizji
  • Nie płacisz za części lub naprawdę bez względu na to, czy błąd popełniłeś Ty, czy inny kierowca.

Jakie są minusy kompleksowego ubezpieczenia?

  • Nie pokrywa kosztów związanych z wypadkiem samochodowym lub kolizją.
  • Aby otrzymać jakąkolwiek pomoc finansową, musisz wpłacić zaliczkę na całkowitą naprawę.
  • Niektóre zdarzenia / wydarzenia mogą wykluczone i nie będą objęte ubezpieczeniem.

Jaka jest różnica między kompleksowym a kolizyjnym ubezpieczeniem samochodu?

Kluczową różnicą między ubezpieczeniem kompleksowym a kolizyjnym jest sposób ponoszenia szkód. Całościowe ubezpieczenie pokryje szkody bezkolizyjne. Ubezpieczenie kolizyjne obejmuje tylko szkody powstałe w wyniku kolizji. Na przykład, jeśli uderzysz w drzewo, pokrycie kolizji zapłaci koszty naprawy. Ale jeśli drzewo spadnie na twój zaparkowany samochód, jest to objęte kompleksową polisą. Podobnie, jeśli ktoś ukradnie Twój samochód, będzie to objęte wyłącznie ubezpieczeniem AC. Ubezpieczenie kolizyjne miałoby zastosowanie, jeśli skręcisz, aby uniknąć uderzenia pieszego, przez co uderzysz w blok, ogrodzenie lub inny samochód.

Ani ubezpieczenie od kolizji, ani kompleksowe ubezpieczenie nie pokrywają kosztów związanych z pojazdem, które nie jest wpisane w Twojej polisie. Jeśli zderzysz się z innym pojazdem i ponosisz winę za wypadek, szkody zostaną objęte ubezpieczeniem od odpowiedzialności na podstawie Twojej polisy (warto o tym przeczytać na https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenie-komunikacyjne/).

Kto potrzebuje kompleksowej polisy ubezpieczeniowej?

Jeśli jesteś właścicielem samochodu, kompleksowe ubezpieczenie samochodu jest zazwyczaj opcjonalne. Jeśli jednak leasingujesz lub finansujesz swój pojazd, Twój pożyczkodawca lub leasingodawca prawdopodobnie będzie wymagał kompleksowej ochrony przed kolizjami. Ten rodzaj ubezpieczenia pomaga chronić ich inwestycję (jakby nie patrzeć to taką inwestycją jest Twój samochód), jeśli zostanie skradziony lub skasowany, zanim pożyczka zostanie spłacona w całości. Podobnie kompleksowa ochrona może pomóc w pokryciu pozostałej kwoty pożyczki po całkowitej utracie lub kradzieży. Nawet jeśli nie musisz mieć pełnego ubezpieczenia, wykupienie polisy może nadal być dobrym pomysłem, w zależności od okoliczności. Na przykład ubezpieczenie kompleksowe może być konieczne jeśli nie jesteś w stanie pokryć kosztów nieoczekiwanych napraw lub kosztów wymiany pojazdu, jeśli nie można go już naprawić.

Skip to content