Zatrzymano organizatorów nielegalnej migracji

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Placówki w Sławatyczach w ramach śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu, zatrzymali podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami KPP w Nowej Soli (woj. lubuskie), ob. Tunezji oraz ob. Austrii, członków zorganizowanej grupy przestępczej. Zatrzymane osoby były zaangażowane w proceder organizowania cudzoziemcom przekraczania wbrew przepisom granicy z terytorium Białorusi do Polski a następnie na terytorium Niemiec.

Zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty o czyny z art. 258 § 1 kk, art. 264 § 3 kk., polegające na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, która w okresie od 28 września 2021r do 5 listopada 2021r. w celu osiągniecia korzyści majątkowych zorganizowała dla nie mniej niż 169 cudzoziemców przekroczenie wbrew przepisom granicy polsko – białoruskiej oraz polsko – litewskiej i przewiezienie ich na terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Podczas przeszukania pomieszczeń mieszkalnych należących do zatrzymanych, funkcjonariusze zabezpieczyli znaczną ilość substancji narkotycznych,  w związku z czym, obywatel Tunezji usłyszał zarzut posiadania wbrew przepisom znacznej ilości środków odurzających, tj. czyn z art. 62 ust. 2 Ustawy z dnia 29 lipca 2005r o przeciwdziałaniu narkomanii.

Sąd Rejonowy w Zamościu, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Zamościu, zastosował wobec jednego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec drugiej zatrzymanej osoby zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji i zakazu opuszczania kraju.

W trakcie realizacji śledztwa, w ramach międzynarodowej pomocy prawnej, Prokuratura Okręgowa w Zamościu zwróciła się do organów Republiki Federalnej Niemiec o wykonanie czynności procesowych z innymi ustalonymi członkami opisywanej zorganizowanej grupy przestępczej.  

Zarzucane podejrzanym czyny są zagrożone karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Przedmiotowa sprawa ma charakter rozwojowy.

Straż Graniczna

Skip to content