Uważajmy na dzikie zwierzęta na drogach

Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności jadąc droga, która prowadzi przez tereny leśne lub odsłonięte pola. Często w tych miejscach można spotkać migrujące dzikie zwierzęta, które mogą gwałtownie wbiec na jezdnię i doprowadzić do zdarzenia drogowego. Do poważnie wyglądającej kolizji osobówki z łosiem doszło na DW-812.

W sobotę rano na drodze wojewódzkiej numer 812 w miejscowości Kaplonosy Kolonia doszło do zderzenia pojazdu osobowego z łosiem. Policjanci na miejscu ustalili, że kierującemu volvo, 44-letniemu włodawianinowi pod jadący pojazd wbiegł łoś. Zwierzę po zderzeniu z samochodem uciekło do lasu. Kierujący został zabrany do szpitala. Na szczęście nie odniósł poważnych obrażeń.

Apelujemy o zachowanie rozwagi i ostrożność na drodze, zwłaszcza wtedy kiedy zbliżamy się do terenów leśnych lub odsłoniętych pól. W tych miejscach kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i ominąć zwierzę, które nagle pojawi się na drodze.  Poniżej prezentujemy kilka ważnych zasad, które należy stosować, aby uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:

  • podróżując drogami leśnymi szczególną ostrożność należy zachować o zmierzchu i o świcie, kiedy zwierzyna jest najbardziej aktywna;
  • należy bacznie obserwować pobocza drogi;
  • trzeba pamiętać, że zwierzęta oślepione światłami reflektorów nie uciekają tylko najczęściej stają w bezruchu. Wtedy trzeba użyć kolejnego bodźca – klaksonu;
  • należy uważać kiedy na drodze pojawi się jedno zwierzę, bo za nim mogą podążać inni członkowie stada;
  • należy zwracać uwagę na znaki i poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczną reakcję w przypadku pojawienia się na drodze zagrożenia.

Jeśli dojdzie do zderzenia z dziką zwierzyną, przede wszystkim należy zabezpieczyć miejsce, włączyć światła awaryjne i ustawić trójkąt ostrzegawczy. Następnie trzeba wezwać Policję i poinformować o miejscu i okolicznościach zdarzenia. Pamiętajmy, aby  nie  zbliżać się do zwierzęcia, bo może być agresywne i nas zaatakować.

sierżant sztabowy Elwira Tadyniewicz
KPP Włodawa

Skip to content