XI NOC Z ANDERSENEM – NOC Z PASJĄ

Dwanaście miesięcy minęło nam niczym z bicza strzelił! Dopiero co świętowaliśmy X Jubileuszową Noc z Andersenem, a za nami kolejna – XI (1/2 kwietnia 2016 r.). Nie było wprawdzie tortu i nocnych niespodziewanych odwiedzin, ale na pewno nie zabrakło nam atrakcji, humoru i energii na szaleństwa do białego rana.

XI Noc z Andersenem, 1/2 kwietnia 2016 r.

XI Noc otworzyli organizatorzy akcji – Bogusława Górska Lokalny Koordynator Akcji Cała Polska Czyta Dzieciom oraz Jacek Żurawski Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie.

Nocne czytanie zainaugurowali przedstawiciele lokalnych władz i instytucji: Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, Przewodniczący Rady Miejskiej we Włodawie Tomasz Korzeniewski, Wiece-przewodniczący Rady Powiatu we Włodawie Janusz Kloc oraz Dyrektor Włodawskiego Domu Kultury Łukasz Zdolski. Historie z morałem kontynuowali przedstawiciele instytucji, z którymi nasza biblioteka zawarła porozumienia o współpracy: Dyrektor Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” we Włodawie Dorota Ostrowska, Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej we Włodawie Elżbieta Kral oraz Zastępca Dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie mjr Jacek Sankowski.

Tradycyjnie już też, uśmiech na dziecięcych buziach wywołał występ Klauna Waldusia, który wspólnie z najmłodszymi ćwiczył mięśnie, grał na „prosiaczkowej” gitarze i składał pranie. W tym ostatnim udzieliła się ponownie Pani Dorota Ostrowska, która ćwiczyła nowo poznany sposób do perfekcji.

Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Nasze pasje”. W związku z tym swoim talentem podzielili się z nami członkowie Grupy Teatralnej „Świetliki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie pod opieką Pani Joanny Szymańskiej, Anety Czerwińskiej i Anny Bajko-Książek. Zaprezentowany spektakl to muzyczna adaptacja baśni autorstwa H.Ch. Andersena pod tytułem „Słowik”. W ramach prezentowania swoich zainteresowań odwiedzili nas też licznie przedstawiciele grupy Riders Włodawa. Motocykliści opowiedzieli o początkach grupy i o tym jak ważny jest odpowiedni strój, który w razie wypadku może uratować zdrowie, a nawet życie. „Ridersi” pomogli nam także przeprowadzić quiz dotyczący bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W nagrodę za prawidłowe odpowiedzi dzieci dostawały breloczki i odblaskowe kamizelki przekazane naszej bibliotece przez Polską Spółkę Gazownictwa. Pierwszą część wydarzenia zakończyło wspólne nocne wyjście na parking, gdzie mogliśmy zobaczyć motocykle członków grupy i posłuchać ryku silników.

Drugą część rozpoczęliśmy jak zwykle od ustalenia zasad obowiązujących podczas noclegu i przekazania klucza do biblioteki Starościnie i Staroście grupy, na których mianowani w tym roku zostali Kasia Kuszpa i Dawid Lewczuk. Po kolacji wspólnie ćwiczyliśmy cyrkowe sztuczki – szczudełka, hula hop i kręcenie talerzami. Sporo energii pochłonęły też śpiewy, wspólne tańce i zabawy z chustą KLANZY. O północy swoim talentem podzieliła się z nami jedna z uczestniczek noclegu – Karolinka Szewczyk, która dopingowana przez kolegów dała krótki koncert akordeonowy. Wspólnie zagraliśmy również w wielką grę planszową rozłożoną na niemal całej szerokości sali. Zwycięstwo zapewnić mogły tylko prawidłowe odpowiedzi na pytania dotyczące używek, cyberprzemocy i zdrowego żywienia. Dłuuuugą noc zakończyły podchody, podczas których dzieci szukały elementów związanych w przypisanymi im baśniami.

Podchody zakończyły wspólną zabawę, nie przekonały jednak małych urwisów do spania. Najwytrwalsi wytrzymali nawet do godziny 6:45 co dało o sobie znać przy pobudce, która miała miejsce piętnaście minut później. Na szczęście udało się wszystkich wyciągnąć ze śpiworów na podsumowanie naszej nocy. Po tańcu na rozgrzewkę podzieliliśmy się wrażeniami – wybraliśmy największego śpioszka, wytypowaliśmy też najmłodszego uczestnika oraz osoby, które tej nocy okazały się wyjątkowo pomocne i przyjaźnie nastawione do innych. Każdy otrzymał pamiątkowy upominek i zakładkę, która ukryta pomiędzy stronami ulubionych lektur przez kolejny rok przypominać będzie o wspaniałej przygodzie.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udaną zabawę!
Dziękujemy wszystkim czytającym i gościom, którzy uświetnili ten wieczór!
Dziękujemy wszystkim wolontariuszom: Annie Topolskiej, Martynie Michalskiej, Klaudii Winiarczyk, Sylwii Winiarczyk, Karolinie Pawlik i Krystianowi Kuźmińskiemu!
Gorące podziękowania dla Bibliotekarzy za zaangażowanie!
A Staroście Włodawskiemu Andrzejowi Romańczukowi, Burmistrzowi Włodawy Wiesławowi Muszyńskiemu wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tomaszem Korzeniewskim za bogaty słodki poczęstunek!:)
Dziękujemy też Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Starostwu Powiatowemu we Włodawie i Akcji “Złotówka na Gwiazdkę” za pomoc w realizacji wydarzenia.

Urszula Panasiuk

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii online
Więcej zdjęć można zobaczyć na naszym profilu na Facebooku.
Fot. Krystian Kuźmiński, Edyta Pietrzak, Ewa Szewczyk, Karolina Ślusarz, Małgorzata Topolska

Zmiana wielkości czcionki