11 mld zł i 34 projekty – dwukrotnie zwiększamy budżet i planowane inwestycje w ramach Programu Kolej Plus

Premier Mateusz Morawiecki w Janowie Lubelskim oficjalnie ogłosił plany zwiększenia budżetu dla Programu Kolej Plus. Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów zwiększy finansowanie z 5,6 mld zł do ponad 11 mld zł. Dzięki temu zrealizujemy aż 34 projekty modernizacji lub budowy nowych linii kolejowych, zamiast 17. Zwiększamy dwukrotnie planowane inwestycje, dzięki którym uzupełnimy kolejne sieci połączeń pasażerskich. Celem programu jest dalsze eliminowanie wykluczenia komunikacyjnego. Wiele połączeń kolejowych pozwoli na komfortowe podróżowanie po całej Polsce i wzrost atrakcyjności wielu regionów naszego kraju.

–  Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przedstawić niezwykle ważny program dla całej Polski. Program, który mówi o odbudowie, odtworzeniu linii kolejowych – powiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał: – To ważny moment, ponieważ w III Rzeczpospolitej dochodziło do likwidowania linii kolejowych.

Zwiększenie połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi

Program Kolej Plus skierowany jest do jednostek samorządu lub związków metropolitalnych, które zainteresowane są rozwojem własnej infrastruktury kolejowej. Rząd planuje uzupełnienie istniejącej sieci kolejowej o połączenia pasażerskie z miastami wojewódzkimi. Dotyczy to miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców. 

Ważnym elementem dofinansowania inwestycji jest uwzględnienie potrzeb komunikacyjnych mieszkańców. Modernizacja obejmie miejscowości, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia np. w postaci mijanek, czy łącznic kolejowych. Planowana realizacja programu to 2028 r.

–  Polska nie może się rozwijać tylko, jak to niektórzy nazywali wcześniej fasadowo. Musi być fundament i tym fundamentem jest zapewnienie osi, rusztu komunikacyjnego, także kolejowego – tego co zwiększa perspektywy rozwoju właśnie także mniejszych miejscowości, terenów wiejskich – podkreślił szef polskiego rządu.

Poprawa jakości życia obywateli

Program Kolej Plus przyczyni się do dalszego eliminowania wykluczenia komunikacyjnego. Jego celem jest zapewnienie lepszego dostępu do połączeń kolejowych mniejszych miejscowości z miastami wojewódzkimi. Nowe połączenia kolejowe wpłyną na poprawę warunków życia obywateli i turystów oraz spowodują wzrost atrakcyjności w różnych regionach Polski. 

– Polska nie jest archipelagiem tylko bogatych miast. W Polsce miliony ludzi, większość Polaków mieszka w mniejszych i średnich miejscowościach. O nich nie tylko nie zapominamy, ale także powodujemy, że można lepiej planować rozwój, przemieszczać się z punktu do punktu poprzez połączenie kolejowe, które odtwarzamy już, ale będziemy w zwiększonej liczbie odtwarzać w najbliższych kilku latach poprzez nasz Program Kolej Plus – podkreślił Prezes Rady Ministrów.

Podróż koleją to jeden z bardziej ekologicznych środków transportu spośród komunikacji zbiorowej. Może być wykorzystywany do codziennej komunikacji do pracy lub szkoły oraz w celach turystycznych. Lokalne inwestycje to również pozytywny wpływ na wsparcie gospodarki.

–  Wraca moda na kolej. I bardzo dobrze. Bardzo się z tego cieszę. Kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest bezpieczny, sprawny, szybki i przyjazny dla środowiska naturalnego. To bardzo dobrze, że ludzie z powrotem wracają do podróżowania koleją – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Około 6 tys. km zmodernizowanych torów kolejowych

Kładziemy duży nacisk na modernizację polskiej kolei. Od 2015 r. zmodernizowaliśmy i wybudowaliśmy ponad 800 dworców, stacji, przystanków kolejowych oraz ok. 6 tys. km torów kolejowych. 

Obecnie pociągi dalekobieżne w Polsce obsługują blisko 470 stacji w 415 miejscowościach. To ponad 140 stacji więcej niż jeszcze siedem lat temu. Aktualnie prowadzone są prace budowlane na kolejnych dworcach przystankach kolejowych. Wartość realizowanych inwestycji na liniach kolejowych wynosi ponad 40 mld zł. 

–  Mamy uzdrowione finanse publiczne. Przeznaczamy te środki na to, co jest najbardziej potrzebne, czyli rozwój, przyszłość, połączenie, zwiększenie szans zawodowych, inwestycji poprzez rozwój kolejnictwa w Polsce – podkreślił szef polskiego rządu.

Materiały

Lista projektów
Lista​_projektów.pdf 0.43MB

23 komentarzy "11 mld zł i 34 projekty – dwukrotnie zwiększamy budżet i planowane inwestycje w ramach Programu Kolej Plus"

 1. oooo może węgiel będzie tańszy!!!!

  • o idiota się pokazał i furknął od…cą a smród pozostał

   • Ty masz jakas fobie? Wszedzie piszesz o fekaliach I odbycie. Co na to lekarz

    • Nie przejmuj się nim .Koleś ewidentnie pochodzi z forum o jedzeniu kupy.Tak,tak,istniało takie cudo ale usunęli.Za dużo jedli;)

 2. Łykajcie propagandę dla ciemnoty!

 3. A kilka lat temu same likwidacje od PKSu, jednostki wojskowej, nawet Sad z Włodawy emigrował do Chełma

 4. A swoją drogą zafundować Włodawiakom pociąg akurat do Chełma to już kompletny odlot 😀 dziękuje bardzo Panie Premierze! Od dziecka o tym marzyłem żeby komunikować moje ukochane miasto z bratnim Chełmem, tfu

 5. Dworzec we Włoszczowej też wybudowali. Po co?

 6. Pierwsze osiągnięcie vice burmistrza,pogadał z kim trzeba i proszę bardzo dołączymy do cywilizacji

 7. Patrzcie jaki wizjoner marnował się w tej budzie ;/ Ech wy narodzie,gdzieście byli,co robiliście i dlaczego nie pozwoliliście wcześniej ?!Włodawa dziś byłaby innym miastem,ludzie szukaliby tu roboty z całej Polski:)A sam prezes miałby tu swoją siedzibę,żeby być bliżej tak wielkiego człowieka i grzać się w jego cieniu 😉

 8. A Starosta tylko patrzy z zazdrością..

  • Jak on tylko pluje na rząd i skamla do Niemca

  • Jak można pisać takie idiotyzmy:
   „…– Mamy uzdrowione finanse publiczne…”
   Dług 1,5 biliona złotych, a ten pier… o uzdrowionych finansach. W takie głupoty to naprawdę mogą wierzyć tylko wyznawcy Jarka.

 9. A ja się jaram tym pomysłem, jak ksiądz ministrantem

 10. Pinokio ogłosił sasinalia

 11. A skąd pieniądze jak wszystko rozkradli

  • mówią że będziesz zarabiać i z podatków, przy okazji kilkunastu sasinów zarobi swoje, nie bujaj dasz rade, wierzymy w ciebie !

 12. Taniej- zrobić prawo jazdy! I można jeździć do miasta Chełm!

 13. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.