Warszawska Ulica Krokodyli we Włodawie

uk 01 baner

22 czerwca 2018 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbył się wernisaż wystawy Krzysztofa Miszułowicza.

We wnętrzach galerii Na Parterze zaprezentowane zostały zdjęcia zrobione na warszawskiej ulicy Chmielnej w latach 2010 – 2012. Inspiracją do powstania prac były wielokrotnie przeczytane utwory Brunona Schulza.


Tytuł cyklu, aczkolwiek odnoszący się do całej prozy, nawiązuje do najbardziej fotograficznego opowiadania pisarza “Ulica Krokodyli”. Jest to nie tylko jedyny tekst w którym przeważa kolorystyka czerni i bieli, ale również w którym pojawiają się fragmenty znamionujące zatrzymanie chwili w obiektywie aparatu fotograficznego, bądź klatki taśmy filmowej. Głównymi bohaterami fotografii są nie tyle pędzący przechodnie, ani nawet stali bywalcy ulicy Chmielnej […], ale napisy na murach, plakaty, reklamy, afisze. (Aleksandra Kaiper-Miszułowicz, Katalog wystawy: Ulica Krokodyli.Waw.PL)

Fotogramom włodawskiej edycji “Ulicy Krokodyli” towarzyszą plansze z biogramem Autora, komentarzami do wystaw prezentowanych wcześniej w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza i Domu Literatury w Warszawie oraz wybrane cytaty z opowiadania Brunona Sczulza. Monitory E-Galerii wyświetlają zaś 5 innych cykli fotograficznych Krzysztofa Miszułowicza: Warszawa 1960, Londyn 1968, Warszawa – Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej, Grabarka i Jabłeczna.

Biblioteczna galeria Na Parterze zaprasza na “spacer” Ulicą Krokodyli do końca lipca 2018 r.; od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 – 17:00. Wstęp wolny!

Pełną relację znajdą Państwo na stronie MBP Włodawa.

Skip to content