Pomnik kością niezgody

Środowiska kombatanckie we Włodawie chcą rozebrania lub przeniesienia pomnika z Rynku. Innego zdania jest burmistrz, który zamierza go odnowić. Kombatanci skierowali w tej sprawie specjalny apel do wojewody lubelskiego, by pozwolił na likwidację tego – jak określają – „reliktu komunistycznego w centrum miasta”.

Podczas ostatniej (26 marca) sesji Rady Miejskiej we Włodawie burmistrz Wiesław Muszyński zapowiedział, że po zakończeniu rewitalizacji wokół czworoboku będzie konieczność odnowienia pomnika. Jego stan zagraża bowiem zdrowiu i życiu mieszkańców.

Pomnik „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” powstał w drugiej połowie lat 60. XX wieku i niemal od początku wzbudzał kontrowersje ze względu na jego utożsamianie z systemem totalitarnym i narzuconą nam powojenną okupacją. Na początku lat 90., tuż po zmianie ustroju w Polsce, rozważano nawet likwidację pomnika, a przynajmniej przeniesienia go do muzeum w Kozłówce lub na cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej we Włodawie.

Ostatecznie jednak, głównie ze względów finansowych, do tego nie doszło.
Teraz jednak wraz z remontem całego placu wokół czworoboku związanego z projektem rewitalizacji miasta temat pomnika powrócił, tym bardziej, że jest on w fatalnym stanie. I trzeba go albo zlikwidować czy przenieść w inne miejsce, albo gruntownie odnowić.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

1 Komentarz do "Pomnik kością niezgody"

 1. Tutaj popieram Burmistrza! Zostawić! , o…..c się od tego pomnika, jedna z niewielu pamiątek po “starej” Włodawie lat minionej epoki jaka jeszcze została!

  • pamiątka hołubiąca sowietów i komunizm,
   wiadomo, że we Włodawie jest ogromna rzesza zwolenników starego ustroju, którzy tęsknią za starym ładem i dobrobytem. Jednak nie wszyscy tak myślą i propagowanie komunizmu jest zabronione, wiec i ten pomnik powinien zostać usunięty.

 2. z Włodawy | 9 kwietnia 2021 at 20:06 |

  Ciekawe komu ten pomnik przeszkadza.

 3. z Włodawy | 9 kwietnia 2021 at 20:08 |

  Przerobienie pomnika ormowca nie przeszkadzało.

  • Może dlatego że o zmianę tego pomnika zabiegało samo stowarzyszenie katyńskie. Pani prezes bardzo ładnie wyjaśniła dlaczego zależało im właśnie na tym pomniku. Bardzo podoba mi się ta idea. Pieniacze też dobrze o tym wiedzą ale dla swoich płytkich celów udają głupszych niż są.

 4. Ludzie to wstyd by ten relikt stał w centrum….dalej bliżej Wam do komuny niż normalności….pouczyc się histori jak ci wyzwoleńcy używali Polskich żołnierzy jako tarcz. Niemcy strzelali od przodu a sowieci od tyłu do Polaków. Może jeszcze w ramach renowacji dostawić dwóch Niemców.

 5. to sie czerwona zaraza uaktywniała, szczególnie byli na fb, biedne te nasze miasto. Juz nie ma miejsc pracy, gdzie nasz wodzirej moglby obiecac. Najlepszy jest zlodziej codo Anglii uciekl bo go prokurator scigal. Zapamietaj zlodzieju jest jeszcze sprawiedliwosc ludzka, przyjedzdo Polski a serdecznie cie “ludziu” powitam ko… misiami

 6. Krzysztof M. | 9 kwietnia 2021 at 22:57 |

  Przecież pomnik można przerobić. Twarze żołnierzy można przekształcić na twarze znane i lubiane, na twarze miłe każdemu mieszkańcowi Włodawy i całego Polesia 🙂

 7. Polecam wywieźć na taczce w nienaruszonym stanie do muzeum w Kozłówce. Na tym miejscu mógłby powstać wykonany z odlewu brązu na granitowym cokole pomnik Pana Wołodyjowskiego dźgającego szablą Bohuna. Miejscowy rzeźbiarz mógłby popracować nad wyrazem twarzy Pana Wołodyjowskiego. Ruch turystyczny by się zwiększył i pielgrzymki z Ziemi Świętej by się zatrzymywały w drodze do Sobiboru. Same plusy.

 8. Tylko nie mów nikomu | 10 kwietnia 2021 at 08:23 |

  Pomnik to chyba temat zastępczy bo podobno w archiwum znaleziono pokaźną teczkę…

  • czyją teczkę??

   • Zapytaj tego który najgłośniej krzyczy w sprawie pomnika i który rozpętał całą “aferę”. Zna sprawę nie od dzisiaj ale z jakiegoś względu nic z tym nie robi. Ciekawe dlaczego?

    • tym bardziej nie powinno być tego pomnika we Włodawie, a 1 maja nadal chodzą procesje składać kwiaty??

     • oj zdziwiłbyś się kogo ta teczka dotyczy

     • czyli kogo teczka??
      i jak to ma się do pomnika, ten ktoś broni go aby pozostał w tym mijescu??
      Pomnik powinien zostać juZ dawno przewieziony w odpowiednie miejsce, np. na cmentarz na sztabowej.

 9. Jak to możliwe by popierać pomnik poświęcony żołnierzom, którzy “wyzwalająć nasz kraj” zgwałcili tysiące polskich kobiet, kradli na potęgę wywożąc tysiącami wagonów skradzione rzeczy, zabrali ponad 50% powierzchni przedwojennej Polski. Toż to wstyd i hańba. To tak jakby naszym dziadkom, którzy walczyli o naszą wolność napluć w twarz.

 10. ano ta teczka tak sie ma do pomnika, że historycy wykorzystują go do rozgrywek politycznych w naszym grajdole a jak coś nie jest po ich myśłi to trzymają buzie na kłódkę

 11. Zadziwiające, jak miniony okres – na który nikt już nie ma wpływu – potrafi wzbudzić antagonizmy. Historia, jaka była, taka była! W każdym cywilizowanym społeczeństwie nie odżegnuje się od niej, tylko przyznaje, że była dobra lub zła. Z powodu dobrej – dumnie unosi się głowę, z powodu złej – bije się w piersi i przeprasza. Takie winno być zachowanie, każdego odpowiedzialnego człowieka. Akceptacja! Pomniki, budowle, sztandary, plakaty nikomu nic złego nie zrobiły. Zło czynili i czynią ludzie w imię różnych ideologii, lub je zwalczając. Ludzi, którzy stawiali ten pomnik lub byli mu przeciwni – w większości już nie ma. Próby ich wyniesienia lub wymazania – nic im nie uczynią. Na nic się zdadzą. Jeżeli już, to jedynie tym, którzy nawołują do tego, czy tamtego piekąc własną pieczeń, chcąc własną korzyść osiągnąć, grzać się w blasku minionej, nieswojej chwały lub próbują zyskać poklask i poważanie, nieustępliwym zamiataniem śladów minionych – a więc – wyimaginowanych wrogów. Pozostawcie te spory, porzućcie podziały. Zostawcie pomnik – jeżeli trzeba odnówcie, ale nie zmieniajcie go! Nie przeinaczajcie faktów, nie piszcie historii “po swojemu” – takiej jaką by Wam się podobała, wbrew temu jaka była. Gdy tak uczynicie, oznaczać jedynie będzie, że żadnej nauki z historii nie wyciągacie, że powtarzacie wciąż błędy tych, którzy wznosząc “ten pomnik” pisali historię “po swojemu” i doprowadzicie jedynie, że w przyszłości, ktoś będzie rewidował historię napisaną przez Was, uznając ją za nie swoją, niewłaściwą, zakłamaną. Nie dawajcie takich powodów przyszłości, którą dała Wam przeszłość. Teraźniejszość winna być wolna od błędów przeszłości, tu i teraz podejmowane decyzje – uczciwe i godne. Tak pisana Wasza historia nie pozostawi błędów, które ktoś w przyszłości będzie próbował ukrywać, lub naprawiać. Tym samym Waszym następcom da jasną perspektywę, gdy zaniechania przeszłości nie ciążą balastem i teraźniejszość godnie przeżywać będą mogli to i bez lęku przyszłości podołają.

  • To kiedy pomnik zostanie usunięty?? Najwyższy czas aby pozostawić za sobą przeszłość i iść do przodu a nie kręcić się wokół sowietów i ich upamiętniania na polskiej zimemi

   • najpierw przydałoby się zweryfikować co niektórych bohaterów a nie ich wynosić na piedestał i fotografować się z nimi na każdym kroku. jest tu taki jeden co sobie chętnie selfi z tym człowiekiem robi bo jak widać nie zna historii a taki niby patriota. WSTYD! Ludzie patrzą i przecierają oczy ze zdumienia.

 12. A czy to chodzi o pomnik zwany “koromysłem”?

 13. komu przeszkadza? Jego autorem jest kobieta ,która przeżyła KL. Ilu żolnierzy zginęło przy rozminowywaniu Warszawy ( jednostka formowana w Korolówce) ,Jakoś {” kapitana ” tam nie było. Teraz pomnik mu przeszkadza.

 14. Pomnik poświęcony polskim żołnierzom, którzy zginęli w czasie II wojny światowej znajduje się na cmentarzu wojennym. Propagowanie komunistycznej armii czerwonej jest niezgodne z polską konstytucją, którą przecież przygotowywała lewica. Seleukos twoje tłumaczenie oznacza gloryfikowanie ludzi, którzy gwałcili, kradli polskie mienie, pół Polski włączyli do swojego państwa narzucając swoją władzę. Jeśli jest to normalne to współczuję.

  • Jest to normalne dla ludzi, którzy na tym skorzystali.

  • Społeczeństwo polskie w okresie przedwojennym było podzielone. Partie i ruchy polityczne miały w nim swoich oddanych zwolenników. Po zajęciu Polski przez okupanta, zwolennicy Ci zarówno w kraju, jak i za granicą – oddani idei wyzwolenia ojczyzny – formowali różne formacje. Dlatego zarówno w AK, jak i AL itd… byli POLSCY żołnierze. Zarówno jedni, jak i drudzy dopuszczali się czynów chwalebnych, jak i haniebnych. Gloryfikacja jak i propagowanie ich miałaby miejsce, gdyby dziasiaj ich wysławiano, czy wznoszono im pomniki. Dzisiaj czyni się jednak zgoła co innego. Pomniki już postawione nie są gloryfikacją ani propagowaniem w zmieniającej się rzeczywistości, są jedynie śladem historii. I ten ślad należy zostawić taki, jakim go się zastało. Uprzednio wyłożyłem dlaczego. Wolny, od skażenia ideologią i bezpodstawnych przekonań, człowiek rozumie to bez tłumaczenia. Zastanów się zatem komu winieneś współczucie? Może właśnie tym, którzy dzisiaj propagują i gloryfikują jednych, pomijając i wymazując drugich.

 15. postawić pomnik Kaczyńskiego. Bliżej smoleńska już się nie będzie dało:)

 16. z Włodawy | 11 kwietnia 2021 at 19:02 |

  Ślad historii. Najlepszy komentarz.

  • Nie najlepszy komentarz, tylko kolejny broniący sowiecko- komunistycznego pomnika, który już 20 lat temu powinien zostać usunięty z centrum Włodawy.

 17. Chyba nawet jest ustawa…i nalezy pozbyć się tego pomnika….naprawdę to wstyd bronic

  • W ramach ustawy o której mówisz zmieniono nazwę jednej z ulic. Widocznie pomnik się nie kwalifikuje do dekomunizacji. zastanawiające że pan historyk tego nie wie. Może zamiast robić sztuczną awanturę powie coś o teczkach które są w archiwum. To zdecydowanie bardziej interesujące.

 18. Pomnik

 19. Żołnierz września | 11 kwietnia 2021 at 22:51 |

  Kto Was suk…..yny upoważnił w imieniu społeczeństwa do oceny prawdy historycznej. Jakie macie wykształcenie i doświadczenie w pracy na temat historii? W ogóle jakie oceny mieliście w szkołach. Tych komentarzy nie da się czytać, kto w ogóle dopuszcza do ich publikacji?

  • Poluzuj gumkę w majtach i łyknij coś na uspokojenie, bo jak nie covid do żyłka pęknie i nikogo wyzywać już nie będziesz mógł kozi synu 🙂

 20. Seleukos skoro jesteś taki mądry to co byś powiedział polskiej kobiecie , która została zgwałcona przez kilkunastu sołdatów. W zamian za ten chwalebny czyn stawia się im pomniki. Wstyd i hańba.Myśląc twoimi kategoriami to na ziemiach odzyskanych powinno się pozostawić pomniki Hitlera, czy innych nazistów. Dzisiaj już w oficjalnej nauce historycznej nikt nie uważa Armię Sowiecką jako wyzwolicieli tylko narzędzie do podporządkowania wolnego kraju jakim była Polska przed wybuchem wojny.

  • Nigdzie nie napisałem, że jestem mądry. Żadnej ofierze nie można powiedzieć wystarczająco tyle, aby złagodzić cierpienie jakiego doznała. Nic bym jej nie powiedział. Gdyby było mi to dane pobyłbym z nią, przytulił i pomilczał. Jak należałoby postąpić z każdą ofiarą. Są na tym świecie rachunki krzywd, których nikt i nigdy nie wyrówna. Nikt dziś nie stawia nazistom pomników, bo byłaby to gloryfikacja – do tego nie można dopuścić. Natomiast ten pomniki został już postawiony co zmienia postać rzeczy. To jest już odciśnięty ślad historii i nie sposób go pominąć, lub wymazać. Co się stało, to się nie-odstanie. Wszelkie próby zmiany będą jedynie zafałszowaniem historii a nie jej odkrywaniem. Od wprowadzenie w życie takich prób zawsze zaczyna się rewizjonizm, który nigdy w historii nie przyniósł nic dobrego. Trzeba pokazywać i przekazywać prawdę, ale nie ją ukrywać, czy zmieniać. Błędnie sądzisz, że zgodnie z tą wykładnią powinno się stawiać pomniki nazistom na ziemiach odzyskanych. Byłoby to niegodne. Jednak gdyby takie pomniki już postawiono, to w żadnym wypadku nie powinno się ich usuwać. Oficjalna nauka historyczna to niestety, nie jest obiektywna prawda historyczna. Historię oficjalną kształtuje bieżący interes polityczny. Tak było, jest i nie można dopuścić, aby tak było. Historii nie powinni pisać zwycięzcy kolejnych wyborów. Traci się wtedy z oczu rzecz najistotniejszą z punktu widzenia historii – obiektywizm. A wtedy już blisko do dezinformacji, manipulacji i inżynierii społecznej. Sam fakt – co zaznaczyłem na początku – iż lubisz wkładać swoje słowa w cudze usta i to, że muszę Ci tłumaczyć tak oczywiste rzeczy, jest takiego zagrożenia namacalnym dowodem. Zrozumienia – dla argumentacji – a nie zacietrzewienia – życzę wszystkim dyskutującym.

   • i właśnie dlatego najlepiej przenieść go w odpowiednie miejsce i nie pluć ofiarom komunizmu w twarz.

 21. Seleukos twoja argumentacja to argumentacja Kalego, która nie ma nic wspólnego z obiektywizmem. O tym, że armia sowiecka to nie wyzwoliciele tylko okupanci pisze się już od dawna po 1989 r. Nawet wtedy , kiedy SLD było przy władzy. Także twoja argumentacja o zmienianiu histori w tym zakresie jest po prostu kłamstwem. Jeszcze raz powtórzę, że to co wcześniej napisałem. Myśląc twoimi kategoriami pomniki Hitlera we Wrocławiu powinno się zostawić bo one tam wcześniej stały. To jest chore.

  • Pomnik został odsłonięty 22 lipca 1968. Podajesz, że “pisze się” (cokolwiek to oznacza) od dawna po 1989r.”, że wojska radzieckie są okupantem. A więc gdzie tu miejsce na “argumentację Kalego”? – skoro to właśnie “pisze się” a nie odsłonięcie pomnika – które jeżeli zdołasz porównać daty i wyciągnąć z tego porównania właściwe wnioski – okaże się próbą rewizji historii. Zbyt pochopnie, albo po prostu bezrozumnie zarzucasz kłamstwo przy czym skrzętnie, lub bezwiednie – nie wiem co gorsze – pomijasz, że pomnik poświęcony jest także POLSKIM żołnierzom a w jego fundamentach spoczywają prochy także POLSKICH żołnierzy. Chciałbyś, aby w przyszłości, kiedy wahadło losu odwróci bieg i ktoś będący wtedy u władzy powiedział: – Trzeba grób anonima krzyżem katolickim upstrzony stąd usunąć, gdyż dał się on poznać jako zajadły wróg obecnego, jedynie słusznego ustroju i przeciwnik jedynie oficjalnej, dzisiaj obowiązującej historii. Albowiem, nie można gloryfikować takiego zajadłego ultranaziola i ultrakatola, antysemity i gnębiciela LGBT oraz propagować bezmyślnej intelektualnie, pustej i historycznie nieprawdziwej oraz odrażającej i odartej z człowieczeństwa postawy, niegodnej członka żadnej cywilizowanej społeczności. Grób ten należy zbeszcześcić, prochy wykopać i rozwiać, aby wymazać po nim pamięć i odstraszyć naśladowców. Na tym terenie zasadzić drzewa i postawić pomnik męczeńskim, prześladowanym i brukanym przez – słusznie miniony prawicowy reżim – mniejszościom LGBT. Jak myślisz, czy anonima bliscy, rodzina, przyjaciele, dzieci, wnuki itd… – hołubiący o nim pamięć, jako o skądinąd dobrym ojcu, mężu, uroczym i dobrodusznym dziadku, wspaniałym przyjacielu, dobrym szefie, czy podwładnym – nie czuliby się znieważeni i pokrzywdzeni, nie uznaliby, że takie przedstawienie anonima jako obrzydliwca jest niesprawiedliwe, bo wszak oprócz tego, że był obrzydliwcem… był jakiś „tam” jeszcze. Nie chcieliby zrewidować takiej oficjalnej historycznej prawdy i przywrócenia dobrej pamięci anonimowi – przy czym wiedzeni zacietrzewieniem i poczuciem krzywdy – prawdy i pamięci mówiącej o nim jedynie w superlatywach z pominięciem tego, że był do szpiku kości obrzydliwcem? Taki właśnie jest mechanizm rewizjonizmu, który wyzwala eskalację i licytację na poczucie krzywdy, prowadząc jedynie do coraz większego zniekształcenia prawdy obiektywnej. Pogłębia jedynie podziały i prowadzi na okopy jednych przeciwko drugim, w tej samej rodzinie, mieście, społeczeństwie. Czyni pożytecznym idiotą i pacynką w rękach polityków a nie wolnym – odpowiedzialnym za siebie i innych człowiekiem. Gdyby wojny toczyli tylko Ci co do nich nawołują, żadna z nich by nie wybuchła. Gdyż dzisiaj żaden z polityków nie jest idiotą, który będzie umierać za naród, za to chętnie użyje części narodu gotowego podzielić jego największe brednie, aby wysłać ją do boju w jego imieniu. Wybór zawsze jest wolny. Jeżeli taka argumentacja nie przemawia do wyobraźni, to obiektywizm jest obcy, nie szuka się prawdy – gdyż ma już się swoją, nie jest się zwolennikiem porozumienia i pojednania ale upaja się sporem będąc gotowym umierać za nieuzasadnione kłamstwa. dotyczące np. katastrofy smoleńskiej. To już nie problem braku wiedzy, logiki, inteligencji lecz ułomnego wychowania – na które nikt dzisiaj nie ma już wpływu, podobnie jak na historię. A więc tak jak uważam, że ślady historii powinno się pozostawiać takie jak są, tak zwalniam się z obowiązku dalszego systematyzowania, formowania i pielęgnowania podobnych przekonań. Po prostu nie rokują i dalsza wykładnia zmiany w tej materii nie przyniesie.

   • w roku 1968r. w Polsce nie było demokracji i stawianie takiego pomnika było wbrew Polakom. Teraz bronisz tamtego “ładu”.
    Pomnik już dawno powinien zostać usunięty z tego miejsca. Teraz jest najlepszy moment jak wszystko wokół jest rewitalizowane to i może w końcu rządy partyjnych towarzyszy zostaną należycie ocenione i usunięte z przestrzeni publicznej POLSKIEGO miasta.

 22. ZDECYDOWANIE…..PRZENIEŚĆ LUB ROZEBRAĆ….BĘDZIE W PRZYSZŁOŚCI WIĘKSZY PROBLEM..TECHNICZNY I MORALNY….

 23. WIDAĆ WYRAZNIE ŻE LOBBY BYŁYCH BENEFICJETÓW PORZEDNIEGO SYSTEMU JEST W ŚILE WE WŁODAWIE..NA RYNKU POWINIEN BYĆ AKCENT O HISTORYCZNY ….ALE Z INNEJ EPOKI….

 24. Wybacz Seleukos ale to co piszesz to zwykły bełkot intelektualny. Takie pomniki władze komunistyczne stawiały jako symbol wdzięczności za “wyzwolenie” kraju. Pod fałszywym płaszczykiem wdzięczności kryły tak naprawdę prawdziwą symbolikę – zniewolenia Polski i uzależnienia od ZSRR. Szacunek wobec Polaków, którzy zostali zamordowani lub wywiezieni na Sybir, zgwałconych tysiącach polskich kobiet przez żołnierzy sowieckich wymaga właściwych kroków. W innym przypadku okryjemy się hańbą wobec tych ludzi.

 25. prponuje ustawke na gole klaty referendum odpada moga sfalszowac a tak siekiera wdlon i agon filozofom wiejskim oraz dzojsiarzom dziekujemy a wtedy bedzie widac ilu kozakow jednostrzalowcow ma nasza mala ojczyzna

 26. czytelniczka | 12 kwietnia 2021 at 20:13 |

  A czy ten Selepsikus to normalny? Zostawić komunistyczne dziwadło? On pewnie żałuje, że w Polsce nie ma pozostałości po carach i innych. Skoro rozum szwankuje, to bardzo proszę przynajmniej o powagę. Powagę. Pozdrawiam wszystkich serdecznie!!!

 27. On jest bardzo brzydki, i poswiecony dla wojsk które w Katyniu strzelały Polakom w tył głowy …Pomniki Sowietow i Lenina jeszcze tylko tylko sa na Białorusi ……kicha dla Wlodawy …zdecydowanie należy go zdemntować

 28. Niehistoryk | 12 kwietnia 2021 at 22:12 |

  A czy teraz to nie są “rządy partyjnych towarzyszy”, którzy piszą historię od nowa. Mam jednak nadzieję, że te rządy nie długo się skończą.

 29. Seleukos to Darek nazwijmy go umownie “K” bo tylko on jest w stanie pisać takie teksty. Ciekawie (przynajmniej dla mnie) się je czyta, ale nie stanowią sensownego nośnika informacji. Oparte są na logice zbliżonej do np. Kotarbińskiego ale nie funkcjonującej w codziennym życiu. Różnica poglądów nie oznacza, że przeciwnik w dyskusji niema racji, ta w tym przypadku jest zdecydowanie po środku.

 30. Mhm?! O’k jeżeli racja leży po środku, to jak rozwiążesz ten problem?

 31. Tak toczony spór nie przyniesie rozwiązania, jakiego życzyliby sobie oponenci – uznania własnych racji przez stronę przeciwną. Z jednej strony stoją fakty, logika i “kotarbińska” spolegliwość – jak słusznie zauważył Trapez, z drugiej strony – emocje. Atawizm, który zawsze wygrywa z wszelakimi próbami ucywilizowania człowieka. Odbędzie się jakieś głosowanie, jakaś strona wygra jednym głosem i będzie pozamiatane – co nie oznacza, że artykulacja powyższych argumentów jest bezzasadna i nie może wpłynąć na wynik tego głosowania.

  • Kurna to jest pomnik bohaterow II wojny swiatowej. Wiadomo ze w kazdej formacji sa h… i porzadni. Nikt nie nazywa gwalciciela, czy mordercy jencow bohaterem. Wiec skoro to pomnik bohaterow to wiadomo ze nie wystawiono go gwalcicielom nie… Co do tej hanby dla nas czy pluciu w twarz naszym dziadkom… kurna co to za wymysly? Ja tego pomnika nie wystawialem, ani chyba nikt z zabierajacych tu głos, wiec jaka dla nas to hanba. Ludzie dawno w grobach leza wiec kto im przez to pluje w twarz. Kurna pisowskie trsjkotanie pseudopatrotycznym sosem podlane. Jakby nasza społecznosc cała kotarbinskim myslala a nie jeden Darek to bylibysmy lata swietlne przed miejscem w którym jestesmy.

   • Celnie. Bohaterowie to nie gwałciciele ani nie mordercy jeńców. Nikt przy zdrowych zmysłach tak ich nie nazywa. Próba wmówienia komukolwiek, że to pomnik morderców i gwałcicieli to tak samo zasadne uogólnienie, jak to, że cała rodzina Kaczyńskich to wariaci, bo przecie Jarek czasami się tak zachowuje.

    • Dlaczego pomnik we Włodawie nazywany jest “Pomnik walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich stoi na głównym placu we Włodawie”
     a autorka nie poświęciła go sowietom tylko bohaterom?
     Co takiego się stało we Włodawie, że zmieniono nazwę pomnika i dodano tam sowietów?

 32. Przerobić tak, jak pomnik ORMO-wca na Katyński i po kłopocie.

 33. z Włodawy | 13 kwietnia 2021 at 15:36 |

  Dzisiaj składano kwiaty pod pomnikiem ,a właściwie tablicą poświęconą Sybirakom. Powinniśmy
  o Nich pomiętać.
  Bardzo żałuję, że nie zmieniono chociaż trochę wyglądu tego pomnika. Ja pamiętam wylane litry
  czerwonej farby.

 34. Niech radni głosują… sam burmistrz w tej sprawie nie może podejmować decyzji.

  • Tak się to pewnie skończy, choć ze względu na skład RM wynik głosowania może być przewidywalny. Zorganizowałbym ankietę internetową na ten temat z ograniczeniem jednego głosu z jednego IP. Ale trzeba przyznać, że sprawa nie jest 0-1. Ostateczne wyjaśnienie sprawy nazwy mogłoby cały ten pislamski jazgot o gwałtach, hańbie i pluciu w twarz prawdziwym bohaterom uczynić nic nie wartym. Nawet jeżeli znajdują się tu zebrane z okolic prochy radzieckich sołdatów, to nikt z prawicy nie dowiódł, że są to prochy gwałcicieli i morderców a wrzucanie wszystkich do jednego worka jest po prostu debilne.

 35. mieszkaniec | 14 kwietnia 2021 at 07:32 |

  Pomnik ormowca przerobiony na inny. To zastanawiające posunięcie. Profanacja pamięci o ofiarach Niemców i Rosji radzieckiej? W pamięci mieszkańców na zawsze pozostanie pomnikiem ormowca. Nie wierzę ze nie było możliwości likwidacji tego wątpliwego miejsca no chyba że ormowcy też sobie myślą że usuną napisy i zaczepią swoje i będzie znowu po “naszemu”?
  Kto chce poznać byłych ormowców to w necie udostępniono ich dane wraz z datami urodzenia oraz imieniem ojca… nic trudnego.. portal jak najbardziej oficjalny.. powodzenia w lekturze.

  • Proponuję porozmawiać z Panią Prezes stowarzyszenia włodawskiego rodzina katyńska. Bardzo ładnie to kiedyś wyjaśniła.

 36. Bez względu na to, co debile ujadający o gwałtach i hańbie z tym pomnikiem zrobią, w pamięci mieszkańców i ich potomnych pozostanie to miejsce tym czym jest. Jak trafnie napisał Seleukos to już odciśnięty ślad historii.

  • nawet autorka pomnika nie poświęciła go sowietom, to tylko we Włodawie hołduje się staremu ustrojowi i sowietom.

 37. Kochany Telemeleselepsikusie! Dlaczego nic nie piszesz? Czyżbyś zapomniał(a), stracił(a) ochotę, a może baterie Ci się wyczerpały? My tak lubimy czytać Twoje “kruciuteńkie”, bezpłciowe wywody. Kabarety zamknięte i nie ma teraz dobrej rozrywki. Bardzo prosimy o jak zwykle kilka słówek.

  • Przecie napisala ze nie rokujesz, chcesz aby znizyla se do poziomu dna z którego tylko czubek twojego nosa wystaje. Pojal ze z debilem dyskutuje i zakonczyl temat. A ty jak na debila przystało dalej ujadasz.

 38. W TEMACIE …..POWINNI MIEC GŁOS DECYDUJĄCY LUDZIE KTÓRZY MIELI STYCZNOŚC Z ARMIĄ ZWANĄ
  WYZWOLEŃCZĄ…NIESTETY JUŻ NIE ŻYJA….JESTEM URODZONY WE WŁODAWIE I PRZODKOWIE TEŻ…ALE
  PAMIĘTAM OPOWIEDZIANE FAKTY….WIDAC TU KOMENTARZE ODNOSZĄCE SIE DO POLITYKI OBECNIE…TO NONSENS…NAJPIERW NALEŻY UMIEĆ SIE ROZLICZYC Z PRZESZŁOŚCIA I ODDAĆ PRAWDĘ PRZESZŁOŚCI..NAWET WIZERUNKOWO BEDZIE KOLIDOWAŁO Z CZASEM PRZEDWOJENNYM….TO BYŁO MIEJSCE TARGOWE,,,,A NIE TARGOWICA…

 39. Hej dziewczyno! Hej niebogo! Jakieś wojsko idzie drogą! Schowaj pieniądze, schowaj zegarek! Kryj się, kryj! A ja myślałem, że to oni, że to banda bandę goni, A to czerwoni! czerwoni! Kryj się, kryj! A ten gruby, co na przedzie Na kradzionym koniu jedzie, To Rokossowski, marszałek Polski! Kryj się, kryj! A ja myślałem, że to śmieci, że to gówno z nieba leci, A to sowieci! Sowieci! Kryj się, kryj! Przyjdą nocą, zgwałcą srodze, Na kradzionej gdzieś podłodze, Zostawią z dzieckiem! Dzieckiem radzieckiem! Kryj się, kryj! A ja myślałem, że to trzewik, że to kryty słomą chlewik, A to bolszewik! Bolszewik! Kryj się, kryj! A ja myślałem, że to oni, Że to banda bandę goni, A to czerwoni! Czerwoni! Kryj się, kryj! A ja myślałem, że to śmieci, Że to gówno z nieba leci! A to sowieci! Sowieci! Kryj się, kryj! A ja myślałem, że skrzek wroni, Że to kurwę alfons goni, A to czerwoni! Czerwoni! Kryj się, kryj!

 40. Jak widać nadal we Włodawie czerwony beton ma się dobrze. Podważają wszelkie badania i wiedzę historyczną, która po upadku komunizmu znów stała się prawdziwa ( nawet za rządów SLD). Pod płaszczykiem swoich nastawień politycznych próbuje się zmieniać oficjalną historię, która już wielu lat funkcjonuje. Komunizm jako zbrodnicza ideologia został zapisany w konstytucji w czasie rządów SLD. Mimo to u nas we Włodawie nadal wielu mentalnie tkwi w poprzedniej epoce.

  • obserwator | 14 kwietnia 2021 at 17:45 |

   to wytłumacz czemu ci wielcy znawcy historii tak chętnie fotografują się z facetem, który ma pokaźną teczkę?

 41. SPRAWA JEST PROSTA NALEŻY UWAŻAĆ NA KOGO SIĘ GŁOSUJE….BEZMYŚLNE POCHOPNE GŁOSY …MAJĄ TAKIE KONSEKWENCJE…LUDZIE MYŚLĄ ŻE TO NIE MA ZNACZENIA …A JEDNAK TU W TEJ SPRAWIE…MA ZNACZENIE…..FUNDAMENTALNE

  • a więc to o wybory chodzi? no i wszystko jasne. słyszałam jak burmistrz mówił że nie ma żadnego remontu i na razie nie będzie. nawet pismo do ipn wysłane, żeby raz na zawsze wyjaśnić ten pomnik. a tu widzę jakieś kłótnie. nudno w tej pandemii to nawet was rozumiem 😀

 42. Nigdy nie byłem zwolennikiem lewicy, moja rodzina wiele wycierpiała za komuny: przywłaszczenie gruntów i wysiedlenia, domiary podatkowe, brak możliwości podjęcia studiów, bilety w jedną stronę za granicę itd… Jednak kiedy widzę i słyszę wściekły ryk tego polactwa, tej prawdziwie czerni, tego wciąż nienasyconego chłamu, żądającego odwetu i reparacji, każdą niekorzystną sytuacją wykorzystującego do obarczenia winą innych i za wszelką cenę prącego do władzy, to jak bógmi miły, zagłosuję na każdego innego ale nie na ich przedstawicieli.

 43. natenczas to dyrektorka szpitala zamknęła OIOM ( nie funkcjonuje ) Rok temu zamknęła pediatrię i tak po kolei będzie zamykać oddziały.

  • O to to. Słuchałem ostatnio co Pan Holaczuk mówił o sytuacji szpitala na sesji. Nie wygląda to kolorowo. Ale co tam ludzie wolą drzeć koty o rozpadający się pomnik. Włodawa to jednak stan umysłu.

   • Pan Holaczuk nic we Włodawie (w tym w szpitalu) nie zmieni dopóki looby poparcia pomnika sowieckiego będzie tak silne, że będzie on stał w centrum Włodawy.

 44. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.