Jaki domofon do domu jednorodzinnego?

Wybór domofonu do domu jednorodzinnego często nie jest łatwy. Dzięki kilku podstawowym zasadom na pewno uda się nam jednak dokonać udanego zakupu. Nie pozostawiajmy tego przypadkowi – domofon pełni przecież niezwykle ważną rolę w każdym domu.

Jaki domofon wybrać do domku jednorodzinnego?

Domofon to urządzenie, które wystawione jest na szczególnie trudne warunki atmosferyczne. Będzie on spotykał się z mrozami, opierał każdej wichurze i ulewie, a także zapewni nam bezpieczeństwo przed niepowołanymi gośćmi. Temat jest szeroki, dziś poruszymy najważniejsze zagadnienia, które są ważne, kiedy podejmujemy decyzję zakupową. Więcej na ten temat można znaleźć w poradniku – domofon – niezbędnik każdego domu i mieszkania. Jaki domofon wybrać aby czuć się bezpiecznie?. Na początek przyjrzyjmy się różnym rodzajom domofonów do domu jednorodzinnego.

Wideodomofon do domu jednorodzinnego – domofon z funkcją wideo

Rozmowy przez domofon umożliwiały pierwotnie identyfikację osoby, która pragnęła dostać się na teren naszej posesji. Dziś rola domofonu jest podobna – zmieniły się tylko realia. Kiedyś wideodomofon do domu jednorodzinnego był oznaką bogactwa. Wynikało to z ceny komponentów, która przez lata utrzymywała się na wysokim poziomie. Dziś średniej klasy kamerka to bardzo niski koszt. Nic więc dziwnego, że producenci domofonów zaczęli je montować do swoich urządzeń. Tani wideodomofon do domu jednorodzinnego to nie jest rzadki widok – ofert na rynku jest bardzo dużo, zdrowa konkurencja powoduje spadek cen do bardzo przyjaznego poziomu.

Domofon bezprzewodowy

Domofon bezprzewodowy to kolejna doskonała propozycja do domku jednorodzinnego. Główną zaletą takiego rozwiązania jest jego prosty montaż. Na rynku znajdziemy domofony bezprzewodowe zasilane baterią oraz domofony bezprzewodowe bezbateryjne. Te drugie działają w oparciu o siłę kinetyczną konieczną do naciśnięcia dzwonka. Domofon generuje sygnał, który odbierany jest przez odbiornik podpięty do prądu w domu. To szczególnie dobra propozycja dla osób o niewielkich umiejętnościach manualnych, które cenią sobie szybkie, tanie i proste rozwiązania. Na pytanie – dzwonek bezprzewodowy czy przewodowy, który wybrać? – powinniśmy odpowiedzieć sobie sami. Zależy to od naszych konkretnych potrzeb.

Domofon z funkcją kodu cyfrowego

Takie rozwiązanie możemy znać z bloków. W nowoczesnych budynkach mieszkalnych domofon z kodem stanowi już standard. Możemy jednak z powodzeniem stosować taki domofon do domu jednorodzinnego. Standardowy kod ma cztery cyfry, znajdziemy jednak znacznie bardziej bezpieczne propozycje. Domofon może dysponować nawet czytnikiem linii papilarnych lub skanerem tęczówki. Takie rozwiązania znamy z najnowszych smartfonów – dziś możemy je mieć na swoich drzwiach. Koszt jest jednak póki co adekwatny do zastosowanych technologii – wysoki.

Podstawowe parametry domofonu – jaki domofon wybrać?

Kiedy wiemy już jaki typ domofonu nas interesuje, przyjrzyjmy się innym aspektom. Domofon musi dysponować odpowiednią trwałością – definiowana jest przez standard IP. W domofonach optymalne rozwiązanie to IP44, które zapewnia ochronę przed pyłem i wilgocią. Ważny jest też dźwięk dzwonka i jego głośność. W wielu domofonach można to sobie ustawić według własnego uznania – warto jednak znać możliwości wybranego przez nas modelu. Przede wszystkim sami powinniśmy zastanowić się, czego konkretnie oczekujemy.

Skip to content