Zgłoszenie po niższe składki – do 31 stycznia

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z małego ZUS plus, powinni zgłosić to w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych do 31 stycznia. Ci, którzy korzystali z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają do niej warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

Każdy z przedsiębiorców, który w styczniu będzie opłacać obniżone składki na małym ZUS plus, ma obowiązek złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe. Trzeba w nich wskazać roczny dochód, przychód i formę opodatkowania. Termin na przekazanie dokumentów rozliczeniowych mija 21 lutego.

Mały ZUS plus uprawnia do opłacania obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne, zależnych od wysokości dochodu firmy. Nie obejmuje składki zdrowotnej.

Z ulgi mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku prowadzili działalność przez co najmniej 60 dni i których całoroczny przychód nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli firma działała tylko przez część ubiegłego roku, to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni działalności. Na małym ZUS plus nie można świadczyć usług swojemu byłemu pracodawcy, jeśli te usługi pokrywają się z dawną umową o pracę. Obniżone składki na małym ZUS plus można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy. W całym kraju z ulgi korzysta 327 tys. firm.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

2 komentarzy "Zgłoszenie po niższe składki – do 31 stycznia"

  1. Wiadomo co z chirurgia? Miała być zawieszona na miesiąc. Czy otworzą za tydzień? Pan starosta Andrzej Romanczuk jak zwykle milczy.Mamy prawo wiedzieć czy w razie potrzeby otrzymamy pomoc czy lepiej nie tracić czasu i jechać od razu do innego miasta. Panie starosto Romanczuk pobodka!!

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.