„Tęsknota za spokojem” – wernisaż malarstwa Tadeusza Protasia

We wtorek, 21 lutego 2017 r., w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbył się wernisaż malarstwa pana Tadeusza Protasia, artysty zrzeszonego w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie.

Tadeusz Protaś, wernisaż malarstwa, 21.02.17 r.

Spotkanie otworzył, przedstawiając artystę, dyrektor MBP Włodawa Jacek Żurawski, wernisaż poprowadziła Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP.

Pan Tadeusz Protaś opowiedział o swoich pasjach, ulubionych technikach i początkach przygody z malarstwem, a o jego twórczości mówił pan Jacek Sankowski, przyjaciel rodziny artysty:
„Tęsknota za spokojem. Talent objawia się w różnych okolicznościach, w różnym miejscu, a niekiedy w najmniej spodziewanym czasie… Niektórzy – jak w biblijnej przypowieści – pomnażają dobro, w które zostali wyposażeni, inni nigdy nie odkrywają go przed światem.

Kilka lat temu Tadeusz Protaś, wieloletni funkcjonariusz Zakładu Karnego we Włodawie, podjął decyzję o odejściu na zaopatrzenie emerytalne. Służba w tej formacji wymagała twardości fizycznej i hartu ducha. Nie można być zbyt wrażliwym za więziennym murem, gdzie zdecydowanie dominuje rozbuchany męski testosteron. Trudno jest w takich warunkach pielęgnować artystyczną wrażliwość…

A jednak – kilka lat “nowej drogi życia” pokazuje, że dusza artysty nie ginie… może ją przyćmić proza życia, konieczność utrzymania rodziny, praca, wychowanie dzieci… Jednak w pewnym momencie pasja powraca ze zdwojoną siłą. W nowych warunkach staje się wręcz sposobem życia i sposobem na nowe życie.

Znajomi Tadeusza znają go jako spokojnego, skromnego, uczynnego człowieka. Dla wielu z nich jego prace i zdolności są zaskoczeniem, gdyż przez lata niewielu nawet wiedziało o jego artystycznych zdolnościach. Niektórzy jednak pamiętają początki tworzenia różnymi technikami, od kredki… począwszy.

Generalnie w jego twórczości dominuje olej na płótnie, a więc klasyczne malarskie rozwiązanie.

Wydaje się, że twórczość Tadeusza Protasia jest tęsknotą za spokojem. Lata życiowych doświadczeń i dynamizmu w służbie odcisnęły mimowolnie swe piętno właśnie tęsknotą za naturą, spokojem, ciszą, dobrym ludzkim światem… Las, kwiaty, zwierzęta, ale też ludzie, którzy w tym boskim planie rzeczy czynią ten świat sobie poddanym… Dlatego też obok scenek rodzajowych, krajobrazów i apoteozy piękna przyrody, pojawiają się przykłady portretów, ludzkich postaci, czy też malarstwa sakralnego. Słowem – wszystko to, co artyście w duszy gra…

Wypada się cieszyć, że zdolności i talenty skrywane przez lata, ujrzały światło dzienne, pozwalając wyrazić swoje emocje artyście, a jednocześnie podziwiać ten przekaz nam, naszej lokalnej społeczności.”

O ucztę dla ducha zadbał pan Tadeusz Protaś, natomiast o strawę dla ciała – małżonka artysty – pani Maryla Protaś – zapraszając zgromadzonych gości na osobiście sporządzony słodki poczęstunek.

W Galerii Na Parterze prezentujemy 60 obrazów olejnych pana Tadeusza Protasia. Tematyka prac jest bardzo rozległa – od portretów, poprzez kwiaty, nadbużańskie pejzaże, martwą naturę, elementy architektury aż po samochód.

Dotychczas artysta wystawiał swoje prace na wystawach:
– w kwietniu 2016 r. we Włodawskim Domu Kultury,
– od czerwca do września 2016 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie w ramach wystawy dorobku artystycznego członków Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego we Włodawie,
– także ubiegłego lata w niektórych ośrodkach wypoczynkowych nad jeziorem Białym,
– a w listopadzie 2016 r. w ramach wspomnianego Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej prace wystawiane były w Gminnym Ośrodku Kultury w Jabłoniu.

Wystawa w MBP Włodawa będzie czynna do połowy marca 2017 r.
Zapraszamy do zwiedzania w godzinach otwarcia biblioteki (pn.-pt. 9.30-17.00; sob. 9.00-13.00)

Edyta Pietrzak

MBP Włodawa

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu w naszej galerii
Fot. Ewa Krukowska

Zmiana wielkości czcionki