Z ambony w opornych

Proboszcz parafii w Orchówku (gm. Włodawa) nie boi się podejmować kontrowersyjnych decyzji. W mediach społecznościowych szuka pieniędzy na nowy ołtarz, zaś parafianom każe płacić na utrzymanie porządku w kościele. Batem na opornych ma być wyczytanie z ambony listy ofiarodawców i wysokości ich datków

Medialnego szumu proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia w Orchówku, o. Jacek Romanek narobił decyzją o wycince drzew na miejscowym cmentarzu. Wielu parafian jest temu przeciwnych, więc szybko zawiązał się komitet protestacyjny w obronie alejki. Ale to i tak nic w porównaniu z wiadomością, którą duchowny przekazał w ubiegłym tygodniu.

Otóż z ambony i na internetowej stronie parafii popłynęła informacja o takiej treści: „Z racji na nieobecność wyznaczanych rodzin do sprzątania, od miesiąca października, dokładnie od 2 października (sobota), wraz z Radą Parafialną ustaliliśmy, że przechodzimy na inny system sprzątania kościoła. Jedna osoba będzie dbała o czystość świątyni i składzik, której będziemy uiszczać opłatę za wykonaną pracę. Rodziny wyznaczone na konkretny tydzień złożą ofiarę na sprzątanie kościoła, środki czystości i kwiaty.

Ofiara zostanie zapisana w specjalnym zeszycie „Fundusz na sprzątanie kościoła” i odczytana na ambonie. Ofiarę będzie można złożyć w zakrystii, kancelarii parafialnej lub na konto parafialne. W najbliższym czasie pojawi się na naszej stronie internetowej zakładka sprzątanie kościoła, gdzie będą zamieszczone terminy sprzątania sanktuarium i rodziny składające ofiarę.” Jak łatwo się domyśleć, informacja wzbudziła o wiele więcej kontrowersji niż słów uznania. I trudno się dziwić parafianom z Orchówka, bo tego typu kościelne praktyki odchodzą już do lamusa. W większości parafii są osoby, które odpłatnie lub nie, ale z własnej woli dbają o czystość w świątyniach i poza nimi.

Dalszą część wiadomości znajdą Państwo na stronie Nowego Tygodnia.

22 komentarzy "Z ambony w opornych"

 1. Katabas trzyma trzodke za mordę i dobrze. Płacić wiara bo panbuczek was nie będzie kochał.

 2. Były włodawianin. | 4 października 2021 at 16:20 |

  Kiedyś / jeszcze w czasach komuny / bardzo mądry ksiądz powiedział mi, że nie można jednocześnie służyć Bogu i mamonie. Czyżby coś się zmieniło ?

 3. Boga nie ma

 4. Tylko BUG! Innego Boga nie ma

 5. Co trzeci pedofil w tym kraju to katolicki duchowny, mówi oficjalna statystyka. Nie wiem jak ten z orchowka spoglada na ministrantow ale wobec piły łańcuchowej nie potrafi zachować umiaru.

 6. Świetna decyzja! Powinna być przyczynkiem do zmiany sposobu finansowania związków wyznaniowych w Polsce – nie poprzez FK a dzięki datkom wyznawców.

 7. Pojebalo go? Piekło czeka na takich.

 8. Polski kościół KATO-PEDOFILSKI. Każdy kto chodzi w niedziele na msze, wspiera działanie tej pedofilskiej instytucji

 9. Romanek przyjechal na kilka lat i wykarczowali wszystkie drzewa, które rosły tu od wieków i na swoje nieszczęście były pod kuratela księży. Co z kasa za dęby? Za te kilkanaście kilkusetletnich dębów to można było piękny dom postawić. Alimenty spłaca czy jak? Rozpanoszył się nam sukienkowy.

 10. “Brat Franciszek w każdym stworzonym przedmiocie sławił Twórcę, a artyzm oglądanych dzieł przywodził mu na myśl Najwyższego Artystę. Cieszył się z każdego dzieła rąk Pana a w przyjemnych widokach dostrzegał ożywiającą zasadę i przyczynę. W pięknych rzeczach rozpoznaje najwyższe Piękno i słyszy, jak wszystkie dobre rzeczy wołały: “Ten, który nas stworzył jest samą dobrocią. (…) Wszystkie rzeczy obejmował uczuciem niesłychanej pobożności; mówił do nich o Panu i zachęcał do chwalenia Go. (…) Braciom drwalom zabraniał ścinać całe drzewo, żeby miało nadzieję odrośnięcia na nowo. Ogrodnikowi kazał dokoła ogrodu pozostawiać nieuprawne obrzeże, ażeby na nim w swoich porach zieleń ziół i piękno kwiatów głosiły Ojca wszystkich pięknych rzeczy. W ogrodzie polecił wydzielić działkę na pachnące zioła i kwiaty, ażeby patrzącym przywoływały na pamięć błogość wiekuistą.”
  św. Franciszek

 11. A jak tam nasza Włodawianka? Ktoś stchórzył i wycofał drużynę z PP przed meczem z Chełmianką, W lidze jeszcze lepiej…. ostatnie miejsce w tabeli !!! Dwa zwycięstwa i uwaga 9 porażek. Czarna seria trwa a władze klubu i trener milczą?! Podobno Motor przejechał się po naszych kopaczach 12:2. Wczoraj przegrali w Łęcznej 4:0. Zero ambicji na boisku. A 100-lecie coraz bliżej. Będzie świętowanie w a klasie

 12. Zawodnicy Fłodafianki powinni więcej przeklinać podczas rozgrzewki i podczas meczu, to wówczas na pewno będą wygrywać. Żenada.

 13. Włodawianka gra tak słabo, bo jak zwykle kasy za mało dostaje …

 14. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content