Zapraszamy na otwarcie wystawy “ZIEMIA Z KOSMOSU”

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie
zaprasza na otwarcie wystawy

ZIEMIA Z KOSMOSU

Ziemia z kosmosu, wernisaż 28.10.16 r.

28 października 2016 r., godz: 10:00
Galeria Na Parterze MBP we Włodawie
ul. Przechodnia 13

Ziemia z Kosmosu to wystawa powstała w wyniku udziału członów Szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR działającego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie w projekcie Sally Ride EarthKAM@Space Camp, sponsorowanego przez NASA. Fotografie planety wykonane zostały z orbity okołoziemskiej przy pomocy kamery znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wystawa obejmuje ponad 30 plansz wybranych fotografii wydrukowanych w dużym formacie oraz kilkadziesiąt zdjęć w wersji cyfrowej.

Podczas wernisażu dowiedzieć się będzie można o szczegółach działalności koła PULSAR, którego członkowie kierowani pasją i chęcią poznawania Wszechświata od dwudziestu już lat obserwują niebo, konstruują sprzęt obserwacyjny, organizują pokazy dla społeczności lokalnej, wyjeżdżają na warsztaty, pokazy, seminaria, z powodzeniem biorą udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Będzie to też okazja do poznania założeń projektu Sally Ride EarthKAM@Space Camp, w którym uczniowie z całego świata zgłaszają propozycje wykonania z orbity okołoziemskiej fotografii określonych obszarów na powierzchni Ziemi przy pomocy kamery znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wykonane zdjęcia przekazywane są następnie na Ziemię, po czym uczniowie mogą je oglądać, analizować i pobierać poprzez specjalną stronę internetową projektu.

Gościem specjalnym spotkania będzie dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN z wykładem „Nie tylko obrazki, czyli co nam dają satelitarne obserwacje Ziemi”, który pokaże, że obrazy satelitarne niosą za sobą konkretne informacje i jak często nieświadomie wykorzystujemy te dane w naszym codziennym życiu.

Organizatorami wystawy są Koło Astronomiczne PULSAR oraz Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.

Polska Spółka Gazownictwa, logo

Za wsparcie finansowe dziękujemy Polskiej Spółce Gazownictwa, która realizuje przedsięwzięcie „Gazyfikacja rejonu Włodawy” współfinansowane przez Unię Europejską, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, działanie 10.2 oraz Tomaszowi Zajączkowskiemu.

Urszula Panasiuk/ Mirosław Trociuk

Źródło -MBP Włodawa

Skip to content