Z poleskiej Atlantydy – zaginiona muzyka Polesia Włodawskiego

Zapraszamy na spotkanie zaginionej-zapomnianej-porzuconej muzyki nadbużańskiego pogranicza: dawnych pieśni oraz tanecznej muzyki skrzypcowej.
Transmisja on-line z włodawskiej synagogi 29.11. o godz. 18 na facebooku “Muzyka Polesia” 


 PIEŚNI NADBUŻAŃSKIEGO POLESIA
Program tworzą pieśni z okolic Włodawy, od kilku dziesięcioleci nieobecne już w żywej pamięci. Zachowały się jedynie na archiwalnych nagraniach kilku śpiewaczek urodzonych jeszcze w XIX wieku, takich jak Maria Kałużna z Orchówka (ur. 1894), zapamiętana jako “Preswiataja Marija”. Są to pieśni, jakie poznały one w swojej młodości, w latach poprzedzających I wojnę światową. Tak jak w życiu ówczesnej nadbużańskiej wsi spotykają się w nich polskie i ukraińskie gwary oraz melodyki. wyk: Agnieszka Szokaluk-Gorczyca, Ewa Grochowska, Julita Charytoniuk, Sylwia Jarmusz-Sokołowska,

SKRZYPCE NADBUŻAŃSKIE
Dawna muzyka taneczna z tego regionu jest jeszcze mniej znana. Nie istnieją nagrania podwłodawskich kapel. Koncert jest zapewne pierwszą od co najmniej kilku dekad prezentacją tutejszych melodii przez kapelę w składzie na dwoje-troje smyczków.
Przewodnikiem grupy jest pan Edmund Brożek (ur. 1926), najpewniej jedyny czynny obecnie skrzypek wykonujący dawny repertuar tego regionu. Swoją karierę rozpoczynał na przełomie lat 30. i 40, Towarzyszy mu grupa warszawskich i lubelskich skrzypków od wielu lat praktykujących wiejską muzykę, uczniów wybitnych muzykantów. 
wyk: Edmund Brożek, Mateusz Borny, Mateusz Niwiński, Paula Kinaszewska, Piotr Herda, Ewa Grochowska


wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/3849840748361514

Skip to content