Zakup używanego auta – na co zwrócić uwagę?

Kupno używanego samochodu nie jest tak proste, jak początkowo mogłoby się wydawać. Zanim spotkasz się ze sprzedawcą sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując używany samochód.

Nie da się ukryć, że rynek samochodów używanych wciąż prężnie prosperuje i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Niestety dla wielu sprzedawców wiąże się to z problemem, jakim jest dość duża konkurencja. W związku z tym nieuczciwe osoby robią wszystko, aby sprzedać samochód i zarobić na nim jak najwięcej bez względu na konsekwencje swoich nieuczciwych poczynań. Nic dziwnego, że potencjalny kupujący musi zachować szczególną ostrożność, kiedy decyduje się na zakup używanego auta. Nie daj się nabrać i sprawdź, na co zwrócić uwagę kupując samochód z drugiej ręki.

Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód

Przestudiuj treść ogłoszenia

Zwróć uwagę na to, jak skonstruowane jest ogłoszenie. Im bardziej treściwe, rzeczowe i konkretne, tym lepiej. Jeśli ogłoszenie jest okrojone lub ewentualne wady pojazdu nie zastały w nim uwzględnione pamiętaj, że coś może być nie tak. Jeśli w treści ogłoszenia pojawiają się niejasności, ze sprzedawcą skontaktuj się telefonicznie i wyjaśnij wszystkie niejasne kwestie. Nie bój się zadawać pytań i w żadnym wypadku nie daj się zbyć połowicznymi odpowiedziami.

Oceń stan lakieru i nadwozia

Pierwsze, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę to stan lakieru i nadwozia. Od razu reaguj kiedy zobaczysz rysy, pęknięcia, wgniecenia lub wypukłości. Pozostań także czujny jeśli w danym miejscu pojawia się rdza. Od razu pytaj, skąd wzięły się te mankamenty i nie dopuść do sytuacji, w której sprzedawca nie chce powiedzieć ci co było przyczyną ich powstania. Jeśli masz taką potrzebę, weź ze sobą miernik lakieru.

Miej na uwadze stan wnętrza pojazdu

Wnętrze pojazdu może nam o nim bardzo wiele powiedzieć. Stan gałki zmiany biegów, okładziny pedałów, kierownica i fotele to elementy, które mogą wskazywać na to, w jaki sposób oraz jak długo i intensywnie dany pojazd był eksploatowany. Prawdą jest, że sprzedający przed spotkaniem mógł specjalnie przygotować wnętrze, jednak należy pamiętać, że nie wszystko da się ukryć, a sprawne oko jest w stanie dostrzec nawet te najbardziej skrupulatnie ukryte mankamenty.

Zapytaj, czy sprzedawca ma ubezpieczenie

Przed jazdą próbną zapytaj, czy sprzedający ma ubezpieczenie i poproś, aby pokazał ci wszystkie związane z samochodem dokumenty. Jeśli jest to handlarz samochodów dowiedz się, czy ma wykupione specjalne ubezpieczenie dla handlarzy. Nawet jeśli będzie to polisa ubezpieczona wykupiona od zagranicznej firmy, na przykład taka jak ta, dostępna pod adresem https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance nie obawiaj się, te także często na terenie Polski okazują się być ważne. Ubezpieczenie pojazdu w trakcie jazdy próbnej jest szalenie istotne, bowiem zgodnie z Polskim prawem każdy samochód poruszający się po drodze powinien być objęty OC.

Skip to content