Żelazny triathlon w rekordowej obsadzie

(2 czerwca) W Okunince „Żelazny Triatlon”, który już stał się wizytówką powiatu i Lubelszczyzny – znowu przyciągnął tłumy. Zgłoszeń było tak dużo, że trzeba było na tydzień przed zamknąć listę. Na starcie zameldowało się 189 zawodników i zawodniczek z całego kraju, a nawt z zagranicy. Zwyciężył 38-letni Łukasz Lis z Lublina, wśród kobiet – 18-letnia Marta Sikora z Juszczyna (k. Krakowa). Głównym organizatorem zawodów był Andrzej Romańczuk – starosta włodawski, zaś współorganizatorami gmina Włodawa, miasto Włodawa i stowarzyszenie Leniwce.pl

Do „Żelaznego Biegu” zgłosiło się ponad 270 zawodników, jednak limit wynosił 200. I niemal tylu wystartowało. „Żelazny Triathlon” powiat włodawski zorganizował po raz szósty. Z każdym rokiem przybywa zawodników i już stał się imprezą o ogólnopolskiej randze, największym tego typu wydarzeniem na wschód od Wisły. Zawody rozegrano na Jeziorze Białym i na trasie Okuninka – Orchówek.

Cieszy zwłaszcza fakt, że tak wielu chętnych zgłosiło się do tych morderczych zawodów – mówił wicestarosta Adam Panasiuk, koordynator zawodów. – Świadczy to o tym, że zawody te idealnie wstrzeliły się w sportową potrzebę i kontynuacja tych zawodów była konieczna. Jest to bowiem doskonała okazja nie tylko do obejrzenia prawdziwej rywalizacji „ludzi z żelaza”, ale także do wypromowania pięknych walorów naszego powiatu. Na pewno nikt nie żałuje, że tu dzisiaj przyjechał.

Impreza była elementem promocji województwa lubelskiego, jak również upowszechnia ideę zdrowego trybu życia oraz stanowi żywą lekcję historii o żołnierzach Polskiego Podziemia Niepodległościowego.

Bieg zorganizowany był w formie triathlonu o charakterze sprint – 750 m pływania, 20 km jazdy rowerem oraz 5 km biegu. Planowana trasa zawodów obejmowała dwie miejscowości Okuninkę i Orchówek. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach open: kobiet i mężczyzn powyżej 16. roku życia. Na trasie zgromadziło się setki widzów, którzy z wyraźnym zainteresowaniem kibicowali zmaganiom najsilniejszych sportowców.

Zwycięzca – Ł. Lis – trasę pokonał w rekordowym czasie 1 h 1 min 3 s, a najlepsza kobieta – M. Sikora – przybiegła na metę tylko 2 i pół minuty po nim. Ostatni zawodnicy zjawili się na mecie prawie godzinę po zwycięzcy.

„Żelazny Triathlon” to już doskonale przygotowana impreza sportowa, która ma swoja markę. Wszyscy podkreślali przy okazji perfekcyjną organizację zawodów oraz jej widowiskowość.

Nagrody, medale i puchary wręczali wspólnie: starosta Andrzej Romańczuk, wicestarosta A. Panasiuk i wójt gminy Włodawa – Tadeusz Sawicki oraz mjr Edmund Brożek – prezes włodawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

Wyniki:

Mężczyźni:

  1. Ł. Lis – czas 1,01,03;  2. Daniel Juszkowiec z Warszawy – 1.01,34; 3. Piotr Sieniawa z Lublina – 1,02,39.

Kobiety:

  1. M. Sikora z Juszczyna – 1,03,38; 2. Aleksandra Sikora z Juszczyna 1,06,44; 3. Valentina Zelenkevich z Białorusi – 1,12,08.

Najlepszym zawodnikiem powiatu włodawskiego (35 miejsce) został Cezary Cenkała z Włodawy –  czas 1,12,56.

 

Starostwo Powiatowe we Włodawa

Zmiana wielkości czcionki