Trzygwiazdkowy pensjonat zamiast opuszczonej szkoły

Wybudowana w 1959 roku wiejska Szkoła Podstawowa w Wereszczynie została definitywnie zamknięta dziesięć lat temu. Od tamtej pory budynek stał pusty i niszczał. W końcu Rada Gminy Urszulin zadecydowała, że w szkolnych murach powstanie pensjonat o trzygwiazdkowym standardzie.

– Pierwotnie nasi radni skłaniali się, aby poszkolny budynek wydzierżawić na działalność gospodarczą – mówi Tomasz Antoniuk, wójt gminy Urszulin. – Niestety: ofert nie było. W tej sytuacji podjęliśmy próbę sprzedaży szkoły. Znalazł się nawet inwestor zainteresowany urządzeniem w niej domu pomocy społecznej lub miejsca, które świadczyłoby usługi opiekuńcze dla osób starszych. Ale i te próby spełzły na niczym.

Kolejnym rozwiązaniem miała być próba sprzedaży szkoły. Przez całe cztery kolejne lata zainteresowanych jednak nie było.

– Wobec takiego stanu rzeczy w 2018 roku podjęliśmy desperacką decyzję ulokowania w dawnej szkole „usług wspierających rozwój turystyki i kultury” na naszym terenie – dodaje wójt Antoniuk. – W rachubę wchodzi baza noclegowa z zapleczem socjalnym, wypożyczalnia rowerów i warsztat do ich naprawy i serwisowania. Opracowaliśmy dokumentację projektową i już w 2021 roku w ramach środków Polskiego Ładu pozyskaliśmy na nasz projekt ponad 4,2 mln zł.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.