Życie i twórczość Jana Pocka

Lutowe spotkanie (12.02.2019 r.) Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych „Pasja”przebiegało w atmosferze poezji Jana Pocka.

 DSC0004

Na poprzednim spotkaniu każda z Klubowiczek dostała w prezencie tomik poezji i dyskutowałyśmy nad twórczością tego wybitnego poety ludowego, którego wiersze osadzone są w ramach tradycyjnego światopoglądu, w którym ziemia jest źródłem utrzymania, inspiracji i największą miłością.

Czytałyśmy poszczególne wiersz, z których najbardziej wzruszył nas utwór pod tytułem „Modlitwa” …ziemio – ogromna słoneczna zielona – wysłuchaj mnie raz ostatni: nim zejdę z twojego łona naucz mnie swojej mowy mowy – barwnej jak bratki naucz mnie także swojego śpiewu co złoty jest jako glina….

 DSC0008

Dzięki Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie możemy oglądać w naszej bibliotece wystawę pt.„Wielki powrót czyli Rok Jana Pocka” 2017. Na dziewięciu planszach znajduje się bogaty materiał dokumentalno-fotograficzny przedstawiający życie, pracę, rodzinę, dorobek pisarski poety.

Jan Pocek (właściwie Poczek – urodzony 4.05.1917 r. w Zabłociu, zmarł 26.06.1971 r. w Kaleniu) obok Kajetana Sawczuka i Stanisława Bojarczuka uznawany za najwybitniejszego poetę Ziemi Lubelskiej. Natomiast jako jedyny poeta ludowy w Polsce doczekał się pomnika, który znajduje się w Markuszowie.
Napisał dwa tomiki wierszy, które zostały wydane za życia tj. „Zgrzebne pieśni” (1947 r.- Łódź) i „Malwy”. Natomiast wiele utworów zaginęło oddane przez pisarza redaktorom i dziennikarzom do obiecanego wcześniej druku nie zostały mu zwrócone.
Cały pozostały dorobek literacki znajduje się aktualnie w archiwum Stowarzyszenia Twórców Ludowych, do którego poeta należał i w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza.
Wszystkich chętnych do zapoznania się z poezją Jana Pocka zapraszamy do biblioteki po książkę i zwiedzanie wystawy.

Następne spotkanie DKK „ Pasja”12 marca o godz. 16.00.

Ewa Krukowska

MBP Włodawa

Skip to content