Zaproszenie

Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński serdecznie zaprasza na włodawskie obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

Uroczystość odbędzie się w niedzielę 22.01.2023 r. Rozpocznie ją msza święta w kościele pw. św. Ludwika we Włodawie o godzinie 10:30. Następnie na cmentarzu parafialnym zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem poświęconym Powstańcom 1863 roku.

Powstanie Styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. na mocy manifestu Tymczasowego Rządu Narodowego. Było to najdłużej trwające polskie powstanie. Spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, podczas której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Mimo, że powstańcy początkowo odnosili sukcesy, powstanie zakończyło się porażką. Według szacunków zginęło ok. 30 tys. powstańców, a ok. 38 tys. zostało zesłanych na Sybir. Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje, jednak pomimo tego, powstanie stało się fundamentem dążeń niepodległościowych następnych pokoleń Polaków.

UM Włodawa

2 komentarzy "Zaproszenie"

  1. Muszyński już całkiem odleciał z Pisem jak można tak się poniżyć

    • Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego są a raczej były dla każdego, polskie nie pisowskie lub innej partii.

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content