ZSCKR w Korolówce – Osadzie na Narodowej Wystawie Rolniczej w Poznaniu

W dniach 30 listopada – 2 grudnia 2018 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich szkoła brała udział w Narodowej Wystawie Rolniczej z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do zaprezentowania swojego dorobku zostały zaproszone szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród nich ZSCKR w Korolówce – Osadzie. Ambasadorami szkoły byli: dyrektor Leszek Młynarczyk, kierownik praktycznej nauki zawodu Krzysztof Horszczaruk, nauczyciele Agnieszka Jaszczuk, Diana Łubkowska, Ewa Krzywania, Adam Orenczuk, Agnieszka Wodnicka, Małgorzata Żakowska oraz Zbigniew Mojski i Tomasz Przygocki.

„Polska wieś była zawsze” i służyła rozwojowi i utrzymaniu kraju. Polscy chłopi żywili, ale byli także obrońcami swoich domów i ojczyzny. Narodowa Wystawa Rolnicza pokazuje, jak nowoczesna jest obecnie polska wieś, podąża za pozytywnymi i wartościowymi światowymi trendami – mówił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia wystawy. Z kolei minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił piękne wpisanie się szkół rolniczych w prezentację polskiej historii, a także postępu „od konia do drona”. Zwracając się do uczniów i ich nauczycieli dodał, że przyszłość polskiego rolnictwa będzie taka, jak zostaną wykształceni, zarówno w zakresie wiedzy historycznej, ale także praktycznej. Trzeba tak dbać i zabiegać, abyśmy mieli co następnym pokoleniom zostawić.

Swoje osiągnięcia w Poznaniu prezentowało setki wystawców – producenci i przetwórcy rolni, koła gospodyń wiejskich, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne, muzea, instytuty badawcze, uniwersytety przyrodnicze. Aktualną ofertę edukacyjną przedstawiły szkoły rolnicze. Wiele atrakcji czekało zwiedzających, jak np. degustacje polskiej tradycyjnej żywności, pokazy kulinarne, ale też demonstrowanie najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych z wykorzystaniem satelit i dronów. Ogromne wrażenie wywarł kolos- ciągnik dużej mocy Pronar P6 z przyczepą samozbierającą do transportu biomasy PRONAR T400R. Pokazano też osiągnięcia w hodowli roślin i zwierząt. Polski Związek Hodowców Koni i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował pokazy koni oraz zawody jeździeckie.

W wystrój stoiska szkoły w Korolówce – Osadzie wkomponowano akcenty kultury ludowej okolic Włodawy oraz patriotyczne, nawiązujące do polskich mitów i historii obecne w pieśniach „Przybyli ułani pod okienko”, „O mój rozmarynie”. Stoisko przyciągało uwagę zapachami kuchni regionalnej i niezapomnianymi walorami smakowymi pierogów z nutą mięty, hryczakami oraz znaną tylko na wschodnich rubieżach kraju zalewajką z kwaszonej kapusty ze śmietaną. Życzliwość i merytoryczna informacja o przygotowywanych potrawach, szkole i regionie to dodatkowe atuty, które wzbudzały zainteresowanie. Ogromną popularnością wśród gości cieszyły się wróżby andrzejkowe. Swoją obecnością stoisko zaszczycił prezydent Andrzej Duda oraz ministrowie Jan Krzysztof Ardanowski, Rafał Romanowski i Gabriel Janowski.

Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do wymiany cennych doświadczeń, zintegrowania środowiska szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, nawiązania współpracy z instytucjami. Szkoła podpisała m.in. umowę o współpracy z Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie.

Ewa Krzywania

Skip to content