Terminy przydatności do spożycia – to warto wiedzieć

Serwis Elbi.pl wspiera inicjatywę – Jadłodzielnia we Włodawie

„Najlepiej spożyć przed” to data minimalnej trwałości. Tak oznaczone produkty można bezpiecznie spożyć po terminie, ponieważ nie ulegają zepsuciu, ale zachodzą w nich procesy powodujące zmianę konsystencji, koloru, smaku lub zapachu. Na przykład wyroby czekoladowe mogą pokryć się białym nalotem. To nic innego jak tłuszcz, który wytrąca się, kiedy czekolada przez dłuższy czas leży w dość ciepłym miejscu. Poza nieestetycznym wyglądem i delikatną zmianą konsystencji nie ma w niej jednak niczego złego.

“Najlepiej spożyć przed” znajdziemy między innymi na produktach zbożowych (mąkach, makaronach, kaszach, ryżu), na kawie, herbacie, części słodyczy, niektórych przyprawach, cukrze, soli.

„Należy spożyć do” oznacza termin przydatności, po upływie, którego zjedzenie produktu może oznaczać niebezpieczne konsekwencje zdrowotne. Sformułowanie to dotyczy najczęściej świeżych produktów, takich jak mięso, ryby, soki niepasteryzowane oraz produkty mleczne i wyroby garmażeryjne. Produkty te powinny być spożyte najpóźniej w dniu upływu terminu ważności.

Termin przydatności do spożycia znajduje się na etykiecie lub samym opakowaniu. Jest to zwrot “należy spożyć do” lub “najlepiej spożyć przed” i kod, gdzie 4 pierwsze cyfry oznaczają dzień i miesiąc, cztery kolejne – rok.

Na ten temat także piszą:

https://beszamel.se.pl/…/data-waznosci-data…

https://bezpieczenstwozywnosci.wip.pl/…/termin…

Skip to content