Oszustwo przy zakupie konsoli

Okres przedświąteczny to wzmożona aktywność zakupowa w sieci związana z przygotowywaniem prezentów naszym bliskim. Okoliczności te mogą wykorzystać oszuści, próbując skusić nas ceną na „tańsze zakupy”. Niestety o takim przestępstwie powiadomił nas mieszkaniec Włodawy, który stracił ponad 1000 złotych podczas zakupu konsoli do gier.

Święta coraz bliżej, a wraz z nimi przygotowywanie prezentów i wzmożona aktywność zakupowa w Internecie. Okoliczności te mogą starać się wykorzystać przestępcy, którzy korzystając z naszej nieuwagi, będą próbowali skusić nas na „tańsze zakupy” lub używając manipulacji, pozyskają od nas dane poufne, przy użyciu których dokonają transakcji „w naszym imieniu”.

Włodawscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie. Tym razem mieszkaniec Włodawy powiadomił nas, że zainteresował się ofertą sprzedaży konsoli do gier na jednym z portali ogłoszeniowych. Po ustaleniu szczegółów ze sprzedającym wpłacił za sprzęt ponad 1000 złotych. Niestety, po tym kroku kontakt się urwał. Zamawiający nie otrzymał ani konsoli ani zwrotu pieniędzy.

Apelujemy zwłaszcza teraz w okresie przedświątecznym o zachowanie wzmożonej ostrożności i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa:

  • za każdym razem sprawdzaj komentarze dotyczące sprzedającego i zwracaj uwagę na te negatywne;
  • przekazuj tylko dane, które są niezbędne do przeprowadzenia płatności;
  • uważnie czytaj wiadomości otrzymywane z banku;
  • nie wchodź w linki przesyłane w niespodziewanych wiadomościach e-mail lub SMS-ach;
  • korzystaj z opcji płatności za pobraniem oraz usługi sprawdzenia zawartości przesyłki.

aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa

Skip to content