Muzeum w Sobiborze znów docenione. Wygrało w konkursie Sybilla

Po specjalnym wyróżnieniu w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 kolejna nagroda dla Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Tym razem zwycięstwo w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2023.

Pierwsza nagroda w tym konkursie uznawanym za najważniejszy w polskim muzealnictwie została muzeum w Sobiborze przyznana w kategorii „Inwestycje”. Gala laureatów odbyła się w środę w Muzeum Architektury we Wrocławiu, a nagrodę odebrali Grzegorz Plewik, zastępca Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Tomasz Oleksy-Zborowski, kierownik Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze.

Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla zostało zorganizowane już po raz 44. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzeów.

Muzeum w Sobiborze jest miejscem niezwykle ważnym. – Zostało w pełni otwarte dla zwiedzających 13 października 2023 r. Jest poświęcone 180 tys. żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn zamordowanych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w latach 1942–1943 – przypomina Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka PMM.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

Przejdź do treści