Yerba mate jako przykład superfoods?

Yerba mate od dłuższego czasu staje się coraz bardziej popularna i trzeba przyznać, że jest to zdrowy trend, który warto wspierać i w nim uczestniczyć. Wszystko z uwagi na właściwości yerba mate, a także fakt, że jest ona uznawana za jeden z superfoods, a zatem jest to produkt, który posiada pełnowartościowy skład. Warto zaznaczyć, że yerba mate ma także działanie pobudzająco, przez co dla wielu osób jest ona zdrowszym zamiennikiem kawy. Jednak co tak naprawdę kryje się pod tajemniczo brzmiącym “yerba mate”?

Yerba mate to tak naprawdę ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis). Co ciekawe, jest to drzewo, który rośnie przede wszystkim w klimacie subtropikalnym Ameryki Południowej. Na potrzeby yerba mate wykorzystuje się wysuszone oraz zmielone liście i patyczki. Ponadto, w ten sposób wykorzystuje się ostrokrzew paragwajski już od bardzo dawna i wsiąknął on w tradycję rdzennych mieszkańców Guarani w Ameryce Południowej. Jednak to prozdrowotne właściwości tego naparu zdecydowały o tym, że z powodzeniem rozprzestrzenił się na pozostałe części świata, a to powoduje, że warto się im przyjrzeć.

Prozdrowotne właściwości yerba mate

Zainteresowanie yerba mate staje się coraz większe i jest to spowodowane przede wszystkim prozdrowotnymi właściwościami tego naparu. Jednak nie można zapominać o tym, że wiele osób traktuje yerba mate jako zamiennik kawy, a wszystko przez fakt, że po prostu pobudza ona organizm. Jednak warto się przyjrzeć temu, co ma do zaoferowania pod kątem zdrowotnym, a to będzie tłumaczyło najlepiej to, co można znaleźć w składzie ostrokrzewu paragwajskiego.

Mowa tutaj przede wszystkim o witaminie C, B1 oraz B2, jednak nie brakuje także innych bardzo istotny związków, takich jak flawonoidy (kwercetyna, rutyna, kaempferol), kwasy fenolowe (chlorogenowy, kawowy) oraz ksantyny (kofeina, teobromina). To właśnie dzięki obecności kofeiny yerba mate jest w stanie pobudzać organizm, a jednocześnie posiada także wiele innych związków oraz witamin, których brakuje w tradycyjnej kawie. Nic zatem dziwnego także, że yerba mate zalicza się do superfoods, których ciekawą ofertę można spotkać m.in. w sklepie SFD.

Jakie korzyści dla organizmu daje yerba mate?

Warto przyjrzeć się także temu, jakiego rodzaju korzyści dla organizmu, może zapewnić yerba mate, co tylko podkreśla jej przynależność do produktów typu superfoods oraz to jak wiele prozdrowotnych właściwości ona posiada. Przede wszystkim, coraz więcej mówi się o tym, że yerba mate jest zalecana do spożywania osobom, które cierpią na cukrzycę typu 2, która ma wpływać na spadek glukozy we krwi. Jednak to nie wszystko, ponieważ yerba mate może realnie wspierać wątrobę, zmniejszając ilość uszkodzeń w niej zachodzących.

Co ciekawe, yerba mate może zmniejszać ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego. Wszystko z uwagi na fakt, że yerba może skutecznie poprawiać stosunek tzw. złego cholesterolu względem dobrego cholesterolu, a to ma olbrzymie znaczenie dla ogólnej kondycji całego układu. Ponadto, coraz więcej mówi się także o tym, że yerba mate ma mieć pozytywny wpływ na organizm podczas diety odchudzającej, a nawet posiadać właściwości pod tym kątem. To powoduje, że nazywanie yerba mate mianem superfoods ma jak najbardziej sens, a co więcej warto rozważyć jej włączenie do własnej diety. 

Warto przy tym pamiętać, że yerba mate może nie być skutecznym sposobem usuwania niedoboru składników odżywczych, które to posiada w swoim składzie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w wartościowe suplementy diety, skupiające się np. na jednej witaminie, co pozwala szybko przywrócić równowagę w organizmie. Warto zatem pamiętać o bogatej ofercie sklepu SFD, gdzie dostępne są wszelkiego rodzaju preparaty, które pomogą w każdej sytuacji.

1 komentarz "Yerba mate jako przykład superfoods?"

  1. Otóż to | 24 grudnia 2022 at 10:11 |

    Ale reklama, prawie jak coca coli bez coli.

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content