Rowerowy Dom Kultury

Młodzieżowy Dom Kultury im. Oskara Kolberga we Włodawie włączył się w ogólnopolską akcję “Rowerowy Dom Kultury”. Wspomniany projekt jest wyprawą wzdłuż granic Polski. To projekt nie tylko podróżniczy, ale też społeczny i edukacyjny. Nawiązuje do bogatej tradycji wędrownych trup artystycznych, które przemierzały dawniej Europę. Pomysłodawczynie projektu Ula Ziober i Zuza Kubiak będą 29 kwietnia we Włodawie. W siedzibie placówki spotkają się z wychowankami i wszystkimi zainteresowanymi projektem. Część z nich wraz z pomysłodawczyniami dołączy do fragmentu wytyczonej trasy.

3511 KM – taka jest długość linii granicznej Polski. Poza nią znajduje się inny świat, żyją inni ludzie. Po tej stronie granicy jesteśmy MY, a po tamtej ONI. Ale czy na pewno?

Czy rzeczywiście jest tak, że przekroczenie symbolicznej granicy na mapie zmienia wszystko? To kim jesteśmy, w jaki sposób się zachowujemy i co możemy zrobić z naszym życiem? Jak ta kreska wydrukowana na kawałku papieru kształtuje nas jako ludzi?

 

 

W czasie całej wyprawy, wraz z dwójką animatorów, odwiedzać będę graniczne i przygraniczne miejscowości, w których przeprowadzimy warsztaty dla dzieci i rozmowy z dorosłymi. Forma spotkań dostosowana będzie do grupy odbiorców. Zawsze jednak poruszać będą się wokół tej samej tematyki. Wspólnie spróbujemy odpowiedzieć sobie na wiele ważnych kwestii związanych z zagadnieniem granic. I tych dosłownych, dotyczących granic między państwami. I tych bardziej metaforycznych – granic mentalnych i umysłowych. Dodatkowo zamierzają zbadać i za pomocą fotografii zilustrować jak wygląda dziś Polska i Polacy zamieszkujący rejony przygraniczne. Jak bardzo różni się wschód od zachodu i północ od południa. Czy nasze granice są rzeczywiście polskie, czy może bardziej należą do państw, z którymi graniczą.

 

Dlaczego rowerem? Bo rowerem można dotrzeć wszędzie. Bo rower skraca dystans między podróżnikiem, a spotykanymi po drodze ludźmi. Bo prędkość z jaką porusza się rowerzysta pozwala dostrzec to wszystko, co umyka w czasie jazdy samochodem, autobusem, czy pociągiem. Rower daje poczucie wolności i pozwala zatrzymać się w każdym miejscu.

 

Podsumowaniem projektu będzie zorganizowanie wystawy oraz wydanie książki-albumu, w którym oprócz fotografii znajdą się także historie ludzi spotkanych po drodze

Źródło Polesie24.pl

Skip to content