Zagraniczne wakacje? Sprawdź, jak się do nich przygotować

Obecna sytuacja na świecie sprawia, że każdy zagraniczny wyjazd powinien być odpowiednio zaplanowany. W tym tekście opowiemy Ci o najważniejszych rzeczach, które powinieneś przemyśleć przed spakowaniem walizek.

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo wszystkich uczestników wyjazdu

Odpowiednia ochrona medyczna jest niezwykle istotna, jeśli chodzi o spokojne spędzenie zagranicznego urlopu. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która gwarantuje darmową opiekę medyczną poza granicami Polski. Karta EKUZ obowiązuje w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii. Warto też zwrócić uwagę, że wyrobienie dokumentu jest całkowicie bezpłatne. Sprawdź, jak wyrobić EKUZ dla dziecka: https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/.

  1. Sprawdź sytuację w kraju, do którego się wybierasz

Koronawirus sprawił, że wiele krajów wprowadziło obostrzenia sanitarne oraz przepisy, mające za zadanie ograniczyć emisję wirusa. Właśnie dlatego, powinieneś sprawdzić, jak sytuacja ma się w miejscu Twojego wypoczynku. Skup przede wszystkim uwagę na konieczność odbycia kwarantanny oraz wymogi dotyczące okazania wyniku testu na obecność Covid-19. Pamiętaj, że łamanie lokalnych przepisów może skutkować niewpuszczeniem Cię do docelowego kraju lub pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

  1. Wykup ubezpieczenie turystyczne

Oprócz karty EKUZ przyda Ci się również polisa turystyczna, która pomoże zminimalizować finansowe konsekwencje niektórych zdarzeń. Dzięki tego typu ubezpieczeniu zyskasz pomoc w postaci:

  • pokrycia kosztów leczenia,
  • OC,
  • NNW,
  • ochrony bagażu,
  • rekompensaty za odwołany lot,
  • zwrotu kosztów wynikających z rezygnacji z wyjazdu.

Ubezpieczyciele są bardzo elastyczni, jeśli chodzi o zakres ochrony, jaki gwarantują swoim klientom. Oznacza to, że przed podpisaniem umowy, możesz próbować negocjować z towarzystwem funkcjonalności Twojej polisy. Dobrze też będzie, jeśli zapoznasz się z OWU (Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia). Jest to dokument, w którym znajdziesz wszystkie informacje o ubezpieczeniu. Takie jak ewentualne wyłączenia od odpowiedzialności. Lepiej znać je wcześniej i nie być zdziwionym w sytuacji kryzysowej.

Podsumowanie

Jak widzisz, dobry plan na zagraniczny urlop może skutecznie pomóc Ci w poradzeniu sobie, gdy coś się stanie. Miej jednak na uwadze, że przepisy związane z koronawirusem dynamicznie się zmieniają, więc postaraj się mieć rękę na pulsie. Nie próbuj też oszczędzać na polisie turystycznej. Koszt jest i tak niewielki w stosunku do tego, co możesz uzyskać. Jeśli mieszkasz w Lublinie i chcesz dowiedzieć się, gdzie wyrobić kartę EKUZ: https://ekuz.com.pl/ekuz-w-lublinie/.

Skip to content