Wizyta Holendrów we Włodawie i Sobiborze

Dzięki wsparciu zewnętrznemu, w tym pieniądzom holenderskim, najprawdopodobniej w przyszłym roku powstanie Centrum Edukacji Historycznej w Sobiborze. Będzie się mieściło w historycznym budynku byłej stacji kolejowej i praca Centrum ma być ściśle powiązana z działalnością bieżącą Muzeum Państwowego w Sobiborze, którego otwarcie nowego budynku ma nastąpić jesienią 2019 r.

O zagospodarowaniu budynku po byłej stacji kolejowej w Sobiborze rozwiali w piątek i sobotę (2-3 marca) starosta Andrzej Romańczuk oraz przedstawiciele holenderskiej prowincji Gelderland: Frederieke Jeletich i Doede Sitsma. Rozmawiano m.in. o planach dotyczących stworzenia w Sobiborze nowej placówki popularno-historyczno-edukacyjnej – Centrum Edukacji Historycznej. Ma ono powstać w budynku po byłej stacji kolejowej, tuż obok Muzeum Państwowego Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady – Chcemy ocalić od zapomnienia miejsce związane z martyrologią Żydów, jakim jest stacja kolejowa Sobibór – mówił A. Romańczuk. – Chcemy, dzięki pieniądzom m.in. z fundacji Laetitia (80 tys. zł), holenderskiej prowincji Gelderland (120 tys. euro) oraz dofinansowaniu unijnemu, wyremontować ten budynek, uporządkować plac wokół niego i utworzyć tam Centrum Edukacji Historycznej. Sobibór jest bowiem jedną z dwóch – obok Oświęcimia – najbardziej rozpoznawalnych polskich miejscowości w świecie, które są związane z tragedią Holokaustu.

Holendrzy bardzo pozytywnie odnoszą się do tych planów. Jest im bowiem bardzo bliska idea upamiętniania miejsca, w którym zginęło ponad 30 tys., holenderskich Żydów w latach 1942-43.

Przy okazji, odwiedzając włodawska synagogę, rozmawiano również o planach zorganizowania w niej w październiku br. wystawy prac holenderskiego malarza Maxa van Dama. Artysta ten zginął w obozie zagłady w Sobiborze we wrześniu 1943 r. Wernisaż jego prac planowany jest w ramach obchodów 75. rocznicy powstania zbrojnego i likwidacji Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady w Sobiborze, jesienią br. Ze względu na fakt, że obrazy będą oryginałami trzeba będzie zachować szczególne zasady bezpieczeństwa. Stąd tez wizyta Holendrów w wielkiej i małej synagodze.

Prowincja Gelderland od kilkunastu lat ściśle współpracuje z powiatem włodawskim. Owocem tej współpracy jest przede wszystkim wymiana doświadczeń oraz dbałość o miejsca szczególnie tragiczne w historii Polski i Holandii, jak np. były niemiecki obóz zagłady w Sobiborze.

Starostwo Powiatowe we Włodawie

Skip to content