Czy antyperspiranty aplikuje się na noc?

Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennej higieny bez posiadania pod ręką skutecznego antyperspirantu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie utrzymać świeżość przez cały dzień, co jest szczególnie istotne podczas ważnych wydarzeń oraz w trakcie upalnych dni. Nie da się jednak ukryć, że część osób nie zdaje sobie sprawy, jak powinna przebiegać prawidłowa aplikacja tego typu kosmetyku, by rzeczywiście mógł on zadziałać. Czy to prawda, że antyperspiranty warto nakładać na noc, a jeśli tak – to dlaczego?

W jaki sposób działają antyperspiranty?

Antyperspiranty to dla większości ludzi absolutnie podstawowy kosmetyk, który zabierają ze sobą wszędzie, nawet na zaledwie kilkudniowe podróże. O ile bez niektórych produktów jesteśmy w stanie się obejść, o tyle antyperspirant to coś, czego używamy niemalże machinalnie, wobec czego łatwo wyrabiamy sobie taki nawyk. Niemniej zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, co decyduje o skuteczności antyperspirantu oraz w jaki sposób wpływa on na skórę, by chronić nas przed potem.

Większość antyperspirantów, poza kompozycjami zapachowymi (choć są dostępne także warianty bezwonne) i substancjami bakteriobójczymi, zawiera również starannie dobrane związki chemiczne. Niegdyś najpopularniejsze były sole glinu, obecnie coraz częściej zastępują je takie składniki jak ałun czy tlenek magnezu. Mają one za zadanie wniknąć w skórę i zablokować gruczoły potowe. Choć brzmi to groźnie, w praktyce regularne stosowanie antyperspirantów nie jest niebezpieczne, ponieważ ich działanie jest tymczasowe. Oczywiście dobry antyperspirant może utrzymywać się na skórze przez wiele godzin, jednak zwykle trwa to do momentu, aż go zmyjemy, a warstwa rogowa naskórka ulegnie złuszczeniu.

Co się dzieje po zablokowaniu gruczołów potowych? Znacząco obniża się ilość wilgoci, która często jest dla nas powodem złego samopoczucia, dyskomfortu, a nawet wstydu. Jeśli wybraliśmy odpowiedni antyperspirant, nie musimy się martwić o plamy na ubraniach, a tym samym o nieprzyjemną woń potu, i to nawet w przypadku wysokich temperatur czy podczas uprawiania sportu.

Antyperspirant to nie to samo, co dezodorant

Antyperspiranty i dezodoranty często zajmują w drogeriach to samo miejsce, przez co są ze sobą utożsamiane. W praktyce zaś to dwa odrębne produkty. Działanie dezodorantów jest krótkotrwałe (zwykle na kilka godzin), a dodatkowo nie zmniejszają ilości wytwarzanego potu, a jedynie maskują przykry zapach. Dlatego też dominują w nich kompozycje zapachowe oraz substancje antybakteryjne, jako że to właśnie bakterie bytujące na skórze wpływają na rozkład potu i powstawanie przykrej woni.

Pocąc się umiarkowanie lub przebywając w domu, możemy zatem sięgnąć po dezodorant, jednak chcąc zachować większą świeżość na dłużej, to właśnie stosowanie antyperspirantu będzie najlepszym rozwiązaniem. Alternatywnie można posiadać oba produkty i stosować je zamiennie, w zależności od potrzeb.

Kiedy najlepiej stosować antyperspirant?

Z pewnością wszyscy jesteśmy świadomi, że antyperspirant powinno się aplikować na czystą, suchą skórę. Dodatkowo, jeśli wybierzemy wariant z delikatnym składem, możemy z powodzeniem użyć go nawet niedługo po depilacji. Dokładanie antyperspirantu w ciągu dnia lub też stosowanie go dopiero po jakimś czasie (np. po wyjściu z siłowni), nie zda egzaminu, jeżeli wcześniej nie oczyściliśmy skóry.

Większość z nas sięga po antyperspirant rano, tuż przed wyjściem z domu. Nie jest to w gruncie rzeczy błąd, ponieważ wystarczy odczekać zaledwie parę minut, by kosmetyk się wchłonął i by można było założyć ubrania. Warto jednak wiedzieć, że antyperspirant będzie najskuteczniejszy wtedy, kiedy zostanie nałożony… przed pójściem spać. Wszystko dlatego, że w nocy nasze gruczoły potowe pracują najmniej, wobec czego związki chemiczne odpowiedzialne za ich blokowanie mają wystarczająco dużo czasu, by odpowiednio wniknąć w głąb skóry i rozwinąć swoje pełne działanie. Jeśli zatem zaaplikujemy antyperspirant wieczorem, oczywiście po kąpieli lub prysznicu, jego właściwości posłużą nam przez cały następny dzień, aż do chwili zmycia produktu.

Skip to content