Lubelskie Świetlice środowiskowe z programem zdrowego odżywiania Podziel się dobrym posiłkiem

W tym roku słynna inicjatywa firmy Danone oraz Banków Żywności zyskała nowy wymiar. Podziel się dobrym posiłkiem stało się nie tylko akcją zbierania żywności dla potrzebujących ale rozszerzyło swoje działania o program edukacyjny skierowany do podopiecznych świetlic środowiskowych na terenie całego kraju. W tym wyjątkowym, pilotażowym programie biorą także udział 2 świetlice z województwa lubelskiego. Akcja jest odpowiedzią na coraz częstszy problem jakościowego niedożywienia dzieci.

Edukacja wciąż jest potrzebna

Mimo że świadomość na temat zdrowego odżywiania wzrasta, wciąż nie przekłada się ona na praktykę. Prawie 40% osób dorosłych codziennie lub kilka razy w tygodniu dostarcza swojemu organizmowi energii w postaci niezdrowych przekąsek. Złe nawyki dorosłych przejmują dzieci, które pozbawione odpowiedniego kierownictwa często przyjmują taki sposób odżywiania jako coś normalnego. Ponadto, w dalszym ciągu pokutuje wiele mitów uniemożliwiających stosowanie racjonalnej diety. Wiele osób uważa, że zdrowe odżywianie jest niesmaczne, czasochłonne i nie uwzględnia produktów, które naprawdę lubimy. Jednak najbardziej niebezpiecznym jest przekonanie, że aby żywienie było zrównoważone, musi być drogie.

Propozycja kompleksowej nauki

Z takimi mitami walczy Program edukacyjny Podziel się dobrym posiłkiem, który jako pierwszy w Polsce zaprojektowany jest dla podopiecznych świetlic środowiskowych. Zaangażowało się w niego ponad 100 świetlic z całej Polski, w tym 2 z województwa lubelskiego. Placówki te jako miejsca rozwoju, w którym dzieci spędzają dużo czasu, są idealnym miejscem na zaszczepianie im zdrowych nawyków i przekazywania praktycznej wiedzy o żywieniu, z której będą korzystać przez całe życie.

Uczy on podopiecznych rozróżniania zdrowych produktów, opowiada o ich proporcjach i praktycznym zastosowaniu. Wychowawcy otrzymali od twórców Programu materiały edukacyjne i scenariusze zajęć pozwalające w atrakcyjny sposób zaangażować dzieci w wieku od 5 do 15 lat w proces edukacyjny. Opleciona baśniową fabułą coraz bardziej zyskująca na popularności formuła grywalizacji, pozwala uczestnikom w naturalny sposób przyswoić zasady żywienia.

Dzieci słyszą komunikaty, że chipsy i słodycze są niezdrowe, ale są one zbyt ogólne, nie dajemy rozwiązań i wiedzy, aby same były w stanie zrozumieć, co im służy i w jakich ilościach. – mówi Ewa Gayny, dyrektor ds. relacji zewnętrznych, Danone. – Zajęcia w oparciu o materiały z programu Podziel się Dobrym Posiłkiem tłumaczą dzieciom w formie zabawy, które składniki w jaki sposób służą naszemu organizmowi i w jakich porcjach i proporcjach powinniśmy je spożywać.

Pilotażowy program pozwoli dzieciom nabyć nowe umiejętności i nawyki, które w  kompleksowy sposób będą wspierać ich rozwój intelektualny i fizyczny. Umiejętność zdrowego żywienia jest kapitałem społecznym, w którego nabyciu pomagają świetlice środowiskowe. Wsparcie tych działań może przyczynić się do poprawy jakości życia podopiecznych.

Jak zdobyć materiały edukacyjne
W związku z dużym zainteresowaniem i potrzebą edukacji w zakresie żywienia, organizatorzy
zdecydowali się ponownie umożliwić świetlicom zgłaszanie się po materiały edukacyjne. Na tę okazję
został przygotowany również specjalny konkurs, w którym nagrodą są warsztaty kulinarne dla
podopiecznych zwycięskiej placówki. Aby zgłosić się po scenariusze zajęć wystarczy wysłać maila na
adres Programu: podzielsiedobrymposilkiem@gardenofwords.pl.

Skip to content