Czy jesteście gOTowi na krok w dorosłość?

Od najbliższego poniedziałku na terenie województwa lubelskiego jak i terenie całego kraju rusza kwalifikacja wojskowa. W naszym województwie w 23 lokalizacjach młodzi Polacy stawią się przed komisje kwalifikacyjne. Przed komisjami szukajcie żołnierzy w oliwkowych beretach – opowiedzą Wam oni
o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

W zeszłym roku rekrutacja prowadzona przez żołnierzy WOT podczas kwalifikacji wojskowej przyniosła aż 7000 wniosków o powołanie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Najwięcej chętnych do wstąpienia w szeregi Terytorialsów spośród osób stających przed komisjami kwalifikacyjnymi było na Kujawach i Pomorzu, Podkarpaciu oraz południowym Mazowszu. Jak będzie w tym roku? Dowiemy się za kilka miesięcy.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rusza 3 lutego i potrwa do końca kwietnia. Obejmie ona ok. 215 tys. młodych Polaków. Na komisję muszą stawić się obligatoryjnie 19-latkowie
z rocznika 2001. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe.

W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu przy powiatowych komisjach pojawią się rekruterzy z brygad obrony terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności.

– Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać ten krok. W tym roku, przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, który doradzą co zrobić by wziąć odpowiedzialność za innych zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego – mówi gen. dyw. Wiesław KUKUŁA, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej. 

Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu każdego powiatu, orzekają one
o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu
i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową. Na terenie województwa lubelskiego kwalifikacja wojskowa odbędzie się w 23 lokalizacjach. Terminy i miejsca pracy komisji w województwie lubelskim dostępne są na stronie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Lublinie – https://wszwlublin.wp.mil.pl/ . Można też przy okazji złożyć wniosek do służby w piątym rodzaju sił zbrojnych – Wojskach Obrony Terytorialnej.

Od początku budowy formacji wnioski o służbę w WOT złożyło już ponad 45 000 polskich obywateli. Wciąż na terenie całego kraju można składać wnioski o powołanie do służby w WOT. Można to zrobić osobiście w Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełniając formularz na portalu e-PUAP.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Docelowa liczebność formacji to 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach OT (po jednej w każdym województwie i dwie na terenie Mazowsza). Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.

1 Komentarz do "Czy jesteście gOTowi na krok w dorosłość?"

 1. Rekrutacja na mięso.

 2. Ostatnio ich widziałam tydzień temu na suchawskiej. Szli do bloku z jakimiś paczkami.

 3. maryja w tęczowej koronie | 2 lutego 2020 at 10:41 |

  Ta biała wrona na zdjęciu taka niezadowolona trochę. Jak tam ormowcy gotowi do ochrony łojczyzny przed wyimaginowanym wewnętrznym wrogiem?

  • O Bolec znowu nadaje, sztandar wyprowadzic. Jakis ty odwazny. Tylko do woja gosci w rurkach i ze stanikiem nie przyjmuja. A wrone to masz u swoich przyjaciol.

 4. maryja w tęczowej koronie | 2 lutego 2020 at 23:46 |

  Fajnie, że w każdym wpisie, od czapy, musisz podkreślać turbo heteroseksualność swoją i swoich kolegów z tego ORMO 2.0. Taka trochę obsesja Freudowska. Naprawdę nas nie obchodzi, że w koszarach nie bawicie się swoimi wackami. To czy w to wierzymy to już inna sprawa.

 5. Brawo wojsko, uczy życia. Każdy, kto wyjdzie ma ten dryl wojskowy. A kto nie był, widać na ulicy. Nawet „chodzić” nie umie.

 6. ciekawski | 4 lutego 2020 at 19:09 |

  Dzieciarnia wyzywa sie od homo nie wiadomo, ale co zrobić takie czasy.

 7. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki