21 stycznia 2017 r. we Włodawie odbył się „XVI Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem – Włodawa 2017”. Jego organizatorami były: Włodawskie Stowarzyszenie Kulturalne, Starostwo Powiatowe we Włodawie i Włodawski Dom Kultury. W tegorocznym festiwalu udział wzięło 26 zespołów z Polski, Białorusi i Ukrainy, a liczba wykonawców wyniosła około 300 osób.
Tegoroczny festiwal miał zmienioną formułę, gdyż zespoły zostały zakwalifikowane do udziału w nim na podstawie wcześniejszych eliminacji przeprowadzonych na początku grudnia 2016 r. przez specjalnie powołaną komisję. W wyznaczonym terminie wpłynęło 35 zgłoszeń, zaś do udziału w festiwalu zakwalifikowano 27 zespołów – 19 polskich, 6 ukraińskich i 2 białoruskie. Jeden z zakwalifikowanych zespołów musiał zrezygnować z udziału w festiwalu ze względów technicznych.
Festiwal – już szesnasty – cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności. Wśród obecnych na sali gości byli także goście z powiatu i gminy Szack.
Wszystkie miejsca w kinie były szczelnie zajęte. Wzorem lat ubiegłych, chętnych na festiwal było tak wielu, że organizatorzy musieli skrócić występy artystów tylko do dwóch utworów.
Trzyosobowe jury miało, po wysłuchaniu wszystkich artystów, bardzo trudny orzech do zgryzienia. Jak w podsumowaniu podkreślono – Jury wyraża słowa uznania dla zespołów śpiewaczych za przywracanie wspólnego kolędowania w różnych językach tak charakterystycznych dla nadbużańskich ziem i tradycji chrześcijańskich Wschodu i Zachodu.
Zakończenie i rozdanie nagród nastąpiło w sali kina WDK. Wspólnym śpiewom, kolędom i właśnie – szczodrywkom – długo nie było końca. Wszyscy wspaniale się bawili jeszcze długo po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród. W imieniu władz powiatu nagrody wręczał starosta Andrzej Romańczuk.
Wyniki: kategoria: zespół z akompaniamentem: I miejsce – Lelija z Łucka, II – Cudawianki z Dorohuska, III – Mołodyczki z Szacka, wyróżnienie: Wołyńskie Słowiki z Łucka. W kategorii kapele: I – Nastasivski Muzyki z Tarnopola (Ukraina), II – Koral z Kamienia, III – Bokoryna z Żalina. W kategorii: kapela a capella: I – Sokotychy z Białej Podlaskiej, II – Miedunica z Klejnik (Białoruś), III – Jarzębina z Zabłocia, wyróżnienia: Głosy Polesia z Brześcia oraz Cisza z Włodawy.
Głównym organizatorem i finansującym Festiwal było Starostwo Powiatowe we Włodawie, natomiast współorganizatorem Włodawski Dom Kultury.
Szczególne podziękowania za organizację tego wyjątkowego Festiwalu należą się Wydziałowi Edukacji i Polityki Społecznej starostwa. Mieli od kilku tygodni moc pracy nad przygotowaniem tego festiwalu.
Starostwo Powiatowe we Włodawie