Wzrost ceny OC po szkodzie — o ile więcej zapłacisz za ubezpieczenie samochodu?

O ile na 10% zniżki na ubezpieczenie trzeba pracować cały rok, o tyle 15-, a nawet 20-procentową zwyżkę ceny OC można zdobyć w czasie jednej stłuczki. Ile zapłacisz za OC po kolizji i jak mimo wszystko ocalić ciężko wypracowane zniżki?

Zwyżki cen ubezpieczeń dotyczą nie tylko OC, ale i autocasco. Są najbardziej dotkliwe dla młodych kierowców, którzy nawet po zdobyciu pierwszych zniżek dalej płacą dużo za ubezpieczenie samochodu. Jak dokładnie stłuczka może wpłynąć na OC młodych kierowców przeczytasz w artykule Ile kosztuje OC po szkodzie?

Nie tylko młodzi kierowcy ucierpią na utracie zniżek za bezszkodową jazdę. Będzie ona jeszcze bardziej bolesna dla tych, którzy wypracowali już maksymalną obniżkę. Jakie konsekwencje finansowe powoduje szkoda, której sprawcą jest właściciel ubezpieczonego pojazdu?

Jak szkody wpływają na cenę ubezpieczenia?

Nie każda szkoda w historii kierowcy będzie miała wpływ na koszt OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie biorą pod uwagę szkód spowodowanych wiele lat wcześniej. Na przykład w LINK4 szkody sprzed ponad 4 lat nie rzutują na ceny ubezpieczenia OC, mtu24 ignoruje szkody sprzed 6 lat, a AXA Direct te spowodowane więcej niż 10 lat przed wykupieniem polisy.

Jak wzrasta cena OC po szkodzie? Przykłady prawdziwych ofert ubezpieczycieli

Wiemy już, że składka OC może znacznie wzrosnąć po spowodowaniu przez kierowcę kolizji lub wypadku. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zwyżki będą naliczane w odmienny sposób. Przykładem niech będą dla nas dwie firmy: mtu24 i LINK4.

Sprawdźmy, ile w zależności od liczby szkód będzie kosztowało OC 31-letniego pana Adama z Warszawy. Jest on żonaty i ma niespełna roczną córkę. Jest jedynym właścicielem napędzanego benzyną Opla Astry z 2015 roku, z silnikiem o pojemności 1499 cm3.

Dane zawarte w tabeli mogą sugerować, że ubezpieczyciele zwracają największą uwagę na niedawne szkody. Oba podane jako przykłady towarzystwa ubezpieczeniowe wyżej wyceniają polisę dla kierowcy, który spowodował dwie szkody w ostatnim roku niż dla tego, który również doprowadził do dwóch zdarzeń drogowych, ale jedno z nich miało miejsce ponad dwa lata wcześniej.

Jak uniknąć zwyżki za spowodowanie szkody?

W towarzystwach ubezpieczeniowych można wykupić ochronę zniżek OC lub AC. Proponuje ją między innymi PZU. W tym towarzystwie mogą ją wykupić już kierowcy mający za sobą jeden rok bezszkodowej jazdy.

Ochrona zniżek zwykle zapewnia zachowanie niższej ceny OC po jednej szkodzie spowodowanej przez kierowcę pojazdu. Różni ubezpieczyciele zawężają dostępność tego dodatku do ubezpieczeń na odmienne sposoby. Określają na przykład minimalną wysokość zniżek, które muszą mieć już wypracowane kierowcy chcący wykupić ich ochronę. Tak jest na przykład w TU Compensa, gdzie wymaga się przynajmniej 20-procentowej zniżki za bezszkodową jazdę.

Zazwyczaj taka ochrona jest dodatkowo płatna. Działa tylko w towarzystwie, w którym została wykupiona.

Jak można obniżyć cenę OC, nie posiadając zniżek za bezszkodową jazdę?

Osoby, które nie posiadają jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę albo właśnie je utraciły mogą w inny sposób zadbać o możliwie najniższą cenę ubezpieczenia samochodu.

Młodzi kierowcy mogą poprosić o pomoc w obniżeniu składki OC bardziej doświadczonego na drodze rodzica lub inną osobę mającą własne zniżki za bezpieczną jazdę. Już na etapie kupowania samochodu można ustanowić starszego kierowcę głównym właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Pozwoli to obniżyć cenę polisy średnio o kilkaset złotych rocznie. O ustanawianiu współwłasności samochodu można przeczytać w artykule https://klaro.pl/porownania-ubezpieczen/wspolwlasciciel-samochodu/.

Innym sposobem na uzyskanie tańszego OC jest wybranie samochodu jednej z niedrogo ubezpieczanych marek, najlepiej modelu o niewielkiej pojemności silnika. W listopadzie 2020 roku jednymi z najtaniej ubezpieczanych marek były: Daihatsu, Suzuki i Smart.

Żonaci kierowcy i zamężne właściciele pojazdów mogą skorzystać ze zniżek swojego współmałżonka pod warunkiem, że posiadają wspólnotę majątkową, a ubezpieczany pojazd kupili już po ślubie.

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel podniesie składkę OC?

Po wzroście ceny ubezpieczenia kontynuowanie polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela może okazać się nieopłacalne. Czasem w takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zmiana ubezpieczyciela OC, gdy tylko okaże się możliwa. Jest tak na przykład tuż przed końcem obowiązującego roku polisowego. Można wtedy wykupić OC w innym towarzystwie i zrezygnować z przedłużenia polisy u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Do wybrania najlepszego OC przyczyni się porównywarka ubezpieczeń. Jedną z porównywarek można znaleźć na stronie Klaro, gdzie znajdują się też pomocne artykuły na temat wyboru najlepszych ubezpieczeń komunikacyjnych. Skorzystanie z dostępnej tam wiedzy i obliczenie kosztu ubezpieczenia w porównywarce pomoże wybrać najlepsze OC i inne formy ochrony ubezpieczeniowej.

Skip to content