Gm. Włodawa. Odsłonili komory gazowe

W Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze trwają prace nad przygotowaniem nowej ekspozycji dla zwiedzających. W przyszłym roku w dwóch przeszklonych gablotach będzie można zobaczyć zachowane fragmenty budynku komory gazowej.

W pierwszych dniach maja 1942 roku w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze rozpoczął się systematyczny proces zagłady Żydów. Pociągi z deportowanymi zatrzymywały się na stacji kolejowej, następnie wagony wtaczano na bocznicę. Deportowanych brutalnie wypędzano na zewnątrz. Obozowa SS oddzielała mężczyzn od kobiet i dzieci. Grupy liczące po około 250 osób po pozostawieniu bagaży były kierowane na teren szczelnie odizolowanego od innych części obozu III, pod pretekstem kąpieli. W rzeczywistości ofiary uśmiercano w pomieszczeniach stacjonarnej komory gazowej.

Pierwotnie był to drewniany budynek posadowiony na kamienno-betonowym fundamencie. Składał się z trzech pomieszczeń o wymiarach około 4 na 5,30 m oraz przybudówki, w której znajdował się silnik. Ofiary uśmiercano produkowanymi przez niego spalinami. Po około 20 minutach ciała zagazowanych były wyciągane z komór i grzebane nieopodal w masowych mogiłach.

Już w pierwszych tygodniach funkcjonowania ośrodka eksterminacji w Sobiborze okazało się, że infrastruktura zagłady wymaga rozbudowy. Wykorzystując przerwę w transportach spowodowaną naprawą drogi żelaznej na trasie łączącej Chełm z Włodawą, SS przystąpiła do rozbudowy komory gazowej. Na przełomie sierpnia i września 1942 roku powstały kolejno cztery pomieszczenia o wymiarach około 5 na 7 m (dokładnie 5,05 × 6,80 m) połączone korytarzem z istniejącym już budynkiem. Wcześniejszą dobudówkę na silnik zaadoptowano na kolejną celę. Jako budulec wykorzystano czerwoną cegłę pozyskaną z rozbiórki żydowskich domów z włodawskiego getta. W efekcie powstała komora składająca się z ośmiu cel, w których jednorazowo mieściło się około 500 osób. Niemal dwukrotnie zwiększyła się jej pierwotna pojemność.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Super Tygodnia.

1 komentarz "Gm. Włodawa. Odsłonili komory gazowe"

  1. Zaorać,dosadzić las.W pamięci i tak pozostanie.Czosnkowi zwożą tam wycieczki swoich i wpajają nienawiść nie do tych co powinni.Byłem raz i widziałem ich oczy,gówniarze ze zwichrowaną psychiką.Takie miejsca powinni mówić prawdę ?Czyż nie?Więc dlaczego tak nie jest?Mówią ale ustami Polaków ,tylko kto nasz nich nas słucha.

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content