Poklasztorna kuchnia prosi się o remont

Skarb Państwa sprzedał prywatnym osobom działkę z XVIII-wiecznym budynkiem, w którym prawdopodobnie mieściła się klasztorna kuchnia jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Chociaż nowi właściciele porządnie ogrodzili nieruchomość, to sam remont od lat stoi w miejscu.

Zabytkowa kuchnia została sprzedana zanim Paulini odzyskali swój włodawski klasztor. Wcześniej mieściły się w nim urzędy administracji państwowej i samorządowej. Zakonnicy z całą pieczołowitością przywrócili budynkowi pierwotny wygląd. Tym bardziej kontrastuje z nim ich dawna kuchnia.

– Wielokrotnie kontrolowaliśmy tę budowę – mówi Krzysztof Wojtal, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. – Za sprawą błędu w sztuce budowlanej uszkodzeniu uległa tam ściana ganku. Sama skarpa z widokiem na Białoruś, na której stoi budynek jest jednak stabilna i obiekt sam z siebie się nie zawali. Na szczęście jest zadaszony i pomijając względy estetyczne w obecnym stanie może przetrwać jeszcze długi czas.

Wojtal zastrzega się, że dopóki w rachubę nie wchodzi zagrożenie katastrofą budowlaną niewiele może zrobić. Większe możliwości ma natomiast konserwator zabytków.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

3 komentarzy "Poklasztorna kuchnia prosi się o remont"

  1. BUDYNEK TEN BYL PRZED REMONTEM BARDZO LADNY ALE DLACZEGO ZOSTAL TAK ZNISZCZONY NALEZY SPRAWDZICI W DOKUMENTACJI BUDOWLANEJ – DZIENNIKU BUDOWY KTO PROWADZIL TEN REMONT I DZLACZEGO PODJETO DECYZJE O ROZBIORZE WZBORNIKI ZAMYKAJACE LUK-PORTAL, ZOSTALO TO ROZKUTE CO SPOWODOWALO ROZSUNIECIE BUDYNKU . BYDZMAZE ZOSTALO TO ZROBIONO CELOWO LUB BEZ FACHOEWJ WIEDZY.

  2. Myślę, że problem należy natychmiast zgłosić do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Panie Burmistrzu, Państwo Radni to zadanie dla Was. Jak długo można patrzeć jak postępuje dewastacja jednego z najstarszych i najciekawszych zabytków architektury Włodawy?!

  3. Panie redaktorze, czy pan czyta to co pan pisze?”…w którym prawdopodobnie mieściła się klasztorna kuchnia jeszcze w latach dziewięćdziesiątych…”, “Zabytkowa kuchnia została sprzedana zanim Paulini odzyskali swój włodawski klasztor…” Jak mogła się mieścić kuchnia klasztorna skoro nie było we Włodawie klasztoru w tym czasie? Kuchnię mogli mieć ludzie , którzy w tym budynku wtedy mieszkali czyli np. Pani Kostecka. Dalej wtrąca pan uwagę o budynku klasztoru, który raczej z remontem budynku kuchni niewiele ma wspólnego.
    Szkoda, że tej uwagi też pan nie przeczyta 🙁

  4. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki