Zima to trudny czas dla zwierząt

Twój pies świadczy o Tobie!

To Twoja sprawa i obowiązek, żeby zadbać o swojego psa. Szczególnie teraz, kiedy na dworze pada deszcz, śnieg i panuje chłód, zwróć uwagę na warunki, w jakich utrzymujesz swoje zwierzę! Zimą zwierzę jest narażone na hipotermię, odmrożenia, a nawet śmierć.

Twoim obowiązkiem i zwykłą przyzwoitością jest zapewnić zwierzęciu ciepłe schronienie, pożywienie, dostęp do wody oraz opiekę.

Jeśli Twoje zwierzę przebywa na zewnątrz, zapewnij mu ciepłe schronienie. Niech pomieszczenie chroni przed wiatrem i zimnem. Jeśli pies przebywa w budzie, musi być ona szczelna. Możesz ją ocieplić np. styropianem czy płytą OSB. Ustaw budę na palecie, to odizoluje ją od podłoża. Koniecznie włóż do niej słomę, sprawdzi się to lepiej niż koce czy inne materiały, które przemoczone są bezużyteczne.

Pies powinien mieć stały dostęp do wody. Jeśli temperatury są ujemne i woda zamarza, trzeba wymieniać ją częściej. Możesz dodać do wody trochę oleju i podać ją ciepłą (nie gorącą!) – wtedy wolniej zamarznie. Pamiętaj także o zapewnieniu zwierzęciu ciepłego pożywienia.

Zdejmij łańcuch! Ruch pozwala się ogrzać. Zapobiega też chorobom stawów, które są bardzo bolesne. Zapewnij zwierzęciu bezpieczne miejsce do życia i swobodnego ruchu.

Zwierzęta mają swoje prawa!

Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).

Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj. Jest wiele możliwości pomocy zwierzęciu. Spróbuj porozmawiać z sąsiadem, udostępnij film dalej, jeśli to nie pomoże, zawiadom lokalną organizację lub Policję.

Jeśli potrzebujesz informacji prawnej dotyczącej ochrony zwierząt, zadzwoń na Infolinię czynną we wtorki i czwartki w godzinach 17:00-19:00 pod numerem telefonu 695 902 335. Regulamin dostępny na stronie: ZWIERZowa Infolinia Bezpłatnej Informacji Prawnej (fundacjazwierz.org)

1 Komentarz do "Zima to trudny czas dla zwierząt"

 1. Właściciele psów powinni sprzątać “odchody” psa w czasie spacerów.Straż Miejska powinna zareagować po sprawdzeniu jak wyglądają ulice i chodniki w naszym mieście. Strach wyjść z domu.W innych państwach to jest nie do pomyślenia, nakładane są wysokie kary, natomiast u nas nie ma żadnej reakcji osób odpowiedzialnych za takie sprawy.

 2. Popieram. Nasze chodniki i trawniki to dramat jakiś. Niektórzy to nawet po 2 psy wyprowadzają i to z mieszkań w budynkach wielorodzinnych!
  I spróbujcie takim zwrócić uwagę, że po psie należy sprzątnąć. A straż miejska to jeszcze funkcjonuje we Włodawie?

 3. Zima to trudny czas dla mnie a nie mojego psa. Ja brosze w śniegu po kolana na mrozie a mój pies śpi na kanapie. Z gownami na chodnikach popieram. Osobiście nie mam problemu ze sprzątaniem po swoim psie. Chciało się mieć zwierzaka to trzeba ponosić konsekwencje.

  • SM jest bardzo wyrozumiała jeśli chodzi o zwierzaki. Im nie przeszkadzają biegające po mieście psy wypuszczane codziennie przez właścicieli, to tym bardziej nie zainteresują je odchody tych które są legalnie wyprowadzane. Teraz i tak jest lepiej bo tragedia to była jak psy srały na odśnieżone chodniki jak popadał śnieg – przecież ich właściciel nie wyśle ich w śnieg bo to takie “nieludzkie”

 4. Konsekwencje? Chyba jeszcze nikt ich nie poniósł. No, może tylko ci, którzy odważyli się zwrócić uwagę właścicielom, że nie sprzątają po swoich pieskach

  • Nie generalizuj ja sprzątam i nie boje się zwrócić uwagę jak ktoś nie sprząta. Czasem skutkuje

 5. Zamiast skowyczeć ze wam kupka psia przeszkadza , zajęlibyście się bezdomnymi czworonogami dali przykład. Mam psa a nawet kilka ale po nich nie sprzątacie robię to ja.

 6. A te kupy na chodnikach to po czyich psach? Masz kilka w mieszkasz w bloku?! Współczuję sąsiadom

 7. Nie napisałeś, zgoda. Rozumiem, że wyprowadzasz je 2 razy dziennie szlifując chodniki i sprzątasz kupki. Dodaj jeszcze, z dumą, że języka polskiego też nie opanowałeś….

 8. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content