Kulik w gm. Siedliszcze będzie drugą Bogdanką. To tu powstanie kopalnia Jan Karski

Decyzja zapadła – spółka PD Co wybuduje kopalnię im. Jana Karskiego we wsi Kulik, w gminie Siedliszcze. Produkcja węgla ma ruszyć najpóźniej w 2023 roku.
Lokalizację nowej kopalni PD Co, polska spółka-córka australijskiej firmy Prairie Mining, ogłosiła w poniedziałek na konferencji w Lublinie. – Zdecydowaliśmy, że infrastruktura naziemna powstanie w pobliżu miejscowości Kulik, w gminie Siedliszcze. Bazując na warunkach geologiczno-górniczych i analizach ekonomicznych, uważamy, że będzie to optymalna lokalizacja – mówi Benjamin Stoikovich, prezes Prairie Mining.

– Prace budowlane powinny ruszyć w 2018 roku, zaraz po uzyskaniu przez naszą firmę koncesji wydobywczej i doprowadzeniu przyłącza energetycznego. Już prowadzimy na ten temat rozmowy z dystrybutorem energii – mówi Artur Kluczny, wiceprezes PD Co.

Według wstępnych założeń budowa nowej kopalni powinna zakończyć się w 2022 roku. – Dajemy sobie jeszcze rok na ewentualne opóźnienia. Pierwszy węgiel przemysłowy wyjedzie na powierzchnię w najpóźniej 2023 roku – dodaje Artur Kluczny.

Australijczycy brali pod uwagę trzy lokalizacje: Siedliszcze, Cyców i Wierzbicę. – Dla nas jest to wielka szansa – cieszy się Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza. – Już zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego, wyznaczając pod przemysł górniczy obszar o powierzchni 100 hektarów w okolicach wsi Kulik. Z tą inwestycją wiążemy olbrzymie nadzieje na nowe miejsca pracy – mówi.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Dziennika Wschodniego.

Zmiana wielkości czcionki