XVIII Wojewódzki Przegląd Zespołów Tańca Ludowego

Burzą oklasków zamknięto XVIII Wojewódzki Przegląd Zespołów Tańca Ludowego Włodawa’2018, który miał miejsce w sali kina WDK. Do Włodawy przyjechało 450 tancerzy i muzyków w wieku do 19 lat. Na scenie kina WDK wystąpiło 17 grup tańca ludowego z 13 zespołów z całego województwa lubelskiego. Wszyscy uczestnicy uznali przegląd za wyjątkowo udany.

Wiceprzewodniczący rady powiatu – Janusz A. Kloc i burmistrz Włodawy – Wiesław Muszyński, zamykając Przegląd podkreślali, że impreza ta jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Włodawy i powiatu włodawskiego i jedną z najbardziej prestiżowych na Lubelszczyźnie. Wyrazili też przekonanie, że będzie on w przyszłości – tak jak tegoroczny – niezapomniany dla wszystkich, którzy będą podziwiali na scenie młodych tancerzy.

Przegląd organizowany jest od 1996 r. i jest to jedyny tego typu skierowany do dzieci i młodzieży na Lubelszczyźnie i jego celem jest prezentacja, ochrona tradycji, promowanie twórczości muzycznej i tanecznej. Udział w nim biorą zespoły ze szkół, stowarzyszeń i placówek kulturalnych z całego województwa. Patronat nad przeglądem sprawowali: marszałek województwa, lubelski kurator oświaty, starosta włodawski, burmistrz Włodawy.

Jury w składzie: Włodzimierz Kukawski, Kazimierz Borowiecki i Jan Pogonowski, oceniło zespoły w trzech kategoriach wiekowych (I kat. do 10 lat; II kat. 11 – 14 lat; III kat. 15 – 19 lat). Do przeglądu zgłosiło się 20 grup w tych trzech kategoriach.

Miejsca i wyróżnienia: (do 10 lat)

I miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Podlasiacy” z Bialskiego Centrum Kultury, II – ZPiT „Kresowiak” z Woli Uhruskiej, III – Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk” .

(11 – 14 lat) I miejsce – „Murawina” grupa dziecięca ZPiT Ziemi Chełmskiej, II – ZPiT Dąbrowica – Grupa młodzieżowa z GOKiS w Jastkowie z s. w Dąbrowicy, III – Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” gr. II z MDK Włodawa.

(15 – 19 lat) I miejsce – Zespół Tańca Ludowego „Tanew” z MDK w Biłgoraju, II – ZTL „Zwierzyniacy” ze szkoły podstawowej w Zwierzyńcu, III – Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” gr. I, MDK Włodawa.

Wyróżnienie – Dziecięcy Zespól Pieśni i Tańca „Drelowiacy” z GOK w Drelowie

Nagroda Starosty – ZPiT „Jata” gr. B z GOK w Łukowie.

Nagroda Burmistrza – Dziecięcy Zespół Ludowy „Bogutki” z Bogucina.

Starostwo Powiatowe we Włodawie

1 komentarz "XVIII Wojewódzki Przegląd Zespołów Tańca Ludowego"

  1. Szkoda tylko że redaktor tekstu nie wspomniał, że przegląd organizowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury we Włodawie, a salę kina Wdk jedynie wynajmuje do przeprowadzenia imprezy !!!

  2. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zmiana wielkości czcionki