Wyniki konsultacje społeczne w sprawie pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”

Post umieszczony na prośbę Włodawskiej Inicjatywy Społecznej

Szanowny Panie Burmistrzu,


        w dniach od 24.03.2022 do 27.03.2022 we włodawskiej przestrzeni medialnej odbyły sie konsultacje społeczne mające na celu określenia stanowiska mieszkańców naszego regionu odnośnie do dalszego losu pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” znajdującego się w centrum Włodawy. Zostały one zrealizowane za pomocą anonimowej ankiety internetowej zawierającej jedno pytanie („Czy pomnik „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” powinien zostać całkowicie usunięty/przeniesiony czy raczej pozostawiony w centralnej części Włodawy ?”) z możliwością wybrania jednej z dwóch dostępnych odpowiedzi („USUNĄĆ lub PRZENIEŚĆ z CENTRUM WŁODAWY” oraz „POZOSTAWIĆ w CENTRUM WŁODAWY”).


        W konsultacjach społecznych wzięło udział łącznie 913 osób, które oddały 903 ważne głosy. Za opcją “usunąć lub przenieść z centrum Włodawy” opowiedziało się 559 (61.9%) respondentów. Za opcją “pozostawić w centrum Włodawy” opowiedziało się 344 (38.1%) respondentów.


          Z przytoczonych powyżej danych jasno wynika, iż zdecydowana większość respondentów, która wzięła udział w konsultacjach społecznych opowiedziała się za opcją aby usunąć lub przenieść pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” z centrum Włodawy”. W związku z powyższym zwracamy się do Pana Burmistrza o uhonorowanie stanowiska mieszkańców naszego regionu a za czym idzie podjęcie odpowiednich działań niezbędnych do usunięcia lub przeniesienia pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich” z centrum Włodawy. Wyrażamy szczerą nadzieję, że zgodnie z Pana wcześniejszymi zapewnieniami w tej sprawie „dostosuje się Pan do decyzji większości”.


        W załączniku przesyłamy screeny obrazujące ankietę oraz końcowe wyniki powyżej opisanych konsultacji społecznych.

Z wyrazami szacunku,

Włodawska Inicjatywa Obywatelska

1 Komentarz do "Wyniki konsultacje społeczne w sprawie pomnika „walk i męczeństwa wojsk polskich i sowieckich”"

 1. Autorka nazwała pomnik “Bohaterom II Wojny Światowej”.
  Rzeźbiarka była więźniarką Pawiaka i obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
  Jej projekty były wielokrotnie nagradzane.
  “W 2018 roku otrzymała medal „Pro Patria” w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość, nadany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
  W 2019 roku otrzymała medal „Pro Masovia”, przyznawany osobom szczególnie zasłużonym dla województwa mazowieckiego”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Poci%C5%82owska-Kann

 2. 8% mieszkańców ma decydować o tym co robić we Włodawie, to nazywacie demokracją (… ważne kto liczy głosy)??
  Szanowni ankieterzy i plakatowcy zajmijcie się czymś pożytecznym, a nie skłócaniem mieszkańców.

 3. z Włodawy | 28 marca 2022 at 17:06 |

  Czyj pomnik powstanie na miejscu obecnego?
  Dlatego powinien zostać obecny.

 4. Seleukos | 28 marca 2022 at 17:26 |

  , Płytki socjotechniczny zabieg, na który mam nadzieję burmistrz oraz trzeźwo myślący mieszkańcy się nie nabiorą.

  Po pierwsze, tzw. WIS nie jest inicjatywą stricte społeczną a jedynie inicjatywą grupy prawicowych działaczy. W grupie tej nie znajdują się się przedstawiciele wszystkich nurtów politycznych i poglądów istniejących w naszej włodawskiej społeczności, więc – oczywiście każdy może się nazywać jak chce – ale powód stojący za tą mogącą zmylić większość nazwą nie może być inny niż cynizm.

  Po drugie, wynikająca czy z głupoty organizatorów, nieznajomości rzeczy, czy też z wyżej wspomnianego cynizmu błędna i szumna nazwa „konsultacje społeczne” przypisana w istocie zwykłemu sondażowi (analogicznie do sondażu wyborczego) na dodatek przeprowadzonemu błędnie pod względem merytorycznym, może być zaledwie przyczynkiem do właściwych i właściwie przeprowadzonych konsultacji społecznych (czyli, trzymając się uprzedniej dla większości zrozumiałej analogii – wyborów), które powinny odbywać się nie w ograniczonej dostępnością poglądów rzekomej „włodawskiej przestrzeni medialnej”(nie mam pojęcia co to za przestrzeń, nie miałem pojęcia, że taki sondaż się odbywa, nie spotkałem się choćby na tym portalu – gdzie wyniki tego sondażu zamieszczono – z wcześniejsza informacją o jego rozpoczęciu, czasie trwania oraz pytaniach, jak domniemywam był to Facebook pozwalający na zamieszczanie podobnych ankiet), ale podobnie jak to miało miejsce w przypadku przebudowy Rynku, na stronie UM Włodawa po wcześniejszym ogłoszeniu we wszystkich dostępnych lokalnych mediach o takiej ankiecie (analogicznie jak przy wyborach, na szczęście nie dokonujących się jeszcze na portalach społecznościowych.

  Po trzecie, tak sformułowane pytanie jest w istocie narzędziem marketingu politycznego określonej wąskiej grupy lokalnych prawicowych działaczy a nie socjologicznym – opartym na zdefiniowanych narzędziach statystycznych – prawidłowym badaniem. Nie rozstrzyga kwestii, czy opowiadający się za całkowitym usunięciem, czy przeniesieniem są jedynie za jego usunięciem, sugeruje natomiast, że zwolenników takiego rozwiązania jest więcej niż zwolenników pozostawienia pomnika w dotychczasowym miejscu.

  Przedstawiona przez tzw. WIS analiza opinii publicznej, nawet nie zbliża się do socjosemiologii, której istota powinna być nadrzędnym celem sondażu, jest niedostatecznie społeczna i nie bierze pod uwagę istnienia potwierdzonej konfliktowości społecznej i aktorów w dużej liczbie.

  Nazywając rzeczy po imieniu to CZYSTA MANIPULACJA!

  Podsumowując, nie można w niewłaściwy sposób przeprowadzonego sondażu uznać za badanie opinii publicznej ze względu na błędy techniczne i merytoryczne, ale może on być dla burmistrza przyczynkiem do zorganizowania właściwej pod względem technicznym i merytorycznym, odpowiednio przygotowanej i wcześniej rozpropagowanej – aby zapewnić jak najszerszy udział lokalnej społeczności – ankiety, której wynik może być, jeżeli tak uzna RM, zobowiązaniem burmistrza do podjęcia decyzji determinowanej wynikiem ankiety. Proponuję ustalić próg ważności ankiety na 50% uprawnionych do głosowania w GM Włodawa i uszanować zdania większości. Zawarte w ankiecie pytania powinny oddawać stan faktyczny i nie powinny być zabarwione światopoglądowo. Istotne jest aby w pytaniu znalazła się informacja, oddająca konieczność ekshumacji prochów poległych żołnierzy, w tym również polskich, znajdujących się w podwalinach pomnika. Sugerowanie całkowitego usunięcia pomnika, które można jednoznacznie zrozumieć jako jego zniszczenie jest tak barbarzyńskim pomysłem, że nie powinno w ogóle być brane pod uwagę.

  Biorąc powyższe pod rozwagę, pytanie powinno brzmieć: – Czy winno się poddać ekshumacji prochy poległych polskich i rosyjskich żołnierzy znajdujące się w podwalinach pomnika poświęconego Bohaterom II Wojny Światowej i wraz z pomnikiem przenieść je w inne miejsce, czy też pozostawić pomnik wraz z prochami pochowanych w jego podwalinach żołnierzy w dotychczasowym miejscu?

  • W pełni popieram Pana stanowisko. Przedstawione wyniki sondy Włodawskiej Inicjatywy Obywatelskiej uważam za farsę. Wacław.

  • W pełni popieram Pana stanowisko. Przedstawione wyniki sondy Włodawskiej Inicjatywy Społecznej uważam za farsę. Wacław.

  • Ciekawe, a taka Włodawa jest czerowna a tu masz matoły nawet nie potrafią wygrać w intrenecie, na pohybel czerwonej zarazie, bandzie tumanów

   • Czerwonej hołoty to szukaj wśród swoich partyjnych pobratymców z PiS, PO, SLD i PSL, a od mieszkańców Włodawy Ci wara.

    • Glupszych od wlodawskich komunistów to w świecie nie znajdziesz. Nie mają elementarnej wiedzy o moim mieście, powiecie czy też Polsce. Czego można się spodziewać po czerwonej zarazę, A poszli do Rosyji, tam gdzie wasze miejsce, bo Polakami nigdy czerwone pachołki nie bedziecie

 5. Senior - mieszkaniec Włodawy | 28 marca 2022 at 18:57 |

  Szanowny Panie burmistrzu czy nie należy poznać stanowiska seniorów naszego miasta nie obeznanych z informatyką,nie posiadających nowoczesnych cudów techniki. To ich rodzice wywalczyli nam wolność i być może mają prawo zabrać głos w sprawie pomnika.

  • Wolność chyba zniewolenie, Rosja i Niemcy wywołali II WŚ. Jedynie komuniści bronią tego “pomnika”

   • Poczytaj troszkę książek historycznych, a poznasz kto Nas zdradził w 1939, kto Polskę sprzedał w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, jak angielski rząd wystawił rachunek Polskim żołnierzom za obronę ich kraju i jak im podziękował po zakończeniu wojny, a potem naucz się kultury, szacunku i tolerancji.

    • mieszkaniec | 30 marca 2022 at 17:21 |

     Andrzeju proszę podać jednego żołnierza sowieckiego, który zginał w 1939 od niemieckich kul. Czekam na merytoryczną odpowiedź.

     • Niezbadane są meandry myśli twojej. Co ma piernik do wiatraka? Dlaczego niby w 1939 jakiś rosyjski żołnierz miałby, czy powinien ginąć z hitlerowskiej ręki?

   • Bronię tego pomnika i nie jestem komunistą. Czego nie rozumiesz?

    • A na kogo głosoałeś jak nie na pzpr w postaci przewodniczącego sld, chłopie nie można być aż tak głupim.

 6. ankieta jest nie ważna bo ten pomnik nazywa się zupełnie inaczej i nic z sowietami nie ma w nazwie a więc propaganda zwykła, chcecie wywalić dzieło sztuki, nagradzanej autorki, więzniarki byłej itp, puknijcie się w głowy !!!

 7. Fachowa nazwa tego szpetnego tworu brzmi: KOROMYSŁO.

  • Pokaż swoje dzieła krytyku.

   • Fakt nawet Andrzeju żona ma ubaw z twojego

    • I co chciałeś w ten sposób inteligentny człowieku napisać?? Potrafisz tylko obrażać i krytykować , zapewne to efekt tego, iż w szkole byłeś pomiatany przez kolegów.

    • Twoi rodzice muszą być nieszczęśliwi. Dać się urodzić czemuś takiemu…

  • wrrrrrrrrrr | 29 marca 2022 at 16:59 |

   Raczej ,,Młot”. A swoją drogą tzw inicjatywa społeczna pod wezwaniem ,,Nasza Włodawa” też jest strukturalnie ciekawą formacją. Taki szyld z zawartością. Powiedziałbym szalupą ratunkową. Taka ciekawostką polityczną.

 8. Kiedyś wyglądał nieźle. Teraz jest brudny, zniszczony i po prostu nieczytelny.
  Nikt nie podważa talentu autorki ani jej wojennego dramatu ale…
  W tej chwili pomnik szpeci a jego renowacja byłaby chyba bardzo kosztowna. Może muzeum w Kozłówce by go ” przytuliło?

 9. A kiedy i gdzie była ta ankieta, jak już są wyniki?

 10. A dlaczego nie ma tu dalszej części podsumowania? Dowiedzieliśmy się wtedy że zaangażowani w projekt byli Piotr Mariusz Grzegorz Katarzyna i kilka równie ciekawych osób.

 11. Mieszkaniec Włodawy | 29 marca 2022 at 07:02 |

  Jakie konsultacje społeczne? chyba tylko dla wybranych którzy wiedzieli co gdzie kiedy bo większość mieszkańców nie miała o nich pojęcia. Te konsultacje to były prowadzone w stylu pisowskim czyli po cichu i z zaskoczenia bez dialogu i zaplanowanym wynikiem. Ideą konsultacji jest pozyskanie maksymalnej ilości głosujących mieszkańców miasta więc skoro chcieliście je zorganizować to należało najpierw maksymalnie rozpropagować informację wszędzie nie tylko w internecie bo nie każdy z niego korzysta a później po tak zorganizowanych ogłaszać ich wyniki jako to czego chcą mieszkańcy Włodawy a nie tak jak teraz ogłaszać wyniki kilku procent mieszkańców jako wynik całej społeczności.

 12. Idiotyzm, walka z pomnikami niech sobie stoi co ci przeszkadza, głupota i ciemnota. Bój się tych żywych co strzelają.

 13. Zacznijcie jeszcze rozbierac budynki wybudowane za komuny… byście tą samą energię spożytkowali na pomoc uchodźcom a nie na walkę z kamieniami. I nie nie jest to pomnik poświęcony armii radzieckiej i komunistom. Jakoś dzbanowi Holaczukowi nie przeszkadza składanie kwiatów pod pomnikiwm ormowca. Wystarczyło zmienić konekst.

 14. kierowca | 29 marca 2022 at 16:33 |

  Droga do Chełma koleiny i dziury do Lublina też się rozlatuje a o drodze do Wisznic to już szkoda gadać a tu temat zastępczy parę osób pcha do przodu żeby zamydlić oczy czy jak???? miało być multum kasy a tu takie kwiatki…..wydaje się rozsądni ludzie…????

  • wrrrrrrrrrr | 29 marca 2022 at 17:03 |

   Jeszcze brak przejścia od ,,Netto” do parku handlowego z pepco, KIK, ccc. Horror, trzeba iść po dnie rowu przydrożnego.

   • Na wybory w przyszłym roku będzie to burmistrza “kiełbaska” wyborca.

  • Starostwo włodawskie, jakby poszło po rozum do głowy, jak chełmskie to byłyby państwowe fundusze na drogi. A tak, jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie.

 15. O szpitalu już nie wspomnę. Jak tam chirurgia? Temat zastępczy

 16. Nie jestem i nie byłem i nie sympatyzuję z lewicą tym bardziej prawicą,jestem od wielu pokoleń mieszkańcem Włodawy i uważam jak coś zostało postawione i z finansowane przez mieszkańców to trzeba to zostawić w nienaruszonym stanie.Pominę fakt prochów,wartości artystycznych i wszelkiego rodzaju bredni wypowiadanych na ten temat.A tak na marginesie do to jest WIS i kto za tym stoi.

 17. Vlogu nie ma od kilku miesięcy. Widać burmistrz dostał zbyt trudne pytania. Cóż zostały ponowione.

 18. Trochymiak znowu Ty?

 19. Daremne żale , próżny trud, pomnik stał, stoi i będzie stał. Pisowcy mieli do Włodawy pieniążki ściągnąć a nie pomniki burzyć i dzielić mieszkańców

  • Zauważ w jakim jest stanie, sypie się. Nawet burmistrz nie zgodzi się na przeniesie na cmentarz Armii Czerwonej, gdzie był taki wniosek. Kto go wyremontuje?

  • to nie jest żaden pomnik, a teraz do łopaty

 20. Jeżeli nie da przenieść się pomnika w inne miejsce, to trzeba rozebrać i to szybko. Nie dość że fatalnie wygląda, to być może jest też w złym stanie technicznym.
  Ktoś pisał o prochach poległych żołnierzy. Przenieść je na któryś z cmentarzy

 21. WARA OD POMNIKA BURAKI!!!!!!!!!!!!!!!!!!REFERENDUM ?????????????

  • ogol się, umyj, bo śmierdzisz i idź na spacer to zobaczysz że życie jest piękne, a nie tylko pomyje w necie wylewasz

 22. Zostawić. To jest historia, jaka była, nie zmienimy. Po co burzyć, co stoi przez kilka pokoleń wlodawiakow. Nie pisze tu o wieśniakach, którzy się tu sprowadzili. Obory sprzedane i wielcy wlodawiacy.

  • Głos rozsądku

  • Seleukos | 31 marca 2022 at 14:48 |

   Jak widzę poziom i kulturę wypowiedzi zwolenników usunięcia pomnika, jak z nimi powiąże się sposoby do których się uciekają, aby innych do swojego zdania przekonać…. Te manipulacje z jego nazwą, te plakaty głoszące, że to „pomnik sowiecki”, to pomijanie intencji autorki, skrzętne przemilczenie, że to także grób tak rosyjskich jak i polskich żołnierzy, te grafiki zamieszczane na profilach portali społecznościowych, przedstawiające olbrzymich rosyjskich sołdatów napastujących drobne i nieletnie dziewczynki… To myślę, pomimo, że jestem zwolennikiem referendum w tej sprawie, że ludzie, którzy uciekają się do kłamstwa, przeinaczenia, manipulacji, i odżegnywanie swoich adwersarzy od najgorszego są tak normalnie i po prostu podli. I z tej podłości uczynili swój imperatyw. A tacy ludzie po prostu nie mogą mieć racji.

   • Ty to masz rację, koń by się uśmiał. Twój poziom jest znany. Jakoś wszystkie urzędy obsadzone przez czerwonych pachołków, bo za coś trzeba było wygrać wybory. Jest internetowa ankieta, a tłuczki nawet nie potrafią poprawnie zagłosować. Nawet nie potrafisz przeczytać jak większość czerwonych napisu i jeszcze udają, że to nasi wyzwoliciele. A czemu się dziwić jak ludzie Stolzmana w dooope całowali jak przyjechał.

    • hehe hehe bezstronnie porwnujac powyzsze dwie wypowiedzi to cos mi się widzi chlopaku ze jeszcze długo długo wspinac sie bedziesz aby do tego znanego poziomu sie dostac, a prawdopodobnie zycia ci nie starczy

     • z czerwonym nie można dyskutować merytorycznie dyskutować, bo i tak nie zrozumie

     • widzę czerwony pachołek udaje intelektualistę, czerwony pachołek to zawsze pachołek

     • Nawet barany nie potrafią czytać, więc chłopaku daruj sobie.

 23. Grzesiek naprawdę proszę Cię trzymaj poziom swoich wypowiedzi. Na Facebooku jeszcze zachowujesz resztki kultury ale tutaj rzucasz inwektywami na lewo i prawo. Proszę Cię bo znamy się tyle lat nie idź tą drogą. jesteś mądrym wykształconym człowiekiem i zupełnie nie rozumiem tej zmiany. Przemysł proszę serdeczną radę. Pozdrawiam

 24. Makus intelektualna sieroto: metalmania pamięta

 25. Internet Telewizja Włodawa

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Skip to content