Zakup mieszkania w Lublinie. Czy się opłaca?

Lublin jest jednym z najlepiej rozwijających się miast w Polsce, przez co średnia roczna podaż mieszkań utrzymuje się tu na wysokim poziomie. Czy zakup nieruchomości to na pewno dobra inwestycja? Ile kosztują nowe mieszkania w Lublinie i jak wygląda oferta tutejszych deweloperów? Sprawdzamy.

Jakie mieszkanie można tu znaleźć?

Zanim przejdziemy do tego, ile kosztują nowe mieszkania w Lublinie, przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie nieruchomości budują deweloperzy i czy warto tu zamieszkać. Trzeba przyznać, że oferta mieszkaniowa jest tu dość szeroka. W pierwszym półroczu 2020 roku w Lublinie prowadzonych było ponad 40 inwestycji deweloperskich, w ramach których na rynek trafiło ponad 1 950 mieszkań. Średni metraż budowanych mieszkań wynosił 54,13 m2. Bez problemu można kupić tu zarówno dużo mniejsze, jak i dużo większe mieszkanie. Najmniejsze nieruchomości dostępne na sprzedaż mają około 25 m2, natomiast największe około 150 m2. W tym miejscu warto wspomnieć, że w samym mieście na sprzedaż dostępne są również domy, których powierzchnia sięga nawet 179 m2.

Jak widać, inwestycji deweloperskich w Lublinie nie brakuje. Jest to spowodowane dużym rozwojem miasta i ciągłą potrzebą rozbudowy. Ponieważ działa tu kilka uczelni i nie trudno o pracę, decyduje się tu zamieszkać wiele osób na początku swojej kariery zawodowej, chociaż nie tylko. Na przeprowadzkę do Lublina decyduje się także wiele rodzin z dziećmi, za czym przemawia bogata infrastruktura i liczne tereny zielone. Skwery i place zabaw powstają właściwie przy każdym osiedlu mieszkaniowym. Co więcej, nie brakuje tu żłobków i przedszkoli, co jest szczególnie ważne dla młodych rodziców i tych, którzy mieć dzieci dopiero planują.

Jak kształtują się ceny?

Ile kosztują nowe mieszkania w Lublinie? Trzeba przyznać, że zakup nieruchomości w tak rozwijającym się mieście nie jest najtańszą inwestycją. W pierwszym półroczu 2020 roku średnia cena za metr kwadratowy wynosiła tu ponad 6 500 zł. Znaczna część mieszkań jest dostępna w cenie za metr kwadratowy powyżej 7 500 zł. Z reguły są to mieszkania o małym metrażu, dla przykładu w ramach inwestycji Orkana Residence za jednopokojowe mieszkanie o powierzchni 29,45 m² trzeba zapłacić 8 100 zł/m2.

Patrząc na oferty mieszkań z pierwszego półrocza 2020 roku, najwięcej nieruchomości na sprzedaż w Lublinie kosztuje od 6 000 do 6 500 zł/m2. Nieco mniej ofert można znaleźć w przedziale cenowym od 5 500 do 6 500 zł/m2. Za ile można kupić tu najtańsze mieszkanie? Wśród ofert deweloperów bez problemu można znaleźć nowe mieszkania w Lublinie w cenie do 250 000 zł, a za najtańszą nieruchomość trzeba zapłacić około 180 000 zł.

Na samym końcu warto wspomnieć, że ceny mieszkań w Lublinie z roku na rok rosną, chociaż w ostatnim czasie wzrost ten był nieznaczny (wynosił około 2%). Co ma na to wpływ? Przede wszystkim jest to rosnąca podaż. Co istotne, na zakup mieszkania w Lublinie decydują się nie tylko te osoby, które chcą tu zamieszkać, ale także te osoby, które ze względu na opłacalność inwestycji chcą je wynająć.

1 komentarz "Zakup mieszkania w Lublinie. Czy się opłaca?"

  1. Jak Lublin jest najlepiej rozwijającym się miastem to ja jestem Mudżahedinem, owszem miasto jest bardzo ładny, ale nie rozwija się w ogóle

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content