Zapraszamy na wernisaż fotografii Krzysztofa Miszułowicza

uk 01 plakat

22 czerwca 2018 r. Galeria „Na Parterze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie
gościć będzie autora cyklu fotograficznego „Ulica Krokodyli” Krzysztofa Miszułowicza
wernisaż rozpoczynamy o godz. 17:00
Serdecznie zapraszamy

CURRICULUM VITAE autora wystawy

uk 01 miszulowicz krzysztof

Urodziłem się w 1942 roku w Warszawie.
Pierwsze poważne spotkanie z fotografią przeżyłem w latach 60. w Eksperymentalnym Ośrodku Szkoleniowym Fotografii Artystycznej EOS pod kierunkiem nestora polskiej fotografiki Witolda Dederki. Wtedy też po raz pierwszy wziąłem udział w zbiorowej wystawie prac uczestników EOS, który w zamyśle jego założyciela miał stanowić zalążek przyszłych wyższych studiów fotograficznych w Polsce.
Nie zdecydowałem się jednak na zawodowstwo, skończyłem psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i całkowicie poświęciłem swój czas pracy zawodowej.
Po długiej przerwie pod wpływem mojego przyjaciela wybitnego polskiego artysty fotografa Wiesława Zielińskiego, z którym wspólnie uczyłem się podstaw fotografii w ramach wspomnianego EOS, w roku 2000 pojechałem na Świętą Górę Grabarkę fotografować uroczystości związane ze świętem Przemienienia Pańskiego.
Zafascynowany „innością” prawosławia od tego czasu odwiedziłem z aparatem fotograficznym wszystkie monastery prawosławne w Polsce, poznałem wielu ich mieszkańców, brałem udział w nabożeństwach, uczestniczyłem w pielgrzymkach, wielokrotnie spędzałem z mnichami święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.
W efekcie powstał szereg prac, które wielokrotnie były eksponowane na wystawach w kraju i zagranicą, w tym również w ramach Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.
Przez kilka lat o różnych porach roku fotografowałem cmentarz żydowski przy ul. Okopowej na warszawskiej Woli. Zdjęcia były eksponowane na wystawie w Warszawie.
Ostatnio zajmuję się robieniem zdjęć o charakterze reportażowym głównie na różnych zgromadzeniach publicznych w Warszawie / marsze, protesty, manifestacje /. Chciałbym poprzez dokumentację jednostkowych zdarzeń pokazać pewne ogólniejsze, w moim odczuciu, zjawiska jakie towarzyszą dokonującym się zmianom w naszym życiu społecznym.

Inspiracją do powstania prac prezentowanych na aktualnej wystawie było opowiadanie Brunona Schulza „Ulica Krokodyli”. Zdjęcia pokazywane na wystawie zostały zrobione na ul. Chmielnej w latach 2010- 2012.
W 2012 roku wystawa prezentowana była w Muzeum Literatury oraz w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

KOMENTARZE DO WYSTAW prezentowanych dotychczas w:

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Źródło: http://muzeumliteratury.pl/katalog-ulica-krokodyli-waw-pl/

Na 70 prezentowanych fotografiach przedstawiona została rzeczywistość, którą można opisać cytatami z prozy artysty z Drohobycza. Współczesną „Ulicę Krokodyli”, ów dystrykt „podejrzany i dwuznaczny”, naszkicowany na mapie grubą czarną linią, odnalazł Miszułowicz na Chmielnej w Warszawie. Głównymi bohaterami cyklu stają się nie tyle pędzący przechodnie, ani nawet stali bywalcy ulicy Chmielnej, pojawiający się niczym postacie z wczesnych filmów Lyncha, ale napisy na murach, plakaty, reklamy, afisze – wszechogarniająca tandeta, totalny chaos ikonograficzny i estetyczny…

Dom Literatury
Źródło: http://studioopinii.pl/archiwa/18996

[Miszułowicz] podjął próbę przeniesienia rekwizytów i klimatu Ulicy Krokodyli do współczesnej rzeczywistości i oddania, za pomocą fotografii, tego co prezentował – jawnie i między wierszami, ukrycie, pozostawiając pole refleksji czytelniczej, autor „Sklepów cynamonowych”. Wybrał ulicę Chmielną jako współczesny odpowiednik drohobyckiej ulicy Krokodyli (w rzeczywistości była to najprawdopodobniej ulica Stryjska), przemierzając cały szlak – odcinek między Nowym Światem a Marszałkowską (w latach słusznie minionych ten fragment nosił nazwę ulicy Rutkowskiego) i zapuszczając się na „Dziki Zachód”, za Pałacem Kultury i Nauki, aż w okolice dawnego Dworca Głównego i rupieciarni kolejowej między stacjami Główną i Zachodnią (spora część Ulicy Krokodyli poświęcona jest rozważaniom o kolei żelaznej i jej pasażerach).

Skip to content